فیات به بازار ایران بازمی شود؟

به گزارش مهسان بلاگ، آن گونه که سید مهدی طباطبایی اعلام نموده، این شرکت سوله ای را نیز در این منطقه اجاره نموده و درحال وارد کردن تجهیزات خودروسازی بوده و به زودی سواری فیات در منطقه ویژه مالی سلفچگان فراوری خواهد شد.

فیات به بازار ایران بازمی شود؟

فیات به ایران می آید. این خبر عجیب درست در شرایطی منتشر شده و روی خروجی بعضی رسانه های ایران قرار گرفته که تحریم ها علیه ایران شدت گرفته و دو خودروساز بزرگ ایران می گویند نه تنها برای تأمین قطعات مورد نیازشان دچار دردسر شده اند، بلکه حتی برای نقل و انتقال پول به قدیمی ترین شریک ایران یعنی چینی ها هم مسائلی دارند. حالا بعضی رسانه ها می گویند که فیات به قم آمده و قرار است در منطقه ویژه مالی سلفچگان خط فراوری خودرو راه بیندازد.

7 ابهام برای حضور

پیگیری ها از وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از آن است که این وزارتخانه نسبت به درستی این خبر ابراز تردید می نماید و می گوید که در جریان این خبر و جزییاتش نیست. به جز این روابط عمومی منطقه آزاد سلفچگان اعلام می نماید که جزییات بیشتری از فراوری خودروی فیات در ایران در دست نیست و تصور می نماید که مدیرعامل شرکت مدعی نمایندگی فیات در ایران تمام نکات لازم را از این خبر در اختیار رسانه ها گذاشته است.

از آن سمت ابهامات زیادی برای حضور غول فیات در ایران وجود دارد که تمامی این ابهامات می تواند اصل این خبر را زیر سوال ببرد.

شاید مهمترین ابهام این خبر آن باشد که فیات یک شرکت خودروسازی مشترک بین آمریکا و ایتالیاست و با توجه به سختگیری آمریکایی ها درباره اعمال تحریم ها علیه ایران این پرسش وجود دارد که آمریکا که در زمان برجام مجوز حضور شرکت های خود را در ایران به راحتی صادر نمی کرد، حالا چگونه است که با شدت دریافت تحریم ها و سختگیری هایش به غول خودروسازی خود اجازه داده که نه تنها در بازار ایران حاضر شود بلکه حتی خط فراوری خودرو در ایران به راه اندازد؟

فیات بازمی شود؟

فیات به ایران باز می شود. به گفته مدیرعامل منطقه ویژه مالی سلفچگان قم، شرکت فیات زمینی برای استقرار واحد فراوریی در منطقه ویژه مالی سلفچگان خریداری نموده است. آن گونه که سید مهدی طباطبایی اعلام نموده، این شرکت سوله ای را نیز در این منطقه اجاره نموده و درحال وارد کردن تجهیزات خودروسازی بوده و به زودی سواری فیات در منطقه ویژه مالی سلفچگان فراوری خواهد شد. این خبر به ظاهر دلگرم کننده، در شرایطی دیروز منتشر شد که ابهامات بسیاری درباره حضور یکی از بزرگترین غول های خودروسازی دنیا وجود دارد. در ادامه به مهمترین ابهامات حضور فیات در ایران می پردازیم:

نکته اول اینجاست که فیات صاحب شرکت آمریکایی کرایسلر است؛ بنابراین می توان گفت که این خودروساز بزرگ دنیای یک شرکت آمریکایی- ایتالیایی است که به نظر حضورش در ایران در شرایطی که آمریکا از برجام خارج شده، کمی دور از شرایط حال حاضر کشور محسوب می شود.

از طرفی خبر سرمایه گذاری این غول خودروسازی در منطقه ویژه سلفچگان قم در شرایطی منتشر شد که فیات بعد از برجام که اتفاقا شرایط سرمایه گذاری در ایران مساعد به نظر می رسید و پژو و رنو برای حضور در ایران اعلام آمادگی نموده بودند، حاضر به امضای قرارداد با ایران خودرو برای فراوری 250 هزار دستگاه خودرو نشد.

با توجه به این که در خبر منتشر شده پیش بینی این که ارایه محصولات ابتدا به صورت CBU و سپس فراوری خودرو های روز اروپایی به شکل CKD باشد، لذا منطقی بود که انجام چنین فرآیند سخت و پر هزینه ای، با شریکی باسابقه در ایران صورت می گرفت، نه با شرکتی که نامی شناخته شده در فضای خودروسازی کشور محسوب نمی شود.

اطلاعات درج شده در سایت http: //www.iranianasnaf.ir / نشان می دهد شرکتی که مدعی شده نمایندگی فیات در ایران را گرفته در تاریخ 15 آبان 97 در این سایت ثبت شده است و در تاریخ 28 همین ماه پیروز به دریافت نمایندگی فیات در ایران شده است.

چطور ممکن است در مدت 13 روز برای دریافت نمایندگی با یک خودروساز دنیای وارد مذاکره شده، نامه نگاری و نمایندگی آن را اخذ کرد؟

جالب است بدانید که این نخستین بار نیست که شرکتی مدعی اخذ نمایندگی و فراوری محصولات فیات شده است. آبان سال 89 بود که خبرگزاری ایسنا اظهار داشت کارخانه فراوری خودرو های گازوییل سوز فیات، اوایل اسفند ماه در شهرستان گرمسار افتتاح می شود. مدیرعامل شرکت خودروسازی لوتوس در آن دوران خود را نماینده رسمی شرکت فیات اعلام نموده بود.

در آن دوران تعدادی خودرو به صورت CBU وارد ایران شد و به فروش رسید، اما خبری از فراوری نبود. جدای از این خریداران این خودرو ها این روز ها با مسائل متعددی روبرو هستند؛ از نبود نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش گرفته تا قطعه هایی که در بازار نایاب شده اند.

از طرفی در روز های پسابرجام بعضی از شرکت ها برای دریافت نمایندگی دست به دامن شرکت های واسطه ای شده بودند. نمایندگی هایی که مجوزی از طرف شرکت مادر برای آن ها صادر نشده بود، مسائل متعددی را هم به همراه داشتند. درحال حاضر شرکت فیات هیچ خبر رسمی را در رابطه با صدور مجوز نمایندگی به یک شرکت ایرانی منتشر ننموده است.

آن طور که در سایت دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور آمده، شرکتی به نام آرتمن موتورکیش نمایندگی رسمی واردات محصولات فیات را در ایران در سال 96 ثبت نموده است. طبق اعلام این دبیرخانه، نمایندگی شرکت آرتمن موتور کیش از شرکت فیات ایتالیا یازدهم بهمن ماه 95 به مدت پنج سال در ایران معتبر بوده و اجازه واردات محصولات سواری فیات به ایران را دارد.

اما با وجود این که بیش از 2 سال از ثبت این نمایندگی سپری می شود، خبری از واردات خودرو های فیات به ایران نیست. مدیرعامل این شرکت هم پارسال اعلام نموده بود که در سال نخست شاهد واردات خودرو های فیات به ایران خواهیم بود و از سال دوم تا سال پنجم باید فراوری خودرو های فیات با 20 تا 40 درصد انتقال فناوری در ایران محقق شود. اما حالا در شرایطی حدود یک سال از انتشار این خبر سپری می شود که هیچ جزییاتی در رابطه با آخرین وضع واردات و حتی فراوری این خودرو ها نیست.

فیات پارسال چقدر درآمد کسب کرد؟

غول خودروسازی فیات کرایلسر که برند های متعددی نظیر فیات، کرایسلر، دوج، رم، جیپ، آلفارومئو، لانچیا، مازراتی، فراری، آبارث و ایوکو را دارد، در سال 2018 پیروز به فروش 4,8 میلیون دستگاه شد. البته در این بین فروش برند های جیپ و رم افزایش قابل توجهی داشت، اما به طورکلی فروش فیات-کرایسلر نسبت به سال 2017 بدون تغییر باقی ماند.

در جریان اجرای برجام از سوی شرکت های ایرانی مذاکرات متعددی برای حضور خودروسازان اروپایی در ایران انجام شد، اما با وجود مذاکرات گسترده تنها خودروسازان فرانسوی تا پای کار آمدند و دفاتری در ایران ایجاد کردند. این موضوع در حالی رخ داد که گفته می شد فرانسوی ها هم با حداقل سرمایه به ایران آمدند و برای حضور در بازار ایران نهایت احتیاط را به خرج می دادند.

سایر خودروسازان اروپایی که برای حضور در ایران وعده هایی داده بودند، حتی تا پای قرارداد نیامدند و مذاکرات اجرا شده در حد تفاهم نامه ماند. حالا ادعای حضور فیات در ایران آن هم در اوج تحریم ها از آن دسته ادعا های عجیبی است که معلوم نیست با چه هدفی مطرح شده است؟

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 11337

به "فیات به بازار ایران بازمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیات به بازار ایران بازمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید