چرا یارانه از 45 هزار و 500 تومان بیشتر نمی گردد؟

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به منابع تامین پرداخت یارانه نقدی که حامل های انرژی بوده و تغییر قیمتی طی سال های اخیر نداشته است، مبلغ یارانه نیز تغییر نکرد؛ بنابراین اگر افرادی معتقدند که باید رقم 45 هزار و 500 تومانی افزایش پیدا کند باید در مورد قیمت فعلی حامل های انرژی نیز تصمیم گیری نمایند.

چرا یارانه از 45 هزار و 500 تومان بیشتر نمی گردد؟

به گزارش خبرنگاران، از سال 1389 که قانون هدفمندی یارانه به مرحله اجرا در آمد، تاکنون مبلغ پرداختی به یارانه بگیران تغییری ننموده و در حد همان 45 هزار و 500 تومان باقی مانده است. هر چند طی این سال ها نقدها زیادی نسبت به این موضوع مطرح و عنوان می شد که با توجه به تغییرات تورم مبلغ یارانه های نقدی از ارزش چندانی برخوردار نبوده و باید در مورد آن تجدید نظر گردد. با این حال فعلا حدود 77 میلیون نفر در هر ماه یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی را دریافت می نمایند.

اینکه چرا با وجود پیشنهاداتی که مطرح است تغییری در مبلغ یارانه های نقدی ایجاد نمی گردد، موضوعی است که محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه امروز (سه شنبه) در حاشیه انعقاد تفاهم با وزارت صنعت، معدن و تجارت به آن پاسخ داد.

آن طور که نوبخت شرح داد یارانه ها از محل مابه التفاوت قیمت حامل های انرژی است که سوخت به همراه برق و آب آن را تشکیل می دهد پرداخت می گردد. از این منبع باید 50 درصد به مردم باز گردانده گردد، 30 درصد به فراوری و 20 درصد به خزانه رفته و صرف امور عمرانی و جاری دولت گردد.

اما طی چند سال اخیر مجلس، قانون هدفمندی را اصلاح کرد و قرار شد هر آن چه که از محل اصلاح قیمت آب و برق ایجاد می گردد به خود این شرکت ها برگشته تا بتوانند سرمایه گذاری انجا م دهند، چرا که در حال حاضر نیز بهای تمام شده آب و برق بیش از آن چیزی است که در اختیار مردم نهاده شد و از آنها دریافت می گردد.

به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه، بر این اساس باید از محل تامین یارانه ها آب و برق را جدا کرد و تنها سوخت باقی می ماند که برای بنزین 1000 تومان و برای گازوئیل و سایر سوخت ها قیمت ها از چند سال پیش تغییری ننموده است و هر مقداری که ایجاد می گردد به خزانه رفته و وارد حساب سازمان هدفمندی یارانه ها می گردد و طبق تبصره 14 قانون بودجه که به مربوط به هدفمندی یارانه هاست، مطرح می گردد.

نوبخت اظهار کرد که اگر بگویند چرا یارانه را از 45 هزار تومان بالاتر و حتی به 450 هزار تومان نمی رسانید باید گفت برای اینکه کالاهایی که از افزایش قیمت آنها یارانه تامین می گردد گران نشده است. بنابراین اگر اصرار بر افزایش مبلغ یارانه وجود دارد باید این کالاها گران گردد، اما در این مورد باید مسائلی را رعایت کرد.

وی با اشاره به اینکه می پذیریم که در حال حاضر قیمت سوخت در ایران با منطقه تفاوت دارد، گفت: باید توجه داشت که نمی توان کاملا در این مورد قیاس کرد و باید سایر شاخص ها را نیز در نظر گرفت. به هر حال افزایش قیمت های حامل های انرژی اثر روانی دارد و باید برای هر تغییری در آن آنالیز های همه جانبه انجام گیرد. این در حالی است که در بودجه سال آینده ارقام برای تبصره هدفمندی یارانه ها به گونه ای تنظیم شده است که افزایش قیمتی در حامل های انرژی دیده نشده است و در عین حال هر گونه تغییری ایجاد گردد تمام منابع آن به خودم مردم بر خواهد گشت.

اما توزیع یارانه های نقدی از سال آینده قرار است به صورت استانی انجام گردد؛ این خبری است که اخیرا رییس سازمان برنامه و بودجه آن را اعلام نموده و در حال حاضر با برخی شرحات همراه شده است.

نوبخت مطرح نمود که در سال آینده نیز افرادی که استحقاق دریافت یارانه داشته باشند مبلغ 45 هزار و 500 تومان را دریافت می نمایند. این در حالی است که قانون تاکید دارد افرادی که بالای سه میلیون تومان دریافت می نمایند مستحق دریافت یارانه نیستند؛ بنابراین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان هدفمندی یارانه ها بخواهند به طور کلی در مورد 80 میلیون نفر تصمیم گیری و آنها را شناسایی نمایند کار دشواری است که ما در این حالت ترجیح دادیم شناسایی را به استان ها که ارتباط نزدیک تری با جمعیت خود دارند واگذار کنیم.

به گفته وی، بر این اساس قرار است یارانه ها در سال بعد به صورت استانی و در چارچوب آیین نامه های اجرایی که به تصویب هیات وزیران می رسد پرداخت گردد. در این حالت هر گونه صرفه جویی که از محل پرداخت یارانه ها انجام گردد به طرح های عمرانی خود استان ها بر خواهد گشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 3530

به "چرا یارانه از 45 هزار و 500 تومان بیشتر نمی گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا یارانه از 45 هزار و 500 تومان بیشتر نمی گردد؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید