تهیه چارچوب اطلس میراث طبیعی ایران

به گزارش مهسان بلاگ، طراحی و پیاده سازی پایگاه داده مکانی اطلاعات جغرافیایی (GIS)، به عنوان یک سیستم اطلاعات استاندارد و تخصصی و بر اساس سند راهبردی سازمان میراث فرهنگی امری لازم است که در تهیه اطلس میراث طبیعی ایران اطلاعات مکانی و توصیفی و عوارض مکانی و اقلام توصیفی موردنیاز شناسایی و تعریف می شوند.

تهیه چارچوب اطلس میراث طبیعی ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ایمان ایوبی پژوهشگر امروز5 تیرماه 98 در نشست تخصصی آنالیز روند تهیه اطلس میراث طبیعی کشور،ضمن بیان این مطلب گفت: یکی از وظایف مهم و حیاتی سازمان میراث فرهنگی شناسایی، معرفی، حفظ و ثبت میراث طبیعی ملی ایران، همانند محدوده های جغرافیایی طبیعی دارای کیفیت ویژه فیزیکی و یا زیست شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی تاریخی، نمونه های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه های آن هااست، تا تحت حفاظت و بهره برداری پایدار قرار گیرند.

او اضافه نمود: رویکرد نوین هم اکنون از گردآوری مستندات کاغذی سنتی و به روز نگه داشتن اطلاعات آن ها، به سمت بهره گیری از سیستم های کامپیوتری جدید و فناوری (GIS) حرکت نموده است.

ایوبی خاطرنشان ساخت: ساماندهی انواع اطلاعات مورد احتیاج در سیستمی که بتواند ارتباط میان اطلاعات را با مکان آنها در روی زمین برقرار نموده و انجام پردازش ها را روی اطلاعات مکانی ممکن سازد، می تواند جوابگوی بسیاری از احتیاجهای اطلاعاتی، تحلیلی و برنامه ریزی آن مجموعه باشد.

این پژوهشگر با بیان اینکه طراحی و پیاده سازی پایگاه داده مکانی اطلاعات جغرافیایی (GIS) به عنوان یک سیستم اطلاعات استاندارد و تخصصی و بر اساس سند راهبردی سازمان امری ضروری محسوب گردد، توضیح داد: در این طرح، بر اساس استانداردهای موجود پایه و تخصصی مرتبط با احتیاجمندی ها و توقعات سازمان در حوزه میراث طبیعی، اطلاعات مکانی و توصیفی و همچنین عوارض مکانی و اقلام توصیفی مورداحتیاج شناسایی و تعریف می گردد.

او گفت: در این سیستم ، اطلاعات مکانی معرف شکل و موقعیت عوارض و اطلاعات توصیفی شامل، خصوصیات و ویژگی های مرتبط با اطلاعات مکانی است که تماما درون یک پایگاه داده مکانی ذخیره می شوند.

ایوبی گفت: هرچه داده های موجود در سیستم و روابط بین آنها به آنچه در دنیای واقعی وجود داردنزدیکتر باشند، نتایج به دست آمده از پرسش ها و تجزیه و تحلیل ها به واقعیت نزدیک تر بوده و با آنچه در دنیای واقعی می گذرد، تطابق بیشتری دارد.

او توضیح داد: نتایج به دست آمده از تجزیه و تحلیل ها، مدیران و برنامه ریزان را در جهت تصمیم گیری هر چه صحیح تر و بهتر حمایت می نماید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 13129

به "تهیه چارچوب اطلس میراث طبیعی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه چارچوب اطلس میراث طبیعی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید