از تاثیر انواع داروها تا ماءالشعیر طبی بر بیماران مشکوک به کرونا

به گزارش مهسان بلاگ، 141 کارآزمایی بالینی مرتبط با کووید-19 در سراسر کشور در حال اجرا است. از آنالیز ایمنی و اثربخشی تجویز فاوی پیراویر که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ساخته شده در مقایسه با لوپیناویر-ریتوناویر در بیماران مبتلا به کووید-19 تا مداخلات مختلف طب مکمل و جایگزین همچون عصاره آبی شیرین بیان شربت مورد، محققان در تلاشند تا راهی برای بهبود علائم مبتلایان و حتی پیشگیری از دچار شدن به کووید-19 بیابند. کمیته ملی تحقیقات کووید-19 جزئیات این اقدامات را منتشر نموده است.

از تاثیر انواع داروها تا ماءالشعیر طبی بر بیماران مشکوک به کرونا

به گزارش خبرنگاران، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، به تازگی گزارش عملکردی از آن چه که کمیته تحقیقات کووید-19 از شروع شیوع این بیماری انجام داده است منتشر نموده است. در این گزارش به جزئیات طرح های پژوهشی مرتبط با کرونا و کارآزمایی های بالینی که در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در حال اجرا است اشاره شده است.

براساس آن چه که در این گزارش آمده، یکی از کارآزمایی های بالینی که در ایران در حال اجرا است، بخشی از مگاترایال SOLIDARITY است. این کارآزمایی به عنوان بخشی از یک کار آزمایی عظیم بین المللی است که با همکاری سازمان دنیای بهداشت و منطبق بر دستورالعمل اجرای بین المللی آن در ایران انجام خواهد شد.

در این کارآزمایی ، چهار داروی تغییر کاربردیافته شامل1) رمدزیویر 2) لوپیناویر+ ریتوناویر، 3) کلروکین یا هیدروکسی کلروکین و 4) لوپیناویر+ ریتوناویر+ اینترفرون بتا به علاوه درمان استاندارد و در مقایسه با آن مورد ارزیابی قرار می گیرند. این کارآزمایی در 16 شهر (30 بیمارستان) و با جمعیت 2500 نفر انجام خواهد شد.

تا به امروز بیش از 80 کشور دنیا همچون فرانسه، اسپانیا، آلمان، بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، نروژ، سوئد، پرتقال، رومانی، کانادا، بریتانیا، هندوستان، فیلیپین، اندونزی، تایلند، برزیل، آرژانتین، آفریقای جنوبی، قطر و عربستان سعوی با مشارکت بیش از 200 بیمارستان در این مگاترایال ثبت نام نموده اند.

علاوه بر این مگاترایال، بیش از 140 کار آزمایی بالینی در سراسر کشور در حال اجرا است که براساس اعلام کمیته ملی تحقیقات کووید-19، دانشگاه علوم پزشکی تهران با 25 کارآزمایی بالینی، بیشترین تعداد کارآزمایی بالینی را در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور دارد.

پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم(عج) به ترتیب با 18 و 17 کارآزمایی بالینی در رتبه های بعدی قرار دارند.

تعداد کارآزمایی های بالینی هر دانشگاه در جدول زیر آمده است:

فهرست مداخلات در کارآزمایی های بالینی مصوب نیز در جداول زیر مشخص است، بخشی از این مداخلات دارویی و بخشی دیگر مداخلات طب مکمل و جایگزین است.

براساس اعلام کمیته تحقیقات ملی کووید-19، آنالیز ایمنی و اثربخشی داروی Remdesivir در عفونت ریوی حاد پیشرونده ناشی از کووید-19 در 12 دانشگاه در حال اجرا است. علاوه بر آن، کارآزمایی اثربخشی رژیم درمانی سه دارویی آزیترومایسین، کورتیکواستروئید و ناپروکسن در مقایسه با همین رژیم درمانی به همراه مکمل های ویتامین C و D در بیماران مبتلا به کووید-19 در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله انجام می گردد.

یکی از کارآزمایی های بالینی که در حوزه طب مکمل و جایگزین دسته بندی شده، آنالیز تاثیر نوعی ماءالشعیر طبی در درمان بیماران سرپایی مظنون به ابتلا به ویروس کرونا است که در دانشگاه علوم پزشکی کرمان مصوب شده است.

علاوه بر موارد فوق، مطالعه کارآزمایی بالینی دو سوکور مشخص اثربخشی فرآورده هومیوپاتی ایپکاک(Ipecac) در کنترل تظاهرات بالینی کووید-19 در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می گردد.

همه کارآزمایی های بالینی مصوب شده، به مداخلات درمانی مربوط نمی شوند، دانشگاه علوم پزشکی شیراز طرح آنالیز تاثیر برنامه مشاوره ای مجازی بر شاخص های فیزیولوژیک، استرس، اضطراب و افسردگی تیم درمانی مراقبت کننده از بیماران مبتلا به کووید- 19را در دستور کار دارد. این دانشگاه، در طرح دیگری، مطالعه بالینی آنالیز اثربخشی دمنوش اندام هوایی گاوزبان ایران در کنترل علائم خفیف تا متوسط ظاهری بیماری کووید-19را هم انجام می دهد.

دانشگاه بقیه الله نیز چندین کارآزمایی بالینی مرتبط با طب مکمل را مصوب نموده که از آن جمله می توان به کارآیی ترکیب گیاهی zofa در کاهش علائم کووید-19 و آنالیز اثر فرآورده طب ایرانی شامل بخش های هوایی گیاه درمنه (Artemisia) و بید(Salix) در بهبود علائم بیماران کووید-19 اشاره نمود.

کارآزمایی بالینی مشخص اثربخشی و ایمنی تجویز داروی توسیلیزومب (Tocilizumab) در بیماران مبتلا به کووید-19 در بیمارستان مسیح دانشوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام می گردد.

دانشگاه علوم پزشکی استان قم هم که یکی از استان های کانون کرونا شناخته شده یک کارآزمایی بالینی را در دستور کار دارد که عنوان آن مقایسه شربت اقحوان(بابونه گاو چشم) بر علائم بالینی و شاخص های پاراکلینیک بیماران بستری مبتلا به کووید-19-کارآزمایی بالینی موازی است.

کارآزمایی های ذکر شده تنها بخشی از 141 کار آزمایی بالینی است که محققان دانشگاه های علوم پزشکی مختلف کشورمان بر روی آن ها مشغول فعالیت هستند. باید دید نتایج فعالیت های این پژوهشگران چه زمانی می تواند منجر به اعلام راهکارهای قطعی برای بهبود علائم بیماران مبتلا به کووید-19 گردد.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 44371

به "از تاثیر انواع داروها تا ماءالشعیر طبی بر بیماران مشکوک به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تاثیر انواع داروها تا ماءالشعیر طبی بر بیماران مشکوک به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید