(عکس) عدم تأیید اساسنامه کمیته ملی المپیک!

به گزارش مهسان بلاگ، اساسنامه کمیته ملی المپیک بعد از تایید در هیات اجرایی و مجمع عمومی 29 بهمن 1397 به کمیته بین المللی المپیک (IOC) ارسال شد. در رفت و برگشت های متعدد بالاخره این اساسنامه از سوی IOC مورد تایید نهاده شد.

(عکس) عدم تأیید اساسنامه کمیته ملی المپیک!

برای اجرایی شدن اساسنامه تازه نوشته تاییدیه دولت و همین طور شورای نگهبان هم لازم بود. بالاخره بعد از گذشت مدتی و برگزاری جلسات مختلف در کمیسیون اجتماعی اوایل مهرماه سال گذشته به هیات در دولت رفت و در نهایت 14 مهرماه مورد تایید نهاده شد. اوایل آذرماه سال 98 هم دولت اساسنامه را به شورای نگهبان ارسال کرد که تیرماه سال جاری بعد از چند ماه بالاخره نظر نهایی اعلام شد.

بعضی تغییرات انجام شده از سوی شورای نگهبان به تایید نرسیده و ایراداتی به آن وارد شده است. در پاسخی که شورای نگهبان به اساسنامه کمیته ملی المپیک داده ایراداتی مطرح و اعلام شده نظر نهایی بعدا اعلام خواهد شد.

* ابهامات مطرح شده از سوی شورای نگهبان چیست؟

یکی از ایرادات مطرح شده به این اساسنامه در مورد بند 16 است که اشاره به مقابله و عدم پذیرش هرگونه فشار سیاسی، مذهبی و حقوقی، اجتماعی، مالی، و تبعیض جنسیتی اشاره دارد که اعلام شده این بند مغایر موازین شرع و اصول 4، 12 و 13 قانون اساسی است.

شورای نگهبان همچنین اعلام نمود منظور از دور بودن کمیته ملی المپیک از هر گونه گرایش های نژادی، مذهبی، سیاسی و منع هر گونه تبعیض روشن نیست و ابهام دارد.

نکته دیگر اینکه شورای نگهبان این سوال را پرسیده در مورد بند 2 ماده یک که فعالیت کمیته ملی المپیک در چارچوب مفاد منشور المپیک و قوانین جاری جمهوری اسلامی است، در مقام تعارض بین مفاد منشور المپیک و قوانین جاری کدامیک حاکم خواهد بود؟

همچنین اعلام شده بند یک ماده 3 عبارت مقابله با هرگونه تبعیض و لزوم محترم شمردن قوانین جهانی دارای ابهام است.

در این اساسنامه همچنین در مورد انتخاب اعضای مرکز نظارت بر تیم های ملی نیز ایراداتی گرفته و اعلام شده بعد از برطرف ابهام اظهارنظر خواهد شد.

در زیر می توانید این ایرادات را ببینید:

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 54894

به "(عکس) عدم تأیید اساسنامه کمیته ملی المپیک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(عکس) عدم تأیید اساسنامه کمیته ملی المپیک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید