باغ و عمارت شاپوری شیراز؛ زیبایی حیرت آور و باشکوه

به گزارش مهسان بلاگ، در منطقه ای قدیمی در شیراز یک مجموعه زیبا شامل باغ و کاخ دیده می گردد که نامش باغ و عمارت شاپوری شیراز هست. این عمارت که مالکش یکی از شناخته شده ترین تاجران شهر شیراز با نام عبدالصائب شاپوری بود، در حدود هشتاد سال پیش ساخته شد. در سالهای پس از ساخت، از آن به عنوان محل زندگی استفاده گشت. اما، هم اکنون بازدید از آن برای عموم آزاد بوده و این مکان گردشگری سالانه میزبان خیل عظیمی از گردشگران است. طراح پلان عمارت شاپوری ابوالقاسم مهندسی یکی از شناخته شده ترین معماران شهر شیراز بود. همچنین، گفتنی است که ساخت این مجموعه در حدود 5 سال به طول انجامید. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا شما را با باغ و عمارت شاپوری شیراز آشنا کنیم.

باغ و عمارت شاپوری شیراز؛ زیبایی حیرت آور و باشکوه

جهت دریافت خدمات طراحی خانه دوبلکس ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

بیشتر بخوانیدعمارت باغ شاپوری | باغی ایرانی با طرحی عجیب غیر ایرانی

ویژگی های باغ

پلان عمارت شاپوری از جهات گوناگون دارای ارزش هست. برای مثال، نشان دهنده سلیقه ساختمان سازی ایرانیان در آن موقع بود. عمارت شاپوری از چند جهت مورد استفاده بوده و دارای بازده و کارکرد بسیاری نیز بوده است. برای مثال، در محوطه این کاخ که شامل یک باغ عظیم می گردد، می توان تعداد زیادی درخت میوه مانند انار و نارنج را دید که از ویژگی های یک باغ ایرانی هستند. از قسمتهای تاریخی و به جای مانده از این عمارت شاپوری می توان به شکل یک گل اشاره نمود. از این ساختار چهار هزار متر مربعی در حدود نیمی به باغ، راه های ارتباطی آن و بنا اختصاص داده شده و در حدود دو هزار متر را انواع گیاهان و درختهای مختلف تشکیل داده اند.

معماری

این باغ در ابتدای دوره پهلوی ساخته شد و حاصل ترکیب معماری و باغ سازی ایرانی و اروپایی است. در واقع، پس از این دوره اصالت در معماری ایرانی کم کم از یاد رفت و شیوه های جدید معماری اروپایی جایگزین آن شدند. این باغ را می توان یک نمونه کامل از طراحی غیر ایرانی و اروپایی دانست، چرا که پیش از آن در باغهای ایرانی حوض میانی هم راستا با ورودی باغ قرار می گرفت و دارای شکلی مستطیلی بود. اما، پلان عمارت شاپوری انسان محور طراحی نشده است. راه های ورودی که به شکل منحنی و قرینه قرار دارند، راستا دسترسی را از ورودی تا بنا را برای اتومبیل فراهم می نمایند. برخلاف باغهای اصیل ایرانی، اثری از تقسیمات چهار گانه دیده نمی گردد و در واقع، این مجموعه چهار باغ نبوده و شبکه آبرسانی به گیاهان نیز شبه به راه آبهای چهار باغها نیست.

در کل، می توان نحوه طراحی این مجموعه را کاملا متاثر از معماری غربی دانست. در این مجموعه درختان انار به وفور قابل رویت بوده و از دیگر درختان می توان به نارنج اشاره نمود. از این جنبه ها می توان گفت عمارت شاپوری شیراز تا حدودی شبیه به باغهای ایرانی است. از دیگر موارد این باغ که تا حدودی شبیه به معماری ایرانی هست، می توان به وجود آب نما اشاره نمود. همچنین، از دیگر شباهتهای این مجموعه به باغهای ایرانی می توان به وجود یک حوض در محل ورودی باغ اشاره نمود. همچنین، گفتنی است که این کاخ و باغ مانند ساختمانهای ایرانی با دیوار محصور شد.

در ادامه بخوانیدمعرفی جاذبه های گردشگری دیدنی و ناشناخته شیرازمنبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 مرداد 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 51832

به "باغ و عمارت شاپوری شیراز؛ زیبایی حیرت آور و باشکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ و عمارت شاپوری شیراز؛ زیبایی حیرت آور و باشکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید