شرایط ویروس کرونا در همسایگان ایران؛ حقایقی که کتمان می گردد

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران- گروه بین الملل: اعلام خبر ابتلای چند نفر به ویروس کرونا در ایران کافی بود تا بعضی از کشورهای همسایه که همیشه به فکر سودجویی از شرایط های بحرانی هستند این بار برای پنهان کردن حقیقت موجود در سرزمینشان از لزوم بسته شدن مرزهایشان با ایران سخن بگویند.

شرایط ویروس کرونا در همسایگان ایران؛ حقایقی که کتمان می گردد

در این میان مطرح شدن #مرز-ایران -را- ببندید نیز در این کشورها خود جای سوال دارد اما آیا کشورهای همسایه ایران از ویروس کرونا در امان هستند؟

ترکیه

اگر ارتباط کشورها با چین را به عنوان فرضیه ای برای انتقال ویروس کرونا بدانیم باید گفت بر اساس گزارش روزنامه دیلی صباح، در سال 2019 بیش از 403 هزار گردشگر چینی به ترکیه سفر کردند و بر اساس آمارهای ثبت شده قرار بود که در ژانویه و فوریه امسال میلادی نیز 30 هزار گردشگر چینی به ترکیه سفر نمایند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین تنها نیمی از این سفرها لغو شد.

هیچیک از رسانه های ترکیه ای اشاره ای به اینکه نصف دیگر گردشگرهای چینی که قرار بود به ترکیه سفر نمایند آیا به این کشور آمده اند یا خیر خبری مخابره ننموده اند و این در حالی است که زمان شروع شیوع ویروس کرونا در چین دسامبر 2019 بوده است.

هر چند شیوع کرونا در چین از ماه دسامبر 2019 شروع شده اما رصد رسانه های ترکیه نشان می دهد که از سرانجام ماه ژانویه یعنی بعد از گذشت بیش از یک ماه، شرکت های هوایی از جمله ترکیش ایرلاینز از لغو پروازهای خود به چین خبر دادند.

در این میان اما روزنامه ینی شفق در تاریخ 29 ژانویه 2020 بیان کرد که کارکنان ترکیش ایرلاینز برای جلوگیری از ابتلاء به ویروس کرونا از دستکش های مخصوص و ماسک استفاده می نمایند.

این مطالب نشان می دهد که با وجود گذشت بیش از یک ماه از شیوع ویروس کرونا در چین، هواپیماهای ترکیه ای همچنان به جابجایی مسافر از این کشور اقدام می کردند و صحبتی از لزوم بسته شدن مرز به روی گردشگران چینی و همچنین ممنوعیت فرود پروازهایی که مبدا آنها چین بوده در میان نبوده است.

در این میان خبرهایی نیز در مورد تجهیز بیمارستان های ترکیه و بکارگیری تجهیزات پیشرفته که می تواند ویروس کرونا را در 60 دقیقه تشخیص دهد در رسانه های ترکیه منتشر شده است.

اکنون باید این سوال را از مقامات کشور ترکیه مطرح نمود که آیا با وجود حجم گسترده ورود گردشگران چینی به ترکیه، کشور شما پاک پاک است؟

افرادی که سابقه سفر به ترکیه را دارند از حضور بالای اتباع چینی حاضر در ترکیه سخن گفته و معتقدند که ترکیه برای حفظ بازار گردشگری و درآمدهای ناشی از آن بعید است ورود گردشگران چینی را ممنوع اعلام نموده و یا اطلاع رسانی درستی درباره ابتلای احتمالی اتباع ترک به ویروس کرونا داشته باشد.

گفتنی است که هم اکنون چینی ها با مراجعه https://www.trip.com/flights/shanghai-to-istanbul/airfares-sha-ist/ می توانند برای استانبول بلیط تهیه نمایند و این در حالی است که پروازهای ایران به ترکیه لغو شده اند.

حفاظت از جان مردم یا انتقام سیاسی؟

بسته شدن مرزهای ترکیه با ایران و لغو پروازها از ایران به ترکیه در حالی انجام می گردد که ترکیه به دلیل زیاده خواهی در مورد سوریه و اشغال بخشی از خاک این کشور به بهانه مبارزه با تروریسم وارد نوعی تنش با ایران و روسیه شده است.

اکنون به نظر می رسد که مقامات ترکیه با بزرگنمایی در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران قصد انتقام گیری از تهران در مورد سوریه را دارند چون در حالی که ایران روز یکشنبه چهارم اسفند میزبان مقامات رده بالای اروپایی بود ترکیه سفر یک هیأت از این کشور به تهران را به بهانه شیوع ویروس کرونا لغو کرد.

بر اساس این گزارش، هیأت فرهنگی کشور ترکیه که قرار صبح امروز با سفر به ایران به امضای تفاهمنامه حضور ترکیه در نمایشگاه کتاب تهران بپردازد سفر خود به تهران را لغو کرد.

شرایط در سایر کشورهای همجوار ایران

سایر کشورهای همجوار ایران نیز از ویروس کرونا در امان نبوده اند بطوریکه در امارات، بحرین، افغانستان و کویت نیز مواردی از ابتلاء به ویروس کرونا گزارش شده است.

برای مثال تا تاریخ 9 فوریه ابتلای دست کم 9 نفر به کرونا در امارات تائید شده بود و این در حالی است که آمارهای غیر رسمی گویای حقایق دیگری هستند.

منابع مطلع اماراتی از فوت 18 نفر بر اثر ابتلاء به ویروس جدید کرونا موسوم به کووید 19 در امارات متحده عربی خبر می دهند. بر این اساس تا به امروز حدود 50 نفر مبتلای قطعی به این ویروس در امارات شناسایی شده اند. منابع رسمی امارات تا به امروز از اعلام رسمی این آمار خودداری نموده اند.

نکته جالب در این رابطه نحوه برخورد مقامات پاکستانی با ویروس کرونا است. در حالی که اغلب کشورهای اقدام به خارج کردن اتباع خود از چین نموده اند پاکستان به اتباع خود در چین اعلام نموده که همچنان در این کشور بمانند.

فاز جدید ایران هراسی

به نظر می رسد که با شیوع ویروس کرونا در ایران، فرصتی جدید برای کشورها و رسانه های مخالف ایران پیش آمده تا هجمه ای سنگین را علیه جمهوری اسلامی به راه بیاندازند. نحوه پوشش اخبار کرونا از سوی این کشورها و رسانه ها به گونه ای است که گویا ایران منشأ ابتدایی ویروس کرونا بوده و نه چین.

بزرگنمایی مشکل در یک کشور با هدف پنهان سازی همان مشکل در جایی دیگر شرایطی است که این روزها در بعضی از کشورهای همجوار ایران وجود دارد. دیر یا زود شرایط به وجود آمده در ایران به دلیل ویروس کرونا به سرانجام می رسد و آنگاه این کشورها باید جوابگوی رفتار خود باشند. باید دید که حاکمان پول پرست کشورهای همجوار ایران در تعطیلات نوروز هم چشم خود را بر روی گردشگران ایرانی می بندند یا آنکه به یکباره خطرات ناشی از ویروس کرونا را فراموش می نمایند.

نکته ای که باید به آن توجه کرد تبلیغات سنگینی است که علیه ویروس کرونا در جریان است و این در حالی است که خطر این ویروس به مراتب از ویروس آنفلوانزا کمتر است. تصویر زیر که از گزارش شب گذشته شبکه سی ان ان تهیه شده به خوبی بیانگر اختلاف میان آنفلوانزا با کرونا است.

شرایط بوجود آمده میان ایران و کشورهای همسایه در مورد کرونا به گونه ای است که فرضیه موجود در مورد اینکه غربی ها برای زمین زدن اقتصاد چین در حال بزرگنمایی و هراس افکنی در مورد ویروس کرونا هستند را قوت می بخشد.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 36484

به "شرایط ویروس کرونا در همسایگان ایران؛ حقایقی که کتمان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ویروس کرونا در همسایگان ایران؛ حقایقی که کتمان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید