تعداد ایرانی های مبتلا به ایدز؛ مقایسه زنان و مردان ، آمار رابطه جنسی پرخطر

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به شعار روز جهانی ایدز مبنی بر آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان اچ آی وی، همه در یک کشتی نشسته ایم، آخرین شرایط بروز و درمان این بیماری در کشور را تشریح کرد.

تعداد ایرانی های مبتلا به ایدز؛ مقایسه زنان و مردان ، آمار رابطه جنسی پرخطر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر پروین افسر کازرونی در آستانه روز جهانی ایدز با تاکید بر اهمیت شعار این روز جهانی، گفت: اچ آی وی یک بیماری عفونی قابل کنترل است که در صورت تشخیص زودهنگام و آغاز درمان، نه تنها فرد عمر طبیعی خواهد داشت، بلکه قابلیت انتقال بیماری به دیگران نیز نزدیک به صفر می گردد. به همین دلیل رسالت مهم ما دادن مطلعی به مردم جهت پیشگیری، رفع کردن باورهای غلط، فراهم آوردن امکان تشخیص زودهنگام بیماری و ارائه درمان بموقع است.

  • آخرین آمار ابتلا به ایدز در کشور

وی در مورد آخرین شرایط آماری ابتلا و درمان ایدز در کشور، گفت: کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون 40 هزار و 573 نفر بوده اند که 60.1 درصد به دلیل اعتیاد تزریقی و 22.2 به دلیل رابطه جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شده اند؛ در این میان سهم زنان 18 درصد و سهم مردان 82 درصد بود است. 50 درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی 20 تا 35 سال بوده اند.

  • موارد بروز در شش ماهه نخست امسال

رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت در مورد موارد جدید تشخیص داده شده ایدز در شش ماهه نخست سال اظهار کرد: حدود هزار نفر در شش ماهه نخست امسال تشخیص داده شده اند. این آمار بیانگر آن است که در موارد تشخیصی جدید 31درصد زن و 69 درصد مردان هستند. از این تعداد 46.4 به دلیل رابطه جنسی پرخطر و 22 درصد به دلیل اعتیاد تزریقی به ایدز مبتلا شده اند.

  • بی اطلاعیِ مبتلایان، چالش وزارت بهداشت در شناسایی موارد بیماری

کازرونی ادامه داد: تخمین ما از آمار ابتلا به ایدز حدود 60 هزار مبتلای زنده است، اما درحال حاضر 21 هزار و 635 مورد آنها تشخیص داده شده اند. این آمار نشان می دهد 65 درصد موارد مبتلا از شرایط خود مطلع نیستند و تشخیص داده نشده و تحت مراقبت و درمان نیستند و به این ترتیب ویروس از فرد مبتلا به همسر و فرزندش منتقل شده و موارد افزایش می یابد. چالشی که اکنون ما با آن روبرو هستیم، تفاوت میان میزان تخمین ما از افراد مبتلا به اچ آی وی و کسانی است که برای دریافت خدمات درمانی مراجعه می نمایند. یکی از دلایل این موضوع مطلعی کم در مورد وجود این مراکز است.

  • نقش رسانه ها در افزایش مطلعی جامعه درباره ایدز

رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به به برنامه ملی پیشگیری و کنترل ایدز، اضافه نمود: 23 وزارتخانه، سازمان و بخش های غیر دولتی در راستای برنامه ملی پیشگیری و کنترل ایدز متعهد شده و همکاری می نمایند. آنچه در حال حاضر اهمیت دارد نقش رسانه ها در افزایش مطلعی جامعه در مورد بیماری، راه های پیشگیری و ترغیب افراد به مراجعه به مراکز جهت آموزش، آزمایش داوطلبانه است.

  • خدمات محرمانه 200 مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در کشور

وی در ادامه صحبت هایش با بیان اینکه در کل کشور 200 مرکز مشاوره بیماری های رفتاری جهت آموزش، پیشگیری، کنترل و درمان ایدز فعال است، این مراکز در نهایت رازداری و محرمانگی و رعایت حقوق بیمار کلیه خدمات مشاوره آزمایش و مراقبت و درمان را ارائه می دهند.

رییس اداره ایدز و کنترل بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت تاکید نمود: افراد می توانند جهت کسب اطلاعات مرتبط با اچ آی وی / ایدز و بیماری های آمیزشی و دریافت آدرس و تلفن کلیه مراکز ارایه خدمات آموزشی، مشاوره ای، تشخیص و مراقبت در سراسر کشور به سایت وزارت بهداشت به آدرس WWW.HIV-STI.IR مراجعه نمایند.

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 27701

به "تعداد ایرانی های مبتلا به ایدز؛ مقایسه زنان و مردان ، آمار رابطه جنسی پرخطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد ایرانی های مبتلا به ایدز؛ مقایسه زنان و مردان ، آمار رابطه جنسی پرخطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید