پادزهر قوه مجریه برای کسب و کار های آسیب دیده از کرونا ، صاحبخانه های خوب حامی مستاجران باشند

به گزارش مهسان بلاگ، پس از تاثیر پذیری اقتصاد کشور های جهان به ویژه ایران از ویروس کرونا، فاز دوم مقابله با این ویروس تقویت کسب و کار ها توسط بخش دولتی و خصوصی است.

پادزهر قوه مجریه برای کسب و کار های آسیب دیده از کرونا ، صاحبخانه های خوب حامی مستاجران باشند

جهت دریافت خدمات طراحی خانه های ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگار ، با شیوع ویروس کرونا کسب و کارهای زیادی دچار اختلالات فراوان مالی شده اند، موضوعی که منجر شده است اقساط بانکی و بدهی ها و معوقات مالیات و همچنین اجاره بهای مغازه این کسب و کارها به خطر بیفتد.

امسال اقتصاد ایران, سال سختی را پشت سر می گذارد که در روزهای خاتمهی سال به اوج خودش رسید؛ مردم سعی می کنند کمتر بیرون بروند و کمتر خرید کنند که این کمترین میزان اثرگذاری مالی ویروس کروناست اما به طور کلی بازار های اصلی را هم تحت تاثیر قرار داده است. این اثرات از بازار بورس، دلار و سکه گرفته تا خودرو و مسکن کشیده می گردد.

کافیست گشتی در خیابان ها بزنید تا متوجه شوید بازار اغذیه, مسکن, خودرو, پارچه و پوشاک به طور کلی کسب و کار های بزرگ و کوچک کساد هستند.

لازم به ذکر است؛ در پی گزارش اخیر خبرنگاران در خصوص مراعات بیشتر کسب و کارها توسط ارگان های دولتی و بانک مرکزی واکنش نشان داد.

از این رو عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی دیروز در صفحه شخصی اینستاگرام خود در خصوص حمایت بانک مرکزی از کسب و کارهای مختلف نوشت: در جلسه عصر امروز شورای پول و اعتبار تصمیمات مهمی برای حمایت از صاحبان کسب و کارها خصوصا فعالیت ها و حرف خرد که به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا دچار مسائل مالی شده اند و مصادیق آن توسط دولت معین می گردد نظیر هتل ها، رستوران ها، بخشی از حمل و نقل و ... اتخاذ کرد. به این صورت که اقساط تسهیلات قرض الحسنه تمام اشخاص طی ماه های اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 بدون وضع هرگونه جریمه یا کارمزد به زمان انتهای اقساط آنها منتقل بگردد.

او ادامه داد: تمامی بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی موظف هستند بر اساس مصادیق اعلامی دولت و درخواست مشتری، مساعدت لازم را به عمل آورند.بالطبع بانک مرکزی نیز در کنار مدیران بانکها خواهد بود و در صورت احتیاج به حمایت مالی، پشتیبانی لازم را از آنها به عمل خواهد آورد. به امید خلاصی هرچه زودتر ملت بزرگ ایران از این ویروس و عادی شدن فعالیت های مالی کشور.

همچنین امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه شماره 200/98/100 مورخ 1398/12/13 اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و تمهیدات اتخاذ شده در سطح کشور به منظور جلوگیری از گسترش بیماری مذکور و رعایت حقوق مودیان محترم مالیاتی، پیرو بخشنامه های شماره 200/98/41 مورخ 1398/5/8، 200/98/45 مورخ 1398/5/27، 200/98/65 مورخ 1398/7/8، 200/98/69 مورخ 1398/7/30 و 200/98/87 مورخ 1398/9/27 بدین وسیله مقرر می گردد: مودیانی که بدهی قطعی شده خود را تا خاتمه خردادماه سال 1399 پرداخت کنند، به میزان بخگرددگی جرایم قابل بخشش اسفندماه 1398 (90 درصد برای مودیان واحد های فراوریی دارای پروانه بهره برداری و پروانه کسب فراوریی از مراجع ذیربط و 80 درصد برای سایر مودیان) از بخگرددگی جرایم برخوردار خواهند بود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه این بخشنامه بیان نمود: مودیانی که برگ مالیات قطعی آن ها از تاریخ 1398/11/12 ابلاغ شده است، چنانچه حداکثر تا تاریخ 1399/3/31 نسبت به پرداخت اصل بدهی قطعی شده خود اقدام کنند، مشمول حکم بند (2) بخشنامه شماره 200/98/45 مورخ 1398/5/27 خواهند بود.

مطابق حکم بند (2) بخشنامه مذکور، آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که مالیات آن ها از تاریخ اول مهرماه 1398 تا خاتمه امسال به قطعیت می رسد، در صورتی که اصل مالیات و جرایم غیرقابل بخشش خود را حداکثر ظرف یک ماه بعد از ابلاغ برگ قطعی پرداخت کنند، معادل 100 درصد جرایم قابل بخشش آن ها بخگردده خواهد شد.

هم چنین حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت در حاشیه جلسه ستاد رونق فراوری در سازمان صدا و سیما اظهار کرد: برای صنوفی که به واسطه شیوع ویروس کرونا در کشور اسیب دیده و بی رونق شده اند بسته تشویقی در نظر گرفته می گردد که شامل بخگرددگی مالیاتی، معافیت و تخفیف بیمه اجتماعی و سهولیت در پرداخت وام های بانکی است.

در همین خصوص رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت و گو با خبرنگار ، در خصوص پذیرش لغو بلیت های هوایی گفت: مسافرانی که تا به امروز در جهتهای داخلی وخارجی نسبت به ابتیاع بلیت سفر اقدام نموده اند و درخواست کنسلی آن را به دلایل شرایط کنونی انتشار ویروس کرونا دارند، ضروری است بدون هرگونه اعمال جریمه عملیات استرداد بلیت آنان در جهت رفت و برگشت تا اطلاع ثانوی صورت پذیرد.

همچنین محمدعلی فرخ مهر رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان ها در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به موضع ورود ویروس کرونا و کاهش حجم سفر گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، مسافرانی که در تهران هستند، می توانند پیش پرداخت خود را از هتل داران بدون پرداخت هیچ هزینه ای بابت لغو درخواست شان جریمه لغو رزرو پس بگیرند.

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان ادامه داد: اگر مسافران تخلفی در هتل ها مبنی بر پس ندادن پولشان در هتل ها مشاهده کردند حتما با اتحادیه هتل داران تماس بگیرند تا با آن ها برخورد گردد.

همچنین رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه مراسم افتتاح همزمان 41 پروژه صنعت آب و برق، در خصوص همکاری وزارت نیرو برای مقابله با بیماری کرونا گفت: با توجه به بیماری کرونا و روز های خاص در شرایط کنونی، این بیماری جز دغدغه وزارت نیرو است به طوری که ما به همکاران توصیه نموده ایم که اگر چنانچه هموطنان در پرداخت آب بها و بهای برق با تاخیر روبرو شدند همکاری لازم را با آن ها داشته باشند.

رضا اردکانیان وزیر نیرو می گوید: برای پرداخت حق انشعاب و قبوض آب و برق تا خاتمه اردیبهشت، نهایت مدارا با مشترکان انجام می دهیم.

حال انتظار می رود در این شرایط بحرانی همه افراد جامعه تا زمان خروج از این شرایط مالی سخت دست به دست هم دهند؛ اما مسئله ای که این روزها موجب نگرانی مردم شده مربوط به اتحادیه املاک است. بسیاری از کسبه علاوه بر اینکه یک واحد تجاری را اجاره نموده اند؛ امکان دارد که مستاجر یک واحد مسکونی هم باشند.

حال در نظر بگیرید کسب و کاری که رونق چندانی نداشته علاوه بر داشتن انواع چک، بدهی مالیاتی، مبالغ قبوض برق، آب، تلفن و گاز با اجاره واحد مسکونی نیز دست و پنجه نرم می نماید. این درست است اخذ مبلغ اجاره بر عهده صاحب ملک است اما این روزها حمایت از اقتصاد کشور مسئله ای همه گیر و ضروریست که تنها به دست دولت شدنی نیست.

در خاتمه از تمامی اصناف املاک داران و صاحب خانه ها درخواست دارد تا کمی بیشتر مراعات مستاجران خود را کنند. حال به نظر شما کدام اصناف در حمایت از کسب و کارها می توانند نقش مهمی را ایفا کنند؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 33738

به "پادزهر قوه مجریه برای کسب و کار های آسیب دیده از کرونا ، صاحبخانه های خوب حامی مستاجران باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پادزهر قوه مجریه برای کسب و کار های آسیب دیده از کرونا ، صاحبخانه های خوب حامی مستاجران باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید