حقایق باورنکردنی درباره عجایب هفتگانه دنیا

به گزارش مهسان بلاگ، عجایب هفتگانه کهن دنیا، شاهدی بر نبوغ و سخت کوشی انسان هاست و هر کدام از عجایب هفتگانه دارای داستانی و ویژگی منحصر به فرد خودش است و یاد آور قدرت و علم انسان های باستان است.

حقایق باورنکردنی درباره عجایب هفتگانه دنیا

1. هرم بزرگ جیزه، مصر

موقیت کنونی: شهر قاهره مصر

علت شناخته شدن این اثر به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان نحوه ساخت و محل قرار گیری آن می باشد.

تنها اعجوبه ای از عجایب هفتگانه جهان که تابه امروز پابرجا بوده است اهرام مصر هستند. این سازه عجیب حدود 2500 سال پیش از میلاد مسیح به دستور خوفو دومین فرعون از سلسه چهارم فرعون ها ساخته شده است.

هدف از ساخت این هرم آرامگاهی برای خوفو بوده است چرا که مصریان باستان به زندگی بعد از مرگ معتقد بودند و، چون تمام گنجینه فرعونیان را با خودشان در آرامگاه آن ها قرار می دادند، درون این هرم ها پیچ در پیچ و دارای راهرو های باریک و اتاقک های مخفی برای جلوگیری از سرقت اشیای مقبره ساخته شده بودند.

خئوپس (خوفو) بزرگترینِ آنهاست و بعد از آن خَفرع (خِفرِن) و مَنقُرع (میسرینوس) دو هرم کوچکتر هستند.

زیربنای هرمِ خئوپس حدود 5 هکتار و در ساختمان بنای آن بیش از 2 میلیون بلوک سنگی به کار رفته است که وزن هر بلوک بین 2 تا 30 تُن می باشد. خئوپس به مدت 4000 سال بلندترین سازه جهان بود و تا قرن نوزده انسان مدرن نتوانسته بود بنایی بلند تر از آن را بسازد. برای ساخت این بنای با شکوه حدود 100 هزار نفر به مدت 20 سال مشغول به کار بوده اند، در داخل این هرم سه اتاق مجزا وجود دارد که بزرگ ترین آن ها در پایین ترین طبقه این مجموعه واقع شده است.

جالب است که برای ساخت این اهرام متقارن و شکیل از هیچ گونه ابزار نوین یا تجهیزات نقشه برداری استفاده نشده است و دانشمندان بر این باورند که از کنده های درخت به عنوان غلتک برای جا به جایی سنگ ها استفاده می کردند.

حقایق عجیب هرم بزرگ جیزه

1-برخی از مورخان معتقد اند که این مجموعه توسط موجودات فرازمینی ساخته شده است چرا که ساخت این هرم به دست بشر امکان ناپذیر بوده و اینکه تا شعاع 300 کیلومتری از این هرم هیچ کوه و یا منبعی از جنس سنگ های به کار رفته در ساخت هرم وجود ندارد.

2- این هرم از نظر مختصاتی در مرکز کره زمین واقع شده است.

3-معماری این هرم به گونه ای است که داخل آن همیشه هوای تازه و خنک در جریان است.

4-اگر در شب به بالای اهرام ثلاثه مصر نگاه کنید ستاره هایی را خواهید دید که الگو قرار گیری آن ها مطابق با موقعیت مکانی هر یک از این اهرام است.

2. باغ های معلق بابل

موقعیت کنونی: حله، استان بابل، عراق

علت قرار دریافت این باغ ها در میان عجایب هفتگانه جهان، معماری منحصر به فرد و نحوه آبیاری گیاهانش است.

دومین اثر معماری موجود در لیست عجایب هفتگانه جهان، باغ های معلق بابل است که متاسفانه محل دقیق آن ها تعیین نشده و حتی برخی بر سر اینکه آیا واقعا این باغ ها وجود خارجی داشته اند یا نه اختلاف نظر دارند.

نبوچادنزار دوم که ما آن را به عنوان بخت النصر دوم می شناسیم، با آمیتیس دختر پادشاه ماد ازدواج کرد. آمیتیس که تا قبل از ازدواج در محیطی خوش آب وهوا درمیان باغ ها و کوهستان های زیبا زندگی نموده بود، به دلیل آب وهوای خشک بابل بیمار شد. پادشاه برای بهبود حال همسرش دستور داد که جایی نزدیک نهر فرات (عراق امروزی) باغ های زیبایی را بنا نمایند.

این باغ ها مجموعه ای غنی از گیاهان متعدد در ارتفاع 23 متری از سطح زمین و روی یک محوطه آجری بزرگ قرار داشتند و طبق نوشته های نویسندگانِ بعد از دوران باستان، این باغ های دل انگیز روی ستون های بلندی پایدار بوده است؛ به طوری که مردم می توانستند زیر آن ها گردش نمایند و در صورت وجود، شاهکاری در زمینه علم مهندسی باستان محسوب می شوند.

طبق نظریه دانشمندان برای آبیاری این باغ ها باید آب را از نهر فرات به این محل انتقال داده باشند یعنی سیستم آبیاری آن ها از پمپ، چرخ و مخزن های آب تشکیل شده است.

حقایق جالب در رابطه با باغ های معلق بابل

1-با توجه به گفته ها و روایات موجود این باغ ها حدود 30 متر ارتفاع داشته اند.

2-در صورت وجود این مجموعه روزانه بیش از 8 هزار گالن آب برای آبیاری تمامی گیاهان موجود در آن مصرف می شده است.

3- درمورد از بین رفتن این باغ ها برخی به این معتقد اند که بر اثر جنگ از بین رفته اند و عده ای نیز زلزله را عامل اصلی نابودی این باغ ها می دانند.

3. مجسمه زئوس در المپیا

موقعیت کنونی: المپیا، یونان

علت معرفی این مجسمه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان را می توان شیوه ساخت و جنس منحصر به فرد آن دانست.

در اواسط قرن پنجم قبل از میلاد، تندیس زئوس توسط فیدیاس (پیکرتراش آتنی) ساخته شده و در داخل معبد زئوس نهاده شد. این تندیس شگفت انگیز با بالاتنه ای عریان، بر تخت چوبی زیبایی نشسته بود و بیش از 13متر ارتفاع داشته و بدنه آن از عاج فیل و مو ها و ریش مجسمه از طلا بود.

در زیر دسته های تخت، دو موجود خیالی طراحی شده بود که سر و بالاتنه ای زنانه و بدنی به شکل شیر و دو بال نیز داشتند.

در افسانه ها آمده است که فیدیاس از مجسمه از زئوس می خواهد که با نشانه ای آن را تأیید کند و می گویند همان لحظه نور آذرخشی سراسر پرستشگاه را روشن می نماید.

بیش از هشت قرن مجسمه زئوس زینت المپیا بود؛ تا این که کشیش ها در قرن چهارم پس ازمیلاد مسیح، امپراتور روم را به بستن پرستشگاه متقاعد کردند و همان موقع، مجسمه به پرستشگاه قسطنطنیه منتقل شد، ولی در سال 462 پس ازمیلاد در یک آتش سوزی برای همیشه نابود شد.

حقایق جالب تندیس زئوس

1- در دست راست این مجسمه نمادی از پیروزی و در دست چپ آن نیز عصایی سلطنتی به همراه یک عقاب طلایی وجود داشت.

2-تندیس زئوس به علت جنس خاص و منحصر به فردی که داشت همیشه به رسیدگی احتیاج داشت.

3- بر روی سکه های قدیمی بجا مانده از دوران یونان باستان، نقش تندیس زئوس وجود دارد.

4. معبد آرتمیس در افسوس

موقعیت کنونی: نزدیک سلکوک، استان ازمیر ترکیه

علت قرار گیری این معبد باستانی در میان عجایب هفتگانه جهان قدمت بسیار زیاد و همچنین جلال و شکوه این مجموعه در زمان گذشته است.

معید آرتمیس یا معبد دیانا یکی دیگر از عجایب جهان است که خرسیفرون معمار و پسرش متاگنس، حدود 500 سال قبل ازمیلاد مسیح طراحی کردند. برخی از هنرمندان بسیار مشهور دوران باستان، روی نقش ونگار های این معبد مرمرین زیبا کار نموده بودند.

بر اساس شواهد موجود این معبد با شکوه در طول سالیان طولانی بار ها دچار تخریب شده و مجدداً بازسازی شده است.

این معبد درشبی که اسکندر به دنیا آمد یعنی در 21 جولای سال 356 قبل از میلاد آتش گرفت و سوخت و حدود 6 سال بعد (350 سال قبل ازمیلاد)، کار ساخت معبد دیگری شروع شد.

این معبد را استراگوتس در سال 262 پس ازمیلاد تخریب کرد و به این ترتیب یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان از بین رفت. در سال 1860 میلادی، باستان شناسان بقایای ستون های آرتمیس را در اعماق رودخانه کایستر کشف کردند.

حقایق جالب معبد آرتمیس

1-به عقیده باستان شناسان یکی از باشکوه ترین اثر در میان عجایب هفتگانه جهان معبد آرتمیس است.

2- برخی از بقایای بجا مانده از این معبد در موزه بریتانیا واقع در شهر لندن است.

3- در گذشته های دور یکی مهم ترین مرکز معنوی و تجاری منطقه بوده است.

5. آرامگاه هالیکارناسوس

موقعیت کنونی: بدروم ترکیه

آرامگاه هالیکارناسوس به سبب معماری بسیار با شکوه و نحوه ساخت آن به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته شده است.

آرامگاه هالیکارناسوس در واقع مقبره باستانی یکی از فرمانداران هخامنشی است. هنگامی که ماسولوس پادشاه کاریا در سال 353 قبل ازمیلاد دار فانی را وداع گفت، همسرش بانو آرتمیسیا دستور داد بهترین و ماهرترین معمار های جهان باستان برای ساخت مقبره ای با شکوه برای این فرماندار گرد هم جمع شوند.

این آرامگاه بنایی بزرگ از سنگ مرمر سفید و با ارتفاع 41 متر و دارای طراحی پیچیده ای بوده است و از سه طبقه مستطیلی تشکیل می شد.

طراحان این آرامگاه قصد داشته اند تا سبک های معماری لیسیایی، یونانی و مصری را در این سازه ترکیب نمایند. طبقه زیرین این آرامگاه به شکل مستطیل بود و روی آن در طبقه میانی 36 ستون وجود داشت و سقف آن نیز هرمی شکل بود. یک مجسمه 6 متری از سنگ مرمر همراه با یک ارابه چهار اسبه روی سقف ساخته بودند که به طور همزمان چهار مجسمه ساز روی آن کار نموده بودند.

این بنای بزرگ در قرن سیزدهم به دلیل زلزله فروریخت و بقایای آن را بعد ها در استحکامات یک قلعه به کار بردند. در سال 1846 میلادی، قطعات یکی از کتیبه های کناری آرامگاه را از آن جدا کردند و به موزه بریتانیا در لندن بردند.

حقایق جالب در رابطه با آرامگاه هالیکارناسوس

1-دور تا دور آرامگاه هالیکارناسوس مملوء از مجسمه های بسیار زیبایی از انسان و حیوان های مختلف بوده است.

2-این آرامگاه درواقع آخرین سازه سالم در میان عجایب هفت گانه جهان است، ولی در اثر زلزله های متعدد در قرن های 14 و 15 میلادی تا حد زیادی تخریب شد.

3- تاثیر گذاری این بنا به حدی بود که کلمه مقبره (mausoleum) از نام این آرامگاه گرفته شد.

6. غول رودس

موقعیت کنونی: رودس، یونان

غول رودس یکی از آثار کلاسیک موجود در میان عجایب هفتگانه جهان است که در ورودی بندرگاه رودس قرار داشت و نمادی از اتحاد مردم این منطقه به شمار می آمد. این مجسمه بزرگ الجثه از هلیوس (خدای خورشید) بود که چارز در قرن سوم قبل ازمیلاد آن را ساخت.

جنس این مجسمه از مس، آهن و سنگ مرمر بوده است و ساخت این مجسمه بزرگ بیش از 12 سال طول کشید. این مجسمه30 متر و نیم ارتفاع داشت و در سال 280 قبل ازمیلاد تکمیل شد و به مدت 65 سال روی پای خود ایستاده بود تا این که بر اثر زلزله نابود شد و هرگز بازسازی نشد.

حکومت مقدونیه در اوایل قرن چهارم قبل ازمیلاد، شهر رودس را محاصره کرد. براساسِ افسانه ها، رودیان ابزار و تجهیزات به جا مانده از مقدونی ها را برای هزینه بازسازی مجسمه فروختند.

صد ها سال بعد و با حمله اعراب به رودس، بقایای مجسمه را به عنوان فلز قراضه به یک تاجر فروختند. به همین دلیل، باستان شناسان درباره شکل مجسمه و محل دقیق استقرار آن چیز زیادی نمی دانند.

بیشتر باستان شناسان بر این عقیده اند که این مجسمه شبیه خدای خورشید بوده است که در یک دستش مشعل و در دست دیگرش نیزه یا کمان داشته است. در خصوص محل قرارگیری آن نیز برخی می گویند هر یک از پا های مجسمه در یک سوی بندر قرار داشته و از هم باز بوده است، اما دانشمندان امروزی بر این باور اند که هر دو پای مجسمه باید در یک طرف بندر بوده باشد، چون درغیر این صورت نمی توانست وزن مجسمه را تحمل کند.

7. فانوس دریایی اسکندریه

موقعیت کنونی: اسکندریه، یونان

فانوس اسکندریه در واقع اولین فانوس دریایی جهان بود که در شهر اسکندریه واقع در کشور مصر قرار داشت.

این فانوس دریایی را سوستراتوس (معمار یونانی) در سال 290 پیش از میلاد شروع و پس از 12 سال یعنی در سال 278 پیش از میلاد مسیح به انتها رساند. فانوس اسکندریه که بیش از 120 متر ارتفاع داشت و در دوره سلطنت بطلمیوس دوم، کشتی های رود نیل را برای عبورومرور از بندر شلوغ شهر راهنمایی می کرد.

فانوس دریایی اسکندریه، به تدریج و براثرِ زلزله های متعدد از سال 956 تا 1323 میلادی به کلی فروریخت و فقط بخشی از بقایای آن دراعماقِ رود نیل کشف شده است. باستان شناسان از روی سکه های ضرب شده قدیمی پی به نقش فانوس دریایی بردند. این فانوس دریایی دارای سه سطح بوده که سطح پایین آن به شکل مربع، سطح میانی به شکل هشت ضلعی و سطح بالایی آن به شکل استوانه بود. در نوک این برج یک مجسمه 16 فوتی قرار داشت که احتمالا مربوط به بطلمیوس دوم یا اسکندر بوده است.

حقایق جالب فانوس دریایی

برای ساخت این سازه مبلغ بسیاری صرف شده است که این نرخ معادل 3 میلیون دلار آمریکا می باشد.

این فانوس به طور کامل از بین رفت، ولی تکه سنگ هایی از آن در دریای مدیترانه کشف شد.

berlinro.ir: آلمان: سفر به مهد صنعت و فناوری اروپا، برلین، هامبورگ، هانوفر

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

منبع: گردشبان
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 61921

به "حقایق باورنکردنی درباره عجایب هفتگانه دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق باورنکردنی درباره عجایب هفتگانه دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید