معرفی جاذبه گردشگری گردنه حیران

به گزارش مهسان بلاگ، گردنه حیران از جاذبه های گیلان می باشد . حیران، نام روستایی ییلاقی، زیبا، و مسافرپذیر درشهرستان آستارا واقع در استان گیلان می باشد.

معرفی جاذبه گردشگری گردنه حیران

آشناییی با گردنه حیران

حیران، نام روستایی ییلاقی، زیبا، و مسافرپذیر درشهرستان آستارا واقع در استان گیلان می باشد.[3] این روستا در فاصله 30 کیلومتری آستارا قرار گرفته است. حیران از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده است.[4] منطقه حیران از توابع شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و همجوار با استان اردبیل با 2200 هکتار مساحت است که از این میزان 1200 هکتار به مستثنیات اشخاص و 1000 هکتار به منابع ملی تعلق دارد.

آشناییی با گردنه حیران

درباره گردنه حیران

یکی از پر اهمیت ترین جاذبه های روستای حیران، گردنه حیران است که در راه آستارا- اردبیل قرار گرفته است و از یک طرف به کوه های سرسبز و از طرف دیگر به دره ای که رود ارس از آن می گذرد، مشرف است. وجود مه در بیشتر روزهای سال باعث رویایی شدن بیش از اندازه این گردنه و دره ها و کوهپایه های آن شده است.

گردنه سرسبز حیران، چشم انداز بی نظیری از طبیعت به نمایش می گذارد که می توان گفت در ایران بی رقیب است. همانطور که گفته شد این گردنه در بیشتر وقت ها در زیر ابری از مه پنهان است، دره ها و کوهپایه های پوشیده از گل ها و گیاهان جنگلی و مرتعی و گاو هایی که در حال چرا هستند با چشم انداز زیبایی از کندو های عسل، اولین جلوه هایی است که به چشم هر رهگذری می آید و آن را فریفته خود می کند.

زیبایی بیش از حد این طبیعت هر تماشاگری را حیران می کند. جاده ای که مثل یک مار تنومند به یک کوه بزرگ پیچیده شده، تا ارتفاع بسیار زیادی بالا رفته و ماشین ها را می بینیم که سوار بر روی این مار دراز در آن ارتفاع بلند در حرکت هستند. وقتی که این راستا زیبا طی می شود هر چند دقیقه کوتاه با پیچ تندی روبرو می شویم که باید آن را دور زد. وقتی بالاتر می رویم در طول راستا رستوران ها و سالن های غذاخوری و پذیرایی زیادی را می بینیم و استراحتهای کوتاه در کنار پرتگاه برای دیدن طبیعت زیبا و ماشین هایی که در زیر روی جاده پر پیچ و خم دیده می شوند و سر آخر خوردن بلال تازه و موقع رفتن خرید مقداری عسل.

راستا رویایی و زیبای گردنه حیران از یک طرف مشرف به کوه هایی است که پوشیده از جنگل های انبوه است و از طرف دیگر مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می کند و معین کننده مرز ایران و آذربایجان است. گردنه حیران تقریباً بیشتر مواقع در زیر ابری از مه پنهان است.

این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. سازمان جنگلداری استان امکانات تفریحی و گردشگری را ایجاد کرده و همچنین تله کابین در حال نصب بر روی این منطقه می باشد.

آب و هوا :

تابستان معتدل و زمستان سرد و کوهستانی

آدرس :

جاده اصلی اردبیل به آستارا - ابتدای تونل اردبیل تا 5 کیلو متری آستارا، فاصله تا مرکز شهر ، 40 کیلومتر

بهترین فصل سفر

به دلیل کوهستانی بودن جاده و منطقه، برای دیدن جلوه های زیبای حیران در بهار و تابستان راهی این منطقه شوید.

بهار و تابستان :آب و هوای خنک و مطبوعی در این دو فصل انتظار شما را می کشد.

پاییز:رنگارنگ شدن برگ درختان باعث می شود تا پوشش جنگلی این منطقه به هزار رنگ درآید و چهره متفاوتی به خود بگیرد.

زمستان:سپیدی برف زمستان هم دیدنی است اما به دلیل سرما و یخبندان احتمالی باید با تجهیزات زمستانی به این سفر بروید.

دیدنی های گردنه حیران

در هر نقطه از گردنه حیران، جاذبه ای وجود دارد که می تواند لحظاتی فراموش نشدنی را برایتان به ارمغان بیاورد. در اینجا نگاه کوتاهی به دیدنی های این جاده خواهیم داشت و در صورت نیاز به توضیحات مفصل تر، در مطلبی جداگانه تمامی جوانب آنها را بررسی خواهیم کرد.

1- طبیعتی غرق در مه

اولین چیزی که به هنگام عبور از گردنه حیران چشمتان را نوازش می دهد، پوشش جنگلی است که از دوسو احاطه تان می کند. کم کم سر و کله مراتع نیز پیدا می شود و در میان آنها کلبه هایی نیز به چشم می خورند. در این میان دام های در حال چرا یا اسب هایی که به این سو و آن سو می فرایند، به مناظر اضافه می شوند تا تصویری ماندگار را در ذهنتان حک کنند.

البته همه چیز به اینجا ختم نمی شود؛ همه این زیبایی ها در گردنه حیران، غرق در فضای مه آلود جاده می شوند و بهشتی رویایی را برایتان خلق کنند و هر لحظه بر لذت سفرتان بیفزاید. ارتفاع بلندترین نقطه این گردنه از سطح آبهای آزاد تنها حدود 1500 متر است و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در این ارتفاع، مه از کجا آمده است؟ در واقع علت اصلی مه در گردنه حیران، رطوبت دریای خزر است و این امر ارتباط خاصی با ارتفاع این گردنه ندارد.

دیدنی های گردنه حیران

2- پارک ملی هیرکان | مرز ایران و آذربایجان

یکی از ویژگی های این گردنه این است که در یک نقطه مرزی قرار گرفته است و با قرار دریافت در آن در یک سوی جاده، جنگلی انبوه و متعلق به پارک ملی هیرکان را خواهید دید که در کشور آذربایجان قرار گرفته است. پارک ملی هیرکان با وسعتی برابر 40٬358 هکتار در نهم فوریه سال 2004 میلادی توسط ریاست جمهوری آذربایجان گشایش یافت تا به عنوان یک منبع غنی از گیاهان و جانوران مورد توجه قرار گیرد. به سبب داشتن ویژگی هایی خاص، پیشنهاد ثبت جهانی این پارک ملی نیز مطرح شده است و شاید در آینده شاهد قرار گیری آن در فهرست میراث جهانی یونسکو باشیم.

3- روستاهایی تماشایی

در راستا گردنه حیران چندین روستا وجود دارند که عبارتند از:

1- روستای حیران

حیران یکی از روستاهای نمونه گردشگری است که با آب و هوای ییلاقی در میان طبیعتی سحر انگیز قرار گرفته و از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده است. این روستا در 30 کیلومتری آستارا قرار گرفته است و از جاذبه های شاخص منطقه به شمار می رود. مردم در این روستا به کشاورزی اشتغال دارند و در سال های اخیر با رونق گردشگری به ارائه سوغات، غذاهای محلی و ... نیز روی آورده اند.

جمعیت

به دلیل ییلاقی بودن منطقه، ساخت بناهای ویلایی در سال های اخیر چشمگیر بوده است. بطوری که در طول فصول گرم سال جمعیت این روستا به بیش از 2000 نفر می رسد اما جمعیت ثابت آن در حدود 300 نفر می باشد؛ که به شغل کشاورزی مشغول بوده و در طول سال مخصوصاً بهار و تابستان، رستوران ها و مغازه هایی را در کنار جاده برای کسب و کار باز می کنند.[6] منطقه حیران از یک سو مشرف به کوه هایی است که پوشیده از جنگل های انبوه است و از سوی دیگر مشرف به دره ای نه چندان عمیق است که از میان آن رود آستارا، آقچای عبور می کند که این رود مرز ایران و کشور آذربایجان را معین می کند.[7] این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به عنوان یکی از منطقه های نمونه گردشگری در ایران به شمار می رود و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سالیان اخیر، مورد توجه گردشگران قرار گرفته و ساخت و ساز بناهای تفریحی و گردشگری در آن افزایش یافته است.[8]

2- روستای مِشِند

روستای مشند، در استان گیلان و در کیلومتر 18 جاده آستارا - اردبیل قرار گرفته است و با مناظر زیبا و ییلاقی می تواند پذیرای شما باشد. واژه مش در زبان تالشی به معنای زنبور به کار می رود و نام این روستا به معنای جایگاه زنبور است. حدود 117 خانوار در این روستا زندگی می کنند که به کشاورزی و دامداری مشغولند و از طریق اشتغال به کارهای خدماتی در بخش گردشگری نیز امرار معاش می کنند.

3- روستای کشفی

یکی دیگر از روستاهای زیبای این منطقه، روستای کشفی است که از زیبایی های طبیعی بهره برده و با داشتن مناظری بهشت گونه به یکی از جاذبه های دیدنی منطقه تبدیل شده است.روستای کشفی در راستا کوهپیمایی نیز قرار گرفته است و بسیاری از علاقه مندان این رشته ورزشی در ایام مختلفی از سال مهمان این روستا می شوند.

4- جنگل فندقلو و دیگر جاذبه های شهرستان نمین

فندقلو نام یکی از جنگل های بسیار زیبای ایران است که در فاصله 10 کیلومتری از شهر نمین و 30 کیلومتری از شهر اردبیل قرار گرفته و به سبب برخورداری از جاذبه های منحصر به فرد جنگلی - مرتعی به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری تبدیل شده است. این جنگل در کنار درختان سر به فلک کشیده، مملوء از انواع درختان میوه همچون فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی می باشد و وجود یک استخر آب گرم به نام مشه سویی با خاصیت درمانی، بر جاذبه این مقصد می افزاید. این جنگل حدود 25 کیلومترمربع وسعت دارد که از شرق خانقاه علیا واقع در راستا جاده بین شهری نمین - آستارا آغاز می شود و با جهت شمال غربی - جنوب شرقی در شرق روستای حور پایان می یابد. اگر در اواسط فصل بهار به این جنگل سفر کنید با دشت هایی پر از گل های بابونه روبرو خواهید شد که همچون بهشتی رویایی به نظر می رسند.

در کنار جنگل فندقلو، شهرستان نمین از جاذبه های دیگری نیز برخوردار است که از میان آنها می توان به آرامگاه باباروشن در 6 کیلومتری شرق نمین، مقبره شیخ بدرالدین در شهر نمین، مقبره پیرلنگ در ننه کران و ... اشاره نمود.

معرفی جاذبه گردشگری - گردنه حیران

منطقه نمونه گردشگری

شرایط امکانات و تسهیلات تفریحی و گردشگری این منطقه که دارای مناظر بکر طبیعی می باشد. اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان امکانات تفریحی و گردشگری را ایجاد کرده و در سال 1390 با راه اندازی تله کابین حیران موجب توسعه و افزایش بیش از بیش صنعت گردشگری در استان گیلان و شهرستان مرزی بندرآستارا شده است، را می توان نام برد.

faceraz.ir: فیس راز | گفتگو و همدلی راه حل رفع همه مشکلات

fixfun.ir: مجله سرگرمی | مجله تفریحی، سرگرمی و مسافرتی

منبع: نمناک
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 43031

به "معرفی جاذبه گردشگری گردنه حیران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه گردشگری گردنه حیران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید