بازیگران مرد برنده اسکار در دهه اخیر را بشناسید

به گزارش مهسان بلاگ، هالیوود ریپورتر در گزارشی به آنالیز و معرفی بازیگرانی پرداخت که در دهه گذشته پیروز به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد اسکار شدند.

بازیگران مرد برنده اسکار در دهه اخیر را بشناسید

به گزارش خبرنگار به نقل از هالیوود ریپورتر، جف بریجز، لئوناردو دی کاپریو، کریستین بیل، دنیل دی لوئیس، متیو مک کانهی و جی. کی. سیمونز از جمله بازیگرانی هستند که در دهه اخیر پیروز به دریافت جایزه بهترین بازیگری در دهه اخیر شده اند.

کریستوف واتس و ماهرشالا علی، هر کدام دو جایزه (در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد) از آموزشگاه اسکار دریافت نموده اند. دو جایزه والتس به خاطر نقش آفرینی در فیلم های تارانتینو یعنی حرامزاده های لعنتی و جنگوی زنجیر گسسته است و این در حالی است که ماهرشالا علی در فاصله سه سال برای فیلم مهتاب به کارگردانی جنکینز و کتاب سبز پیتر فارلی دو جایزه خود را دریافت نموده است.

تمامی برندگان اسکار بازیگری را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید. سالی که در مقابل نام ها نوشته شده تاریخ ساخت فیلم ها نبوده و به زمان دریافت جایزه و برگزاری آموزشگاه اسکار اشاره می نماید.

جف بریجز اولین بار در سال 1972 برای نقش آفرینی در آخرین نمایش فیلم و دومین بار هم با فیلم سینمایی رعدوبرق با نقش آفرینی کلینت ایستوود توانست نامزدی در اسکار را تجربه کند. اولین نامزدی او به عنوان بازیگر نقش اصلی سال 1985 رقم خورد. سال 2010 بریجز توانست برای فیلم دل دیوانه پیروز به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد شود. سالی که جرج کلونی، کالین فرث، مورگان فریمن و جرمی رنر نامزد دریافت جایزه بودند.

کریستوف والتس پیش از نقش آفرینی در لباس یک فرمانده نازی در حرامزاده های لعنتی کوئنتین تارانتینو، کارنامه بلند بالایی در سریال های اروپایی دارد. او تنها دوبار نامزد اسکار شده و هر دو را دریافت نموده است. رقبای او در این بخش مت دیمون، وودی هارلسون، کرستوفر پلامر و استنلی توچی بودند.

او پیش از اولین نامزدی خود در اسکار با فیلم سینمایی یک مرد تنها در فیلم های سینمایی زیادی بازی نموده بود. کالین فرث سال بعد توانست برای فیلم سینمایی سخنرانی پادشاه به کارگردانی تام هوپر جایزه اسکار را دریافت کند. این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم و کارگردانی را هم دریافت نموده بود. او برای این جایزه با خاویر باردام، جف بریجز، چجسی آیزنبرگ و جیمز فرانکو رقابت داشت.

کریستین بیل با فیلم های سینمایی زنان کوچک و پرتره یک زن پیروز بود و با فیلم های ماشین چی و شوالیه تاریکی به شهرت رسید که همگی قبل از دریافت جایزه اسکار در سال 2011 بودند. او این جایزه را برای فیلم مبارز به کارگردانی دیوید راسل دریافت کرد. جان هاوکز، جرمی رنز، مارک رافلو و جفری راش رقبای او بودند.

ژین دوژاردن بازیگر فرانسوی جایزه بهترین بازیگری خود را با فیلم آرتیست به کارگردانی مایکل آزاناویسوس دریافت کرد. او در فیلم های سینمایی گرگ وال استریت، یک افسر و یک جاسوس بازی نموده است. او فاتح رقابت با دمیان بیچیر، جرج کلونی، گری اولدمن و برد پیت بود.

فعالیت حرفه ای پلامر به دهه 50 میلادی باز می شود، او برای نخستین بار در سال 1959 نامزد جوایز امی شد. اولین نامزدی او در گلدن گلوب هم با فیلم تراژدی آمریکایی در سال 2001 رقم خورد. او در نهایت سال 2012 جایزه اسکار دریافت کرد و بعد از آن هم یک بار دیگر نامزد این جایزه شد. جونا هیل، کنت برانا، مکس وُن سیدو و نیک نولتی رقبای او برای دریافت این جایزه بودند.

دی لوئیس، سومین جایزه اسکار را با فیلم سینمایی لینکلن به کارگردانی استیون اسپیلبرگ دریافت کرد تا او به یکی از پنج بازیگر زن و مرد و تنها بازیگر مردی که که توانسته سه بار جایزه بازیگر اصلی مرد را دریافت کند، تبدیل شود. بردلی کوپر، هیو جکمن، واکین فینیکس و دنزل واشنگتن برای دریافت جایزه با او رقابت می کردند.

والتس پس از دریافت اولین جایزه با فیلم حرامزاده های لعنتی با جنگوی زنجیر گسسته به شکار دومین اسکار خود رفت. او برای هر دو فیلم تارانتینو برنده گلدن گلوب نیز شده است. او برای دریافت این جایزه بازیگران سر سختی مثل رابرت دنیر، آلان ارکین، تامی لی جونز و سیمور هافمن را شکست داد.

مک کانهی برای نقش آفرینی در فیلم سینمایی باشگاه خریداران دالاس در نقش یک فرد مبتلا به بیماری ایدز جایزه اش را دریافت کرد. این فیلم نامزد بهترین فیلم سال نیز شده بود. او پس از آن با نقش آفرینی در سریال کاراگاه حقیقی نامزد گلدن گلوب شد و در میان ستاره ای نولان خوش درخشید. از بازیگران مهمی که در آن سال نامزد بودند می توان به لئوناردو دی کاپریو و کریستین بیل اشاره نمود.

او پیش از اسکار کارنامه درخشانی دارد و برای فیلم باشگاه خریداران پیروز به دریافت جایزه شد. او پس از دریافت این جایزه در نقش شخصیت تبهکار و معروف دنیای دی سی یعنی جوکر نقش آفرینی کرد. جونا هیل، مایکل فاسبندر و بردلی کوپر از رقبای او بودند.

ردمین پیش از دریافت جایزه اسکار برای فیلم سینمایی تئوری همه چیز در نقش استیون هاوکینز در فیلم های مشهوری از جمله بی نوایان نقش آفرینی نموده بود. این اثر نامزد بهترین فیلم سال هم شده است. استیون کارل، بردلی وپر، بندیکت کمبربچ و مایکل کیتون نامزد های دیگر این بخش بودند.

این فیلم برنده بهتری تدوین، میکس صدا شده بود و در بخش های بهترین فیلم و فیلمنامه نامزد شد. سیمونز برای این فیلم جایزه بهترین بازیگر مکمل را نیز دریافت کرد. رابرت دوال، اتن، ادوارد نورتون و مارک رافلو نامزد های دیگر این بخش در سال 2015 بودند.

لئوناردو دی کاپریو نخستین نامزدی خود در اسکار را با فیلم چه چیزی گیلبرت گریبچ را آزار می دهد دریافت کرد. او با فیلم های سینمایی تایتانیک و اگر میتوانی من را بگیر نامزد گلدن گلوب شد و با هوانورد توانست آن را دریافت کند. او با فیلم رفتگان و الماس خونین باز هم نامزد اسکار شد و چهارمین ناکامی خود را با فیلم گرگ وال استریت تجربه کرد. رقبای او برای درافت اسکار سال2016 مت دیمون، برایان کرانسون، مایکل فاسبندر و ادی ردماین بودند.

او برای سریال تالار گرگ هم جایزه امی و هم گلدن گلوب را دریافت کرد و بعد از آن هم برای نقش آفرینی در پل جاسوس ها اسپیلبرگ جایز اسکار برد. این فیلم در پنج بخش دیگر هم نامزد شده بود. کریستین بیل، تام هاردی، مارک رافلو و سیلوستر استالون نامزد های این بخش بودند.

او در فیلم های سینمایی ویل هانتیگ خوب، یازده، دوازده و سیزده یار اوشن نقش آفرینی کرد و اولین نامزدی خود در اسکار را با فیلم قتل جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل رقم زد. او قبل از دریافت جایزه اسکارش برای فیلم منچستر کنار دریا در فیلم میان ستاره ای بازی نموده بود. رقبای او اندرو گارفیلد، رایان گاسلینگ، ویگو مورتنسن و دنزل واشگنتن بودند.

ماهرشالا علی اولین جایزه اسکارش را با فیلم سینمایی مهتاب به کارگردانی بری جنکینز دریافت کرد. این فیلم سه جایزه دیگر از جمله بهترین فیلم را نیز دریافت کرد. بعد از بردن اولین اسکارش او دومین جایزه اسکارش را هم به عنوان نقش مکمل در فیلم کتاب سبز دریافت کرد. او برای دریافت این جایزه جف بریجز، لوکاس هجز، دِو پاتل و مایکل شانون را شکست داد.

گری اولدمن و کارنامه حرفه ای به دهه هشتاد میلاد و دریافت جایزه امی باز می گردند. او اولین بار با فیلم سینمایی بندزن خیاط سرباز جاسوس نامزد اسکار شد. در سال 2018 با نقش آفرینی در لباس چرچیل در فیلم سینمایی تاریکترین ساعت اولین جایزه اش را دریافت کرد. تیموتی شالامی، دنی دی لوئیس، دنیل کالویا و دنزل واشنگتن نامزد های این جوایز بودند.

فیلم سینمایی سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری، به کارگردانی مارتین مک دونا دو جایزه اسکار برد که یکی از آن ها به راکول رسید. او همچنین برای فیلم سینمایی معاون نامزد اسکار شد. او سال جاری در دو فیلم سینمایی خرگوش جوجو و ریچارد جول نقش آفرینی نموده است. ویلم دفو، وودی هارلسون، ریچارد جکینز و کریستوفر پلامر مدعیان دریافت این جایزه بودند.

رامی مالک پیش از معرفی شدن با سریال آقای ربات در فیلم هایی همچون شب در موزه و سریال آرام نقش آفرینی نموده است. او در نقش فردی مرکوری در فیلم سینمایی حماسه کولی یا بوهیمین راپسودی پیروز به کسب اسکار و گلدن گلوب شد. او از زمان برنده شدن در اسکار تنها در فیلم های دولیتل و زمانی برای مردن نیست نقش آفرینی نموده است.

ماهرشالا علی سال 2016 برای فیلم مهتاب جایزه اسکار دریافت نموده بود و این دومین جایزه وی محسوب می شود. او پس از این جایزه در انیمیشن مرد عنکبوتی و فیلم آلیتا: فرشته جنگ نقش آفرینی کرد. آدام درایور، سم الیوت، ریچارد ای گرانت و سم راکول توسط این بازیگر از کسب اسکار باز ماندند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 31920

به "بازیگران مرد برنده اسکار در دهه اخیر را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگران مرد برنده اسکار در دهه اخیر را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید