تشکیل جلسه دولت لبنان همزمان با فراخوان معترضان

به گزارش مهسان بلاگ، منابع دولتی لبنان لبنان از توافق اعضای دولت و نخست وزیر این کشور برای برای تنظیم بودجه بدون اعمال مالیات جدید و کاهش 50 درصدی دستمزد رئیس جمهوری، نخست وزیر، اعضای دولت و نمایندگان لبنان خبر دادند.

تشکیل جلسه دولت لبنان همزمان با فراخوان معترضان

به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، در بحبوحه ادامه اعتراضات گسترده در لبنان علی حسن خلیل، وزیر دارایی این کشور اظهار داشت که اعضای دولت در دیدار با سعد حریری، نخست وزیر لبنان درباره تنظیم یک بودجه بدون مالیات و عوارض جدید توافق کردند.

وی اضافه نمود: هرگونه طرحی نیز که در این خصوص از سوی هر طرفی ارائه شده بود، لغو می گردد و گام های جدی نیز در جهت اصلاحات در بخش بانکی برداشته خواهد شد تا هیچ مالیاتی بر مردم تحمیل نگردد.

به همین دلیل، چند منبع در دولت لبنان به خبرگزاری رویترز گفتند که شورای وزیران این کشور امروز (یکشنبه) نشستی را برای آنالیز راه های برون رفت از بحران کنونی لبنان برگزار می نمایند.

از سوی دیگر، اوادیس کیدانیان، وزیر گردشگری لبنان نیز از کاهش 50 درصدی دستمزد رئیس جمهوری، نخست وزیر، وزیران و نمایندگان اطلاع داد.

وی ضمن اشاره به طرح دولت لبنان برای برداشتن بار مسائل از دوش شهروندان به وسیله لغو اقدامات ریاضتی و تحمیل شده به آنها، در این باره گفت: این طرح دولت شامل کاهش دستمزد رئیس جمهوری، نخست وزیر، نمایندگان و کارمندان است که ملت را قانع می نماید، این کاهش دستمزدها به 50 درصد می رسد.

وزیر گردشگری لبنان در ادامه ابراز امیدواری کرد که این پیشنهاد ملت انتقام جوی لبنان را متقاعد کند؛ چراکه آنها دیگر تحمل فشار و اوضاع بد مالی را ندارند.

کیدانیان اضافه نمود: طبقه مسؤول اداره امور ملت لبنان این بار را تحمل می نماید و امیدواریم این طرح که قرار است در شورای وزیران تصویب گردد، خواسته های ملت را برآورده کند.

شهروندان لبنانی پنج شنبه در اعتراض به مصوبه جدید مالیات ها و اوضاع نابسامان معیشتی تظاهرات کردند و آدینه با ادامه دادن اعتراضات خواهان استعفای دولت حریری شدند. تظاهرات مردمی لبنان شنبه نیز به شکل پراکنده در مناطق مختلف این کشور برگزار گردید.

مناطق جبل لبنان، البقاع، جنوب و شمال لبنان نیز طی سه روز اخیر شاهد تجمع صدها فعال بود که با آتش زدن تایر و ایجاد موانع راه های اصلی منتهی به بیروت را مسدود کردند.

تظاهرات مردمی لبنان به خارج از این کشور نیز کشیده شد، طوری که شهروندان این کشور در واشنگتن نیز به منظور اعلام همبستگی با معترضان در داخل لبنان در مقابل سفارت کشورشان در آمریکا تجمع کردند.

به همین دلیل، ایلی الفرزلی، معاون رئیس مجلس لبنان گفت که دولت این کشور امروز نشستی را برگزار خواهد نمود و انتظار می رود که در این نشست درباره طرح بودجه سال جدید توافق گردد.

وی اضافه نمود: در این نشست همچنین خواسته های سعد حریری آنالیز شده و لوایحی برای تصویب در مجلس صادر می گردد.

دولت سعد حریری در حالی قرار است امروز تشکیل جلسه دهد که معترضان در تظاهرات شنبه خواهان ادامه تظاهرات در یکشنبه شدند.

به همین دلیل، یکی از کمیته های هماهنگ نماینده تظاهرات در بیروت با صدور بیانیه ای بر ادامه تظاهرات مردمی تا سرنگونی دولت و برآورده شدن خواسته های ملت تأکید کرد.

در این بیانیه، همچنین اصلاحات پیشنهاد شده توسط وزیر دارایی لبنان نیز رد شده است.

این کمیته در ادامه خواهان تشکیل هرچه سریعتر دولت نجات کوچک متشکل از شخصیت های متخصص و مستقل شد که جزئی از نظام حاکم نباشند. تا پس از آن اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام بر اساس یک قانون انتخاباتی عادلانه اتخاذ گردد.

کمیته هماهنگ نماینده تظاهرات در بیروت در ادامه بیانیه خود خواهان تصویب اساسنامه مالیاتی عادلانه و استقلال دستگاه قضایی لبنان شد.

از سوی دیگر، منابع مطلع در بیروت اظهار داشتند که فرانسه از دولت لبنان خواسته تا برای استعفا عجولانه تصمیم نگیرد و به جای آن اقدامات اصلاحی را در دستور کار خود قرار دهد.

این درحالی است که محافل سیاسی سرعت استعفای وزرای حزب القوات اللبنانیه را مطابق با خواست عربستان برای استعفای دولت حریری دانستند.

این محافل همچنین معتقدند که سمیر جعجع، رهبر حزب القوات در حال حاضر نزدیک ترین فرد در لبنان به عربستان است و به شکل غیرمستقیمی بیانگر مواضع ریاض است.

حزب القوات از حامیان خود خواسته است به خیابان ها آمده و به شکل گسترده ای در تظاهرات مردمی مشارکت نمایند.،ایسنا

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 23113

به "تشکیل جلسه دولت لبنان همزمان با فراخوان معترضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل جلسه دولت لبنان همزمان با فراخوان معترضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید