قانون حمایت از حقوق معلولان؛ قربانی دعواهای بین بخشی

به گزارش مهسان بلاگ، مدیر انجمن پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت با انتقاد از عملکرد ستاد مناسب سازی و سازمان بهزیستی در اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان گفت: قانون حمایت از حقوق معلولان قربانی دعوای بین بخشی سازمان های مختلف شده است.

قانون حمایت از حقوق معلولان؛ قربانی دعواهای بین بخشی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، بهروز مروتی در گفتگ وگو با ایسنا همزمان با روز جهانی شهرها از روند مناسب سازی معابر شهری برای معلولان انتقاد کرد و گفت: درخصوص مناسب سازی معابر مواد خوبی قانون حمایت از حقوق معلولان پیش بینی و در فصل دوم ماده 2، 4و 5 به این موضوع اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه براساس ماده 2 این قانون مناسب سازی شامل دسترسی پذیری و تردد پذیری معلولان است اضافه نمود: دولت کلیه وزارتخانه ها، موسسات، شرکت ها و نهادهای عمومی و دولتی را ملزم نموده است که مناسب سازی را انجام دهند اما دولت باید از خودش آغاز کند. چیزی که ما شاهد آن هستیم این است که با گذشت بیش از یک سال و نیم از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان خود وزارت خانه ها مناسب سازی را جدی نگرفته اند برای مثال دبیرخانه وزارت کشور که خودش متولی مناسب سازی در کشور است و یا وزارت صنایع مناسب سازی نشده است.

مروتی با انتقاد از جدی نگرفتن اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و عدم برخورد قانونی با نهادهایی که اجرای قانون را جدی نمی گیرد، همچنین گفت: موضوع بعدی نگرش پیمانکاران است که کار را درست انجام نمی دهند و نهادهای متولی هم از آنها این خواسته را ندارند.

وی با انتقاد از عملکرد منفعلانه ستاد مناسب سازی ، توضیح داد: تا قبل از تصویب و اجرای قانون جدید حمایت از حقوق معلولان مرتب گفته می شد که این قانون ضمانت اجرایی ندارد در حالی که هر قانونی لازم الاجرا است. در تبصره 1و 3 ماده 5 قانون جدید نیز اگر مسئولان تخلف نمایند بر حسب مورد حکم تعزیری و جزای نقدی یا انفصال از خدمات عمومی شامل حالشان می گردد. اما باید پرسید آیا نهادهای متولی مثل ستاد مناسب سازی یا دبیرخانه هماهنگی و پیگیری آن که در سازمان بهزیستی واقع شده است، تاکنون در این رابطه اقدام قضایی انجام داده اند؟

به گفته مدیر انجمن پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت مناسب سازی سه حوزه را شامل می گردد، این موارد نخست در مورد مناسب سازی اماکن و حمل و نقل عمومی است. اما به نظر می رسد با وجود انجام بعضی اقدامات، عملکرد قابل قبولی در این خصوص نداشته ایم. در مورد معابر هم به شکل جسته و گریخته مناسب سازی اجرا شده است اما برنامه ریزی زمان بندی شده و اصولی درباره وجود ندارد.

وی ادامه داد: زمانی مناسب سازی تنها به معنی ساخت رمپ بود اما امروز مناسب سازی باید در مورد گروه های مختلف معلولان از جمله نابینایان ناشنوایان معلولان جسمی و حرکتی و... به شکل تخصصی و جداگانه صورت بگیرد. مناسب سازی باید اقشار دیگری مانند سالمندان یا کسانی که به شکل موقت دچار ناتوانی شدند را نیز شامل گردد. برای مثال افرادی که به طور موقت دچار شکستگی اندام های بدن می شوند یا استفاده از کالسکه برای بچه ها از جمله این موارد است. کشور ما در آینده ای نزدیک ، سالمندی را تجربه خواهد نمود و در حال حاضر نیز در جمعیت سالمندان به 10 درصد جمعیت کشور می رسد و سالانه یک درصد نیز به این تعداد اضافه نموده می گردد.

مروتی این را هم گفت: نباید فراموش کرد که جلسات ستاد مناسب سازی شهر تهران که پیش از این به کما رفته بود، با توجه شورای شهر بار دیگر جان تازه ای گرفت و به طور منظم برگزار می گردد که یکی از مصوبات مهم آنها که امیدواریم هر چه سریعتر اجرا گردد، برداشتن موانع فلزی در پیاده روهای شهر تهران است.

وی با انتقاد از سازمان صدا و سیما برای عدم اجرای ماده 21 قانون حمایت از حقوق معلولان نیز گفت: اگر در هفته تنها 5 ساعت برنامه های آموزشی در این خصوص ساخته و پخش گردد نگرش مسئولان و متولیان به مناسب سازی جلب می گردد و متوجه می شوند رفع کردن بخش اعظمی از مناسب سازی نیازمند بودجه کلان نیست.

وی با بیان این که مناسب سازی معابر از شیوه نامه یکسانی در سراسر کشور پیروی نمی کند و در تهران با شهرهای دیگر کشور متفاوت است، اظهار کرد: سازمان شهرداری ها باید مشکل مذکور را رفع کند. شهرداری در حال حاضر به ساختمان هایی که مناسب سازی را انجام ندهند سرانجام کار نمی دهد اما سوال اینجاست برای ساختمانهایی که طی سال های گذشته ساخته شده اند چه اقدامی اجرا شده است؟

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 24559

به "قانون حمایت از حقوق معلولان؛ قربانی دعواهای بین بخشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون حمایت از حقوق معلولان؛ قربانی دعواهای بین بخشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید