حضور 35 دانشگاه از ایران در نظام رتبه بندی دنیا اسلام

به گزارش مهسان بلاگ، سرپرست پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) با اعلام نتایج رتبه بندی دانشگاه های دنیا اسلام در سال 2018 از حضور 35 دانشگاه از ایران در این نظام رتبه بندی اطلاع داد.

حضور 35 دانشگاه از ایران در نظام رتبه بندی دنیا اسلام

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار ماه رمضان امسال با دانشگاهیان بر ضرورت ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها صحبت فرموده و بر مشخص معیارها، شاخص ها و نیز مزیت های لازم برای رتبه بندی به منظور ارتقای کیفی دانشگاه ها و ایجاد رقابت مثبت تاکید کردند.

دهقانی اضافه کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از چند سال پیش با ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشکیل گروه پژوهشی رتبه بندی، عملاً ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور را با شاخص ها و معیارهای مصوب انجام داده و بعد از گذشت چندین سال متوالی عملاً در سطح ملی به یک مرجع در این حوزه تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: هر ساله گزارش رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور به وسیله وبگاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، رسانه های گروهی و نیز در قالب یک کتابچه رسمی به رؤسا و مدیران دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و جامعه علمی کشور، اطلاع رسانی می گردد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رصد و پایش کشورهایی که نیت ما پیشی دریافت علمی از آنهاست و نیز به منظور مقایسه حرکت علمی و عملکرد دانشگاه های کشور در سطح بین المللی و با توجه به تجارب ارزشمند گروه رتبه بندی ISC در رتبه بندی دانشگاه ها در سطح ملی، از سال گذشته رتبه بندی جدید بین المللی تحت عنوان رتبه بندی جهانی ISC (ISC World University Rankings) با تصویب شورای راهبری ISC و تاکید وزیر علوم به عنوان رئیس شورا، در دستور کار نهاده شد.

وی گفت: یکی از مهم ترین دستاوردهای ورود به رتبه بندی جهانی ایجاد یک پایگاه داده از جزئیات کامل اطلاعات علمی و پژوهشی کشورها و دانشگاه های تراز اول جهان و امکان برنامه ریزی و تهیه نقشه راه به منظور دستیابی به اهداف و چشم انداز کشور و نیز دانشگاه های کشور در سطح بین المللی است.

دهقانی گفت: یکی از اولویت ها و توصیه های برنامه 10 ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال 2017) حضور 50 دانشگاه کشورهای اسلامی در رتبه های زیر 500 در نظام های رتبه بندی بین المللی است، برهمین اساس و نیز با توجه به مأموریت ISC مبنی بر پایش و رصد صندلی دانشگاه های جهان اسلام، برنامه رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام (ISC Islamic World University Rankings) پس از مشخص معیارها و شاخص ها در دستور کار نهاده شده و عملیاتی شد.

سرپرست ISC گفت: رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC می تواند با نشان دادن نقاط ضعف و قوت دانشگاه ها براساس هر معیار، صندلی هر دانشگاه را در بین کشورهای اسلامی نشان دهد و اساس هدف گذاری و سیاست گذاری دانشگاه ها قرار گیرد.

وی اضافه کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در معیارهای خود، مهم ترین مأموریت دانشگاه ها که عبارتند از پژوهش(با وزن 60 درصد)، نوآوری (با وزن 15 درصد)، آموزش (با وزن 10 درصد) و فعالیت های بین المللی (با وزن 15 درصد) در نظر گرفته و بر این اساس دانشگاه های کشورهای اسلامی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد.

دهقانی اعلام نمود: در رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC دانشگاه هایی مورد آنالیز قرار می گیرند که حداقل 800 مدرک در سال های 2016-2014 در پایگاه وب آو ساینس (WOS) به ثبت رسانیده باشند. اطلاعات این رتبه بندی از پایگاه های اطلاعاتی بین المللی USPTO ،WOS ، Incite گردآوری شده است.

وی اعلام نمود: معیار پژوهش شامل 5 شاخص حجم پژوهش، تعداد استناد به مقالات و تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان و تعداد مقالاتی است که در نشریات برتر به چاپ رسیده اند. بازه زمانی سه ساله 2016-2014 در این شاخص ها از جمله تعداد کل انتشارات هر دانشگاه در بازه زمانی سه ساله، تعداد کل استنادات به مقالات منتشر شده ، تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان، تعداد مقالات با کیفیت دانشگاه (نشریات Q1، مجلات نیچر، ساینس و فهرست نشریات نیچر ایندکس) است.

سرپرست ISC گفت: از میان دانشگاه های 57 کشور اسلامی، در مجموع 187 دانشگاه از 22 کشور در این نظام رتبه بندی حضور دارند و 10 دانشگاه برتر حاضر در این رتبه بندی از کشورهای عربستان، ترکیه، ایران و مصر بوده و کشور عربستان با 4 دانشگاه، ترکیه با 3 دانشگاه، ایران، مالزی، مصر هرکدام با یک دانشگاه در میان 10 دانشگاه برتر جهان اسلام نهاده شده اند.

دهقانی اضافه کرد: بیشترین تعداد حضور دانشگاه ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی است که به ترتیب 65، 35 و 18 دانشگاه در این رتبه بندی دارند. وضعیت سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد دانشگاه های حاضر در رتبه بندی به ترتیب تعداد دانشگاه بدین صورت است: مصر (16 دانشگاه)، پاکستان (11 دانشگاه)، عربستان سعودی (10 دانشگاه)، تونس(5 دانشگاه)، اندونزی و نیجریه (4 دانشگاه)، لبنان، قطر، امارات، اردن، بنگلادش، قزاقستان (هر کدام 2 دانشگاه)، اوگاندا، عمان، کویت، مراکش، کامرون، الجزایر و عراق (یک دانشگاه).

وی گفت: همانطور که ملاحظه می گردد تعداد 16 دانشگاه جامع کشور در این رتبه بندی مشاهده می گردد که دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، بوعلی سینا، مازندران،گیلان، سمنان، کاشان، رازی کرمانشاه، باهنر کرمان، یزد، و ارومیه به ترتیب قرار دارند.

دهقانی یادآور شد: از دانشگاههای علوم پزشکی نیز 12 دانشگاه و به ترتیب دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، مازندران، کرمان، بقیة الله، کرمانشاه و جندی شاپور اهواز قرار دارند. از دانشگاه های صنعتی نیز 7 دانشگاه و به ترتیب دانشگاه های صنعتی شریف، اصفهان، امیر کبیر، علم و صنعت ایران، خواجه نصیر الدین طوسی، نوشیروانی بابل و سهند در این نظام رتبه بندی قرار دارند.

fungroups.ir: گروه سرگرمی، مجله و انجمن سرگرمی

namit.ir: نامیت | مجله بازاریابی و مدیریت بازار

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 23711

به "حضور 35 دانشگاه از ایران در نظام رتبه بندی دنیا اسلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 35 دانشگاه از ایران در نظام رتبه بندی دنیا اسلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید