جزئیاتی درباره چک طرح سامانه صیاد؛ شرایط دریافت دسته چک صیادی چیست و چگونه از چک صیاد استعلام بگیریم؟

به گزارش مهسان بلاگ، سامانه صیاد و چک صیاد یکی از بزرگترین رویا های جدی بانک مرکزی به حساب می آید که بعد از مدت ها انتظار محقق شده است؛ به این ترتیب که چک های قدیمی از شهریور سال 98 از فرآیند مبادلات خارج شدند و جای خود را به چک های جدیدی داده اند که اگر چه از نظر ظاهری تغییر کر ده اند، اما تفاوت اصلی در باطن شان اتفاق افتاده است. این چک ها در سامانه ای متحد به نام صیاد عمل می نمایند تا دیگر جایی برای شیطنت کردن با صدور چک های بی محل باقی نماند. در این شیوه، دسته چک های تمامی بانک ها کاملاً یک شکل و یک رنگ صادر می شوند. همچنین طبق روال جدید، دیگر شعب بانکی مرجع صدور دسته چک نیستند و متقاضی دسته چک به وسیله سامانه بانک مرکزی اعتبارسنجی شده و دسته چک برایش صادر می گردد. اگر هنوز درباره چک صیاد و سامانه احتیاج به اطلاعات بیشتری دارید، پس دست به کار شوید و این نوشته را با دقت بخوانید.

جزئیاتی درباره چک طرح سامانه صیاد؛ شرایط دریافت دسته چک صیادی چیست و چگونه از چک صیاد استعلام بگیریم؟

سامانه صیاد و چک صیاد یعنی چه؟

صیاد، سامانه یکپارچه سازی چک محسوب شده و بر اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اعتبار متقاضی دسته چک پیش از صدور و استعلام شرایط عملکرد صادرنماینده به طور ویژه ای توجه دارد. با اصلاحی که در فرآیند صدور کارسازی چک در سامانه صیاد طی شده امکان استعلام شرایط صادرنماینده برای گیرنده در هنگام معامله و پذیرش آن از سامانه متمرکز فراهم می گردد که امتیاز ویژه ای برای دریافت نماینده چک به شمار می رود. این در شرایطی است که سامانه صیاد به صورت 24 ساعته به وسیله سامانه پیامکی به درخواست های استعلامی دریافت نمایندگان چک پاسخ می دهد که البته شماره این پیامک از سوی بانک مرکزی اعلام می گردد.

چک های سامانه صیاد برخلاف گذشته که هر بانکی دسته چک مربوط به خود را داشت به طور یک دست بوده و با رنگ گلبهی و ابعاد یکسان است. این در حالی است که چک های مورد استفاده در شبکه بانکی در حال حاضر تعداد مختلفی داشته و در طرح ها و رنگ ها و اندازه های متفاوتی توسط مشتریان بانک ها استفاده می گردد، اما صیاد با هدف یکپارچه سازی و استانداردسازی چک ها طراحی شده و به عبارتی هویت بخشی به چک به عنوان یک اوراق بهادار است.

در صیاد علاوه بر یکسان سازی طرح ظاهری چک ها، ویژگی های امنیتی به طور خاص مورد توجه است. برای چک های صیادی سه سطح ویژگی امنیتی تعریف شده است. در سطح اول سری و سریال های چک به صورت برجسته چاپ شده که با لمس قابل تشخیص است. در سطح دوم ویژگی های امنیتی مانند واتر مارک و طرح مخفی در برگه چک وجود دارد که این دو سطح به راحتی توسط عموم مردم قابل تشخیص است. در سطح سوم نیز ویژگی های امنیتی حرفه ای به چک افزوده شده که قابل تشخیص توسط ابزار ها است و برای بانکداران و اشخاصی که استفاده مستمر و مکرری از چک دارند قابل استفاده است.

ویژگی بسیار مهم سامانه صیاد این است که یک شماره منحصر به فرد روی هر برگ چک درج می نماید تا دریافت نماینده چک بتواند این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه آگاه گردد صادر نماینده چک سوء سابقه دارد یا نه و آیا حساب او مسدود شده است یا نه و آیا قبلا چک برگشتی داشته یا نه. اگر مسئله ای وجود داشته باشد، همان لحظه گیرنده متوجه می گردد و می تواند قبل از قبول چک، معامله را قطعی نکند. این کار اطمینانی نسبی به افراد می دهد که اول اصالت چک را آنالیز نمایند و بعد شرایط صاحب چک را از نظر خوش حساب بودن استعلام بگیرند.

با صدور چک های جدید به محض آنکه اولین چک برگشت بخورد، چون امکان استعلام فراهم است همه آگاه می شوند که این چک ها اعتبار ندارند و به اصطلاح پاس نخواهد شد؛ بنابراین از دریافت چک های کسانی که بدحساب هستند اجتناب می نمایند و این می تواند بسیاری از پرونده های قضایی مرتبط را کاهش دهد.

تغییر در قانون چک؛ صدور در وجه حامل و پشت نویسی ممنوع

دسته چک صیاد راهکاری برای کاهش چک برگشتی

سامانه صیاد امکان استعلام از پیشینه صادرنماینده چک برای دریافت نماینده را به وجود می آورد که عظیم ترین مزیت برای کاهش آمار چک های برگشتی خواهد بود. با اجرایی شدن صدور دسته چک های جدید که علاوه بر متحدالشکل بودن، در نحوه صدور نیز از روش یکسانی پیروی می نمایند، ارتباط متقاضی دسته چک با شعبه به ارتباط متقاضی با سامانه صیاد تغییر می نماید؛ بنابراین با کنار رفتن شعبه و عوامل انسانی، فرآیند اعتبارسنجی، صدور و رصد استفاده از چک کاملاً مکانیزه می گردد و امکان اینکه صدور دسته چک بر اساس روابط شعب و مشتریان شکل بگیرد، دیگر وجود نخواهد داشت.

با راه اندازی این سیستم یکپارچه صدور چک، اطلاعات چک به صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می نماید. این سیستم باعث منحصربه فرد بودن چک و آنلاین بودن آن بدون در نظر دریافت بانک صادرنماینده می گردد.

مزایای چک صیاد چیست؟

چک صیاد در سیستم بانکی مزایای زیادی دارد. مهمترین مزیت آن ارائه خدمت غیرحضوری برای دریافت نماینده چک است. با این کار مشکل چک های جعلی برطرف می گردد و علاوه بر آن خطرات ناشی از جعل برگه چک کاهش پیدا می نماید. کسی که چک صیاد دریافت می نماید می تواند به صورت غیرحضوری اعتبار صاحبان حساب و صاحبان امضا را استعلام کند. چک صیاد حتی قبل از صدور تا حد زیادی قابل اعتماد است، چون سامانه صیاد به شکل ذاتی جلوی صدور دسته چک برای افراد دارای سوء عملکرد را می گیرد. پس از صدور دسته چک هم سامانه صیاد مدام عملکرد صاحب چک را به صورت آنلاین و لحظه ای نظارت می نماید تا اعتبار دسته چک با آنالیز دقیق سوابق صادرنماینده افزایش پیدا کند.

دسته چک های صیاد که به وسیله سامانه صیاد صادر می شوند دارای سه نوع ویژگی امنیتی هستند. اولین ویژگی امنیتی این است که سری و سریال های چک به صورت برجسته چاپ شده که کاملا قابل لمس هستند. در سطح دوم ویژگی های امنیتی دیداری مانند واترمارک و طرح مخفی در برگه چک وجود دارد که این دو سطح به راحتی توسط عموم مردم قابل تشخیص است. در سطح سوم نیز ویژگی های امنیتی حرفه ای به چک ها افزوده شده که قابل تشخیص توسط ابزار ها است و برای بانکداران و اشخاصی که استفاده مستمر و مکرری از چک ها دارند قابل استفاده خواهد بود.

شرایط دریافت دسته چک صیادی چیست؟

فرد متقاضی دریافت دسته چک جدید با مراجعه به شعبه، ثبت اولیه درخواست صدور دسته چک را انجام می دهد و در صورت تایید از سوی رئیس شعبه، درخواست او به منظور استعلام، به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال می گردد. چنانچه فرد متقاضی دسته چک صیاد ازنظر بانک مرکزی، واجد شرایط دریافت دسته چک باشد، درخواست او از سامانه صیاد به گروه صدور دسته چک به منظور شخصی سازی و چاپ چک ارسال و دسته چک جدید صادر خواهد شد.

شرط الزام چک صیاد برای خرید خودرو برداشته شد

چگونه سلامت چک صیادی را آنالیز کنیم؟

دیگر نیازی به قسم و آیه و ریش گرو گذاشتن نیست. با یک پیامک ساده می توانید ببینید طرف حسابتان تا چه حد قابل اعتماد است. بانک مرکزی امکان جدیدی برای استعلام شرایط اعتبار حساب صادرنماینده چک ایجاد نموده که به شما نشان می دهد آیا می توان به پاس شدن چک ها امید داشت یا نه.

آنطور که بانک مرکزی اعلام نموده، برای آنالیز شرایط اعتباری حساب صادر نماینده چک می توانید شناسه 16 رقمی چک را در قالب 1*1*شناسه استعلام 16 رقمی به سرشماره 701701 پیامک کنید. با این کار می توانید از تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده در سامانه بانک مرکزی آگاه شوید. البته توجه داشته باشید که این کار برایتان 350 تومان هزینه خواهد داشت. همچنین باید توجه داشته باشید که در حال حاضر روزانه صرفا می توانید شرایط حساب چهار صادرنماینده چک را استعلام بگیرید و برای استعلام چک های بیشتر باید سراغ شماره تلفن های دیگر بروید. امکان استعلام شرایط اعتباری حساب در حال حاضر برای تمام مشتریان نظام بانکی فراهم است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

بانک مرکزی در پاسخ به پیامک درخواست استعلام شما، یک پیامک به شما می فرستد که شرایط اعتباری حساب بانکی صادرنماینده چک را تحت عنوان رنگ های مختلف به شما اعلام می نماید.

شرایط سفید است خیالتان راحت: اگر بانک مرکزی در پیامک پاسخ شرایط سفید را برای اعتبار حساب صادر نماینده چک به کار برد، با خیال راحت به طرف حسابتان اعتماد کنید. چراکه این موضوع نشان می دهد این شخص تا به حال هیچ چک بی محل نکشیده، یا اگر چک هایش برگشت خورده، آن ها را برطرف سواثر نموده است.

شرایط زرد است اما می توان به صاحب چک اعتماد کرد: شرایط زرد یعنی کمی کلاهتان را بالاتر بگذارید. صادرنماینده چک دارای یک فقره چک برگشتی است یا حداکثر پنج میلیون تومان چک بی محل کشیده است. این مورد تا حدودی قابل قبول است، اما باید بدانید حساب طرف مقابلتان آنچنان پاک پاک نیست.

شرایط نارنجی است پس حواستان را جمع کنید: زیاد لازم نیست بترسید، اما وقتی شرایط اعتبار حساب صادرنماینده چک نارنجی بود، باید حسابی حواستان را جمع کنید. چراکه طرف حسابتان تا اینجای کار بین دو تا چهار فقره چک برگشتی دارد یا بین پنج تا 20 میلیون تومان چک بی محل کشیده است.

شرایط قهوه ای است یعنی قبول چک ریسک دارد: اگر پیامک پاسخ بانک مرکزی، شرایط حساب صادرنماینده چک را قهوه ای گفت، باید بدانید که کسب و کار بر مبنای چک با طرف حسابتان ریسک زیادی دارد. چراکه او تا به حال بین پنج تا 10 فقره چک بی محل کشیده یا بین 20 تا 50 میلیون تومان از چک هایش پاس نشده اند.

شرایط قرمز است و به هیچ وجه اعتماد نکنید: اگر بانک مرکزی در پاسخ شرایط حساب صادرنماینده چک را قرمز معرفی کرد، سریع طرف حسابتان را از دفتر کارتان بیرون کنید. چراکه این پیامک نشان می دهد او تا حالا 10 فقره چک برگشتی دارد یا 50 میلیون تومان چک بی محل کشیده است.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: فرارو
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 50154

به "جزئیاتی درباره چک طرح سامانه صیاد؛ شرایط دریافت دسته چک صیادی چیست و چگونه از چک صیاد استعلام بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی درباره چک طرح سامانه صیاد؛ شرایط دریافت دسته چک صیادی چیست و چگونه از چک صیاد استعلام بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید