موسایی: اقتصاد ایران ظرفیت عبور از بحران کرونا را دارد ، مهار تورم در صورت کاهش هزینه های تولید

به گزارش مهسان بلاگ، میثم موسایی اقتصاد دان گفت: برداشت ازصندوق توسعه ملی برای واردات مواد اولیه کارخانه ها به نفع مردم است چرا که منجر به کاهش هزینه تولید شده و با تولید بیشتر قیمت ها و نرخ تورم خود به خود کنترل می شود.

موسایی: اقتصاد ایران ظرفیت عبور از بحران کرونا را دارد ، مهار تورم در صورت کاهش هزینه های تولید

گروه مالی مهسان بلاگ، ویروس کرونا همچنان پیشتاز مهمترین خبر های روز دنیاست، ویروس ناشناخته ای که علاوه بر دریافت نبض حیات از زندگی بسیاری از انسان ها، نبض اقتصاد کشور های مختلفی را کاهش داده و رونق را از آن ها گرفته است. اقتصاد تحت تحریم کشور که امکان واردات برخی کالا های اساسی و تجهیزات و مواد اولیه تولید در آن بسیار سخت تر ازگذشته است در شرایط فعلی و باز و بسته شدن مرز ها با چالش هایی رو به رواست که نگرانی ها را درباره افزایش تورم در سال آینده بیشتر کرده است. میثم موسایی؛ اقتصاد دان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این مصاحبه تحلیل خود را از تورم سال 99 و راه های مهار آن بر پایه باقی ماندن ویروس کرونا تا فصل گرم سال ارائه داده است.

بسیاری امیدوارند با گرم شدن هوا اثرات ویروس کرونا کاسته و در نهایت کنترل شود، با توجه به اینکه تولید انبوه واکسن هم بین 6 ماه تا 1 سال پیش بینی شده است در صورت تداوم شرایط کنونی آیا در سال 99 با تورم بیشتری روبرو خواهیم شد؟

عوامل مختلفی در ایجاد تورم تاثیرگذاراست، یکی از مهمترین این مولفه ها عرضه و تقاضاست، هر چند در ایران مسائل مختلفی از جمله مسائل روانی وهیجانات بازار هم عامل مهم و تاثیرگذاری بر تورم است، اما در نهایت عامل مشخص کننده در ایجا یا عدم تورم تولید است، تعطیلی تولید یا کمبود مواد اولیه و کاهش عرضه مولفه مهمی در افزایش تورم است که ما بخشی از این تورم را اصطلاحا تورم ناشی از افزایش هزینه ها می دانیم، این نوع تورم بر تورم های قبلی که بر اثر سایر عوامل به وجود آمده اند افزوده می شود و تورم بزرگتری به وجود می آورد که زندگی بسیاری از اقشار جامعه بخصوص اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه را با فشار بیشتری روبرو می کند.

اگرموضوع کرونا تا خرداد ماه سال 99 حل شود تاثیر تعطیلی بنگاه های تولیدی و کاهش تولید بر اقتصاد کشور موقتی خواهد بود، بازگشت به روال قبلی آسیب بیشتری به اقتصاد وارد می کند به این معنا که در صورت باقی ماندن ویروس کرونا و از بین نرفتن آن در هوای گرم و افزایش ابتلا به این بیماری و تعطیلی بنگاه های مالی و کسب و کار های کوچک بخش عرضه ای که با افزایش تولید موجب کاهش تورم میشود از کار افتاده وبرعکس عمل می کند، لذا با کمبود و کاهش عرضه محصول روبه رو می شویم، در نتیجه شاهد افزایش سطح قیمت ها در سال آینده خواهیم بود.

اگر تعطیلی کسب و کار ها و کاهش تولید در فصل گرم سال نیز ادامه داشته باشد آن زمان اثر منفی کرونا نه تنها در چند ماه آینده بلکه در کل سال اقتصاد و زندگی بسیاری از مردم را تحت الشعاع قرار می دهد و با تورم بیشتری روبرو می شویم، بنابراین در حال حاضر نمی توان تحلیل روشنی از تاثیر ویروس کرونا بر میزان تورم در سال 99 ارائه داد چرا که هنوز به طور قطع از میزان جولان دهی کرونا اطلاعاتی در دست نداریم، تداوم فرایند حضور ویروس کرونا منجر به منفی شدن نرخ تولید و افزایش خیل بیکاران می شود و اقتصاد کشور را بیش از پیش با رکود روبرو می کند، واقعیتی تلخ که گریز از آن بسیار سخت است.

تامین کالای اساسی مردم موضوع مهمی است، از نظر شما در صورت نگاه بدبینانه اگر ویروس کرونا ادامه داشته باشد تامین کالای اساسی آیا یک ضرورت برای دولت به شمار می رود و کالا های اساسی مورد نیاز مردم گران خواهد شد؟

خوشبختانه در حال حاضر کالا های اساسی برای رفع نیاز مردم در اندازه های قابل توجهی ذخیره شده است، اما موضوع مهم مدت تاثیر گذاری ویروس کرونا در ماه های آینده است. در حال حاضر به اندازه یک سال مواد غذایی مورد نیاز کشور ذخیره سازی شده است، بنابراین تا سال آینده کمبودی در بخش کالا های ضروری مورد نیاز مردم نداریم و از این مرحله به آسانی عبور می کنیم، تداوم حضور ویروس کرونا کار را سخت می کند، از این منظر دولت باید فکری اساسی برای تامین کالا های مورد نیاز کشور در سال آینده داشته باشد، هر چند دولت در حال حاضر هم فشار زیادی را تحمل می کند و با کسری بودجه پیش بینی شده در مجموع در سال آینده تورم بیشتری به اقتصاد تحمیل می شود و کالا های اساسی هم با قیمت بیشتری به دست مردم خواهد رسید بنابراین افزایش رکود و افزایش تورم بسته به عوامل ذکر شده فشار های سنگینی به شرایط مالی کشور وارد می کنند.

آیا شما به عنوان یک اقتصاددان موافق برداشت از صندوق توسعه ملی به نفع تولید و حمایت از مردم هستید؟

با اینکه برداشت از صندوق توسعه ملی منجر به افزایش تورم می شود، اما در حال حاضر ما شرایط بحرانی را تجربه می کنیم، کارکرد اصلی این صندوق هم توسعه کشور، حمایت از آیندگان و توسعه زیر ساخت ها و حمایت از مردم در مواقع بحرانی است، همانند شرایط کنونی اقتصاد کشور، لذا اگر دولت نتواند اقشار مختلف مردم را تامین کند و قادر به پرداخت حقوق کارمندان خود نباشد آیا تبعات نارضایتی ها و ناامنی های اجتماعی کمتر از برداشت از صندوق توسعه ملی است؟ بنابراین به نظر می رسد بهترین راهکار برداشت از صندوق توسعه ملی برای واردات کالا های ضروری مورد نیاز مردم است، همچنین واردات مواد اولیه کارخانه ها و مواد غذایی منجر به کاهش تورم می شود و با افزایش واردات و تولید بیشتر قیمت ها خود به خود کنترل می شود، بنابراین در این شرایط برداشت ازصندوق توسعه ملی به نفع همه مردم است.

کدام گروه ها و دهک های جامعه در شرایط کنونی باید از حمایت بیشتر دولت بهره مند شوند؟

اقشار ضعیف و افرادی که کار خود را از دست داده اند، و خانواده هایی که قبل از شیوع ویروس نیز از شرایط مناسب مالی برخوردار نبودند و در حال حاضر با از دست دادن کار خود فشار بیشتری را تحمل می کنند. کشاورزان، کارگران ساختمانی، دست فروشان و گروه هایی که صدای آن ها به گوش مسوولان نمی رسد باید به طور جدی حمایت شوند. بنده معتقدم دولت بایستی با استفاده از درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین و پرداخت حق بیکاری از بیکاران و صنعتگران حمایت کند.

بسیاری از جوانان بیکار از لحاظ مالی به خانواده خود وابسته هستند، بسیاری از شاغلین نیز درآمد پایینی دارند که تامین کننده نیاز های زندگی نیست، لذا پرداخت حق بیکاری و بیمه بیکاری فشار قابل توجهی را از روی دوش خانواده ها و جوانان بیکار کم می کند. انتظار می رود دولت در شرایط فعلی سیاست های پولی، مالی، گمرگی و بازرگانی را با یکدیگر سازگار کند تا اقتصاد کشور کمتر در معرض آسیب بروکراسی های متناقض قرار بگیرد، اگر اقتصاد به خوبی مدیریت شود در حال حاضر با ظرفیت مالی بسیار بالایی که داریم می توانیم با همین امکانات مسائل و بحران مالی ناشی از کرونا و تعطیی کسب و کار ها را حل کنیم و جوابگوی دغدغه بسیاری از مسائل مالی مردم باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 40415

به "موسایی: اقتصاد ایران ظرفیت عبور از بحران کرونا را دارد ، مهار تورم در صورت کاهش هزینه های تولید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسایی: اقتصاد ایران ظرفیت عبور از بحران کرونا را دارد ، مهار تورم در صورت کاهش هزینه های تولید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید