ضرورت توجه به روزنامه نگاری علمی در توسعه ملی، انتقاد نسبت به حضور افراد ناآشنا به علم در رسانه

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با انتقاد نسبت به حضور متولیان ناآشنا با حوزه های علمی در رسانه ها گفت: توسعه ملی جز با توسعه علمی رخ نخواهد داد که در این راستا باید به روزنامه نگاران علمی توجه گردد.

ضرورت توجه به روزنامه نگاری علمی در توسعه ملی، انتقاد نسبت به حضور افراد ناآشنا به علم در رسانه

به گزارش مهسان بلاگ، دکتر مهدی فرقانی در نشست علمی تخصصی پژوهش و رسانه ها با تاکید بر اینکه امروزه در حوزه علم در جهان تحولات عظیمی رخ داده است، اضافه نمود: بزرگترین آزمایش های فیزیک تاریخ اگر رخ دهد، تا زمانی که رسانه ای نگردد، جامعه از آن آگاه نخواهد شد. بر این اساس امروزه شاخه ای از روزنامه نگاری علمی و رسانه ای شدن علم در جهان مطرح است.

وی توسعه روزنامه نگاری علمی را مستلزم ایجاد بینش علمی در رسانه ها ذکر کرد و یادآور شد: این اتفاق در رسانه های کشور کمتر رخ داده، چرا که متاسفانه در حوزه رسانه ها از نظر داشتن روزنامه نگاران علمی و یا روزنامه نگاران تخصصی که توانمند در زمینه بازتاب اخبار علمی و محتوای علمی باشند، کم داریم.

به گفته وی روزنامه نگاری علمی به افرادی نیازمند است که بتوانند صندلی، صحت و دقت علمی دستاوردهای علمی را بشناسند و آن را به صورت مخاطب پسند در رسانه های خود منتشر نمایند.

وی روزنامه نگار علمی را دارای ویژگی هایی دانست و گفت: طرح مطالب مخاطب پسند، انتخاب زاویه دید مناسب و نوع نگاه به تهیه گزارش و یا خبر از جمله ویژگی های روزنامه نگاران علمی است که امروزه اینگونه مطالب تحت عنوان اطلاعات سرگرمی مطرح شده است.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه بر این اساس امروزه بسیاری از پروژه های علمی در شبکه ها به گونه ای ارائه می گردد که منجر به جذب مخاطبان می گردد، اظهار داشت: رسیدن به چنین رویکردی نیازمند توجه به دو سوی رسانه و محققان دارد. از یک طرف جامعه علمی و پژوهشگران هستند که باید مطالب خود را به رسانه ها منعکس کند. از این رو ضروری است پژوهشگران به پیوست رسانه ای توجه داشته باشند.

به گفته وی منظور از پیوست رسانه ای فعالیت های علمی آن است که از ابتدای اجرای یک طرح روزنامه نگاران حوزه علمی حضور داشته باشند و با حفظ اسرار طرح، اقدام به ارائه جزئیات پروژه نمایند و روزنامه نگاران نیز در زمان مقتضی اقدام به انتشار محتوای علمی نمایند.

فرقانی تاکید نمود: چنانچه در انتهای یک پروژه علمی به فکر رسانه ای کردن دستاوردها باشیم، در آن صورت عناصر لازم برای انعکاس مطالب علمی در رسانه ها در اختیار نخواهد بود.

وی همچنین با تاکید بر لزوم توجه به عنصر روزنامه نگار علمی در انعکاس اخبار اظهار داشت: از منظر روزنامه نگاران هر مطلبی، خبر محسوب نمی گردد و ارزش خبری ندارد. این رسانه ها هستند که در خصوص انتشار محتوا تصمیم می گیرند. چرا که این رسانه ها هستند که رفتار عمومی را می شناسند و بر اساس آن اقدام به انتشار محتوا می نمایند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر ضرورت حضور مشاوره های رسانه ای در اجرای پروژه های علمی، اظهار داشت: باید در نظر داشته باشیم که اگر بخواهیم علم را در جامعه به فرهنگ تبدیل کنیم و نگرش های سنتی را به سمت نگرش های علمی سوق دهیم، جز رسانه ای شدن دستاوردها راهی در پیش نداریم.

وی اظهار داشت: تا زمانی که ما در پشت اتاق های دربسته فعالیت کنیم، احتمالا به تحولات مورد انتظار دست نخواهیم یافت و همچنین در اتاق های دربسته، جامعه به ضرورت تحول علمی پی نخواهد برد.

فرقانی با بیان اینکه باید از اقداماتی که به توسعه علمی یاری می نماید، حمایت گردد، گفت: توسعه ملی جز با توسعه علمی صورت نخواهد گرفت که تحقق این امر نیز در گرو فعال شدن جامعه علمی و حضور رسانه ها و روزنامه نگاران علمی در این بخش است.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر در بخش های علمی رسانه ها متولیانی حضور دارند که شناخت کافی از بخش های علمی ندارند، اضافه نمود: بر این اساس این امر نیازمند تربیت نیروهای متخصص روزنامه نگاری علمی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 3715

به "ضرورت توجه به روزنامه نگاری علمی در توسعه ملی، انتقاد نسبت به حضور افراد ناآشنا به علم در رسانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت توجه به روزنامه نگاری علمی در توسعه ملی، انتقاد نسبت به حضور افراد ناآشنا به علم در رسانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید