ساجدی: تامین اعتبار 5 میلیاردی بین ایران و روسیه باعث تعمیق روابط سیاسی می گردد، از عواید این سرمایه گذاری می توانیم به همسایگان انرژی صادر کنیم

به گزارش مهسان بلاگ، یک کارشناس مسائل روسیه گفت: تامین اعتبار 5 میلیارد دلاری بین ایران و روسیه در واقع از لحاظ سیاسی تعمیق روابط دو کشور را به دنبال خواهد داشت و از لحاظ مالی نیز سرمایه گذاری مناسب برای دوکشور محسوب می گردد.

ساجدی: تامین اعتبار 5 میلیاردی بین ایران و روسیه باعث تعمیق روابط سیاسی می گردد، از عواید این سرمایه گذاری می توانیم به همسایگان انرژی صادر کنیم

محمد ساجدی، کارشناس مسائل روسیه در تبادل نظر با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، در مورد اخذ وام پنج میلیارد دلاری ایران از روسیه و واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه که آن را به جای اخذ وام تامین اعتبار بین دو کشور دانست، گفت: جمهوری اسلامی تقاضای یک سرمایه گذاری جدید از روس ها در ایران نموده است که سقف آن پنج میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: این به معنی آن نیست که روس ها به ما پول بدهند که ما هر چه بخواهیم بخریم بلکه ما یک میدان انرژی در اختیار آنها قرار خواهیم داد و روسیه اسباب و تکنولوژی خود را در آن مستقر می نماید و سود منافع آن بین دو کشور تقسیم می گردد.

ساجدی توضیح داد: بر همین اساس هم روس ها سرمایه گذاری می نمایند و هم جمهوری اسلامی به سود خود می رسد و می توانیم از عواید این سرمایه گذاری به کشورهای هم جوار خود انرژی صادر کنیم.

این کارشناس مسائل روسیه ادامه داد: در حقیقت با این اقدام جمهوری اسلامی با همسایگان خود از طریق تهاتر نفت در جنوب مبادله می نماید و یک قرینه سازی مالی برای ما رخ می دهد.

وی در تشریح بیشتر این طرح گفت: اگر روس ها به استقرار تکنولوژی در این منطقه نپردازند در قبال آن حاضر به پرداخت پول نقد به ما نیستند به عنوان مثال در زمان دولت سازندگی اروپایی ها در مقطعی برای دادن وام به ایران آمدند که به نتیجه نرسید و دلیل آن هم این بود که اروپا گفته بود آنها مشخص می نمایند که چه چیزی به ایران صادر گردد.

ساجدی توضیح داد: اما بحث فعلی و سرمایه گذاری روسیه متفاوت از این داستان است و بناست روس ها در بحث انرژی، تونل ها، بسترسازی، فاضلاب و کانال ها در منطقه شمال سرمایه گذاری نمایند و ما از خروج مختصات آن به کشورهای حاشیه شمالی انرژی صادر کنیم.

این کارشناس مسائل روسیه با بیان اینکه چین تجربه این اقدامات را در بسیاری از کشورها داشته است و به عنوان مثال به ساخت اتوبان، سد و یا مسائلی از این دست در کشورها مبادرت می ورزیده و تا چند سال از عواید حاصل از آن بهره می برده است، گفت: در شرایط فعلی نیز روسیه در قبال افزایش ارزش افزوده سرمایه گذاری که در ایران انجام می دهد تا چند سال به بهره برداری می پردازد و جمهوری اسلامی در قبال این سرمایه گذاری روس ها پولی پرداخت نمی نماید اما صاحب سرمایه گذاری جدید در ایران می گردد.

وی در انتها اظهار داشت: این اقدام در واقع از لحاظ سیاسی تعمیق روابط دو کشور را به دنبال خواهد داشت و از لحاظ مالی نیز سرمایه گذاری مناسب برای روس ها و بهره برداری مناسب در آینده برای ایران محسوب خواهد شد.

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 30360

به "ساجدی: تامین اعتبار 5 میلیاردی بین ایران و روسیه باعث تعمیق روابط سیاسی می گردد، از عواید این سرمایه گذاری می توانیم به همسایگان انرژی صادر کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساجدی: تامین اعتبار 5 میلیاردی بین ایران و روسیه باعث تعمیق روابط سیاسی می گردد، از عواید این سرمایه گذاری می توانیم به همسایگان انرژی صادر کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید