ویژگی های یک روانشناس خوب چیست؟

به گزارش مهسان بلاگ، یک روانشناس خوب رابطه محبت آمیز با مراجع داشته، از لحاظ روحی و شخصیتی رشد یافته و در کشف منشا مسائل شما و ارایه راهکارهای عملی توانمند است.

ویژگی های یک روانشناس خوب چیست؟

به هنگام انتخاب مشاور و روانشناس بسیار محتاط باشید. درست همانگونه که روان درمانگر خوب و حرفه ای می تواند در راستای رشد و التیام شخصی شما یاری های فوق العاده به شما کند و در خلق رابطه و ازدواج مستحکم و سالم مشاور شما باشد، روان درمانگر متوسط یا ضعیف می تواند با نپرداختن به سر منشا و دلایل اصلی مسائل شما و ارائه توصیه های بد و نامناسب یا عدم پذیرش موضعی مستحکم در مقابل رفتارهای مسموم و مخرب به شما ضرر بزند.

یک مشاور یا روانشناس خوب چه وظایفی دارد؟

فقط دریافت مدرک در رشته روانشناسی بالینی و روانکاوی و رشته های مرتبط همواره به این معنا نیست که دارنده آن مدرک مشاوره و روان درمانگری شایسته است. اینگونه افراد ممکن است بر طبق قوانین دولتی و دانشگاهی واجد مدارک عالی باشند اما در سطح شخصیتی فاقد حساسیت ها و مهارت ها و توانایی های لازم برای به کارگیری عملی و موثر آموخته های خود در زندگی مراجعانشان هستند.

بخشی از مشکل آن است که اغلب مردم نمی دانند مشاور خوب باید برایشان چه کند و نمی دانند باید چه انتظار و توقعی از داشته باشند. از مشاوره و روان درمانگر انتظار می رود بیش از خود شما در خصوص مسئله و مشکل تان و الگوهای احساسی عاطفی تان و نوع روابطتان شناخت و آگاهی داشته باشد. وظیفه اوست که اینها را روشن نمایند و به شما شناخت و آگاهی بدهد.

در اینجا توصیه هایی آورده شده که در انتخاب مشاور و روانشناس خوب و موثر به شما یاری خواهد نمود:

1- اطمینان حاصل کنید که رابطه شما و مشاوره یا روان درمانگرتان به قدر کافی گرم و محبت آمیز است تا با احساس امنیت تمام بتوانید درمان شوید. بخش اعظم کوله بار احساسی عاطفی که امروز به دوش داریم به سبب احساس دوست نداشتنی بودند و عدم تفاهم اعضای خانواده ماست. مراقب باشید مشاوری را پیدا نکنید که بخشی از همین الگوی تکراری باشد و با مسائل و مسائل شما در کمال بی اعتنائی برخورد کند. عشق بزرگترین دارویست که در جهان وجود دارد در فضایی سرشار از عشق و امنیت که البته به طرزی شایسته و مناسب ابراز شده باشد به مراتب ساده تر خواهید توانست سفره دل خود را باز کنید و درونی ترین مکنونات قلبی خود را باز شناسیم.

2- ضروری است که مشاور یا روانشناس شما در گذشته خود از مشاوره و روان درمانی بهره مند شده و التیامی را که شما به دنبال آن هستید خود نیز پیشتر در برخی جنبه های روحی اش به دست آورده باشد. بهترین مشاور و روان درمانگر کسی است که زندگی خود را وقف در رشد و تغییر و تحول فردی کند و فعالانه در التیام خویش شرکت داشته باشد و تغییراتی محسوس و قابل مشاهده و اندازه گیری نیز نموده باشد. شاید تعجب کنید چنانچه بدانید بسیاری از حرفه ای های سلامت روان و بهداشت روانی حتی در آمریکا از آنالیز و تحلیل احساسات و عواطف شخصی خود سرباز می زنند و از هرگونه کار تجربی در خصوص خودشان رویگردان هستند. چگونه کسی می تواند شما را به جایی که برد که خودش مایل نیست به آنجا برود.

3- اطمینان حاصل کنید مشاور و روانشناس شما هم بر کشف منبع و منشا الگوهای رفتاری و احساسی ناخواسته شما تمرکز نموده است و نیز راه ها و روش های عملی و ملموس و قابل اجرا را نیز به شما ارائه می دهد، تا بتوانید در زندگی روزمره خود برای شکستن و تغییر عادات احساسی - عشقی ناسالم تان از آن بهره ببرید و نیز بتوانید راه ها و روش های سالم تر برای برخورد با مسائل قدیمی و همیشگی خود بیابید. تنها کافی نیست گذشته خود را تجزیه و تحلیل کنید بلکه باید الگوها و عادات رفتاری ناسالم گذشته را که دیگر به نفع شما نیستند فراموش کنید و از سر خود بیاندازید و الگوها و عادات رفتاری جدیدی را جایگزین آن کنید. هر مشاور و روان درمانگر خوب به شما تکلیف ها و تمرین هایی خواهد داد تا بتوانید درعمل میزان تحول و پیشرفت درونی خود را در زندگی بسنجید.

4- بسیار مهم است که از همان اولین جلسه حضور در مقابل مشاور و روان درمانگر تغییرات و پیشرفت هایی را مشاهده کنید و استفاده های عملی چشمگیری ببرید. مضحک و احمقانه است که باور داشته باشیم باید ده بیست جلسه صبر کنیم تا به تدریج شاهد تغییر و پیشرفت زندگی خود باشیم.

پس از چند جلسه مشاوره باید منتظر تغییرات باشیم؟

چنانچه مشاور شما همان جلسه اول برایتان سودمند نبود وهیچ مطلب مفیدی در خصوص خود و زندگیتان نیاموختید، دیگر چه لزومی دارد وقت و انرژی و پول خودتان را هدر دهید؟ منظور این نیست که باید پس از گذشت یک جلسه تغییر و تحولی شگرف و معجزه آسا در زندگی و روابط شما پیش آید، اما چنانچه از یک یک جلسات روان درمانی چیزی عایدتان نشد شاید روانشناس یا مشاور شما بیش از حد آهسته و آرام حرکت می نماید. برخی از مشاوران و روان درمانگران به مانند پرستار بچه ای حرفه ای رفتار می نمایند و با شور و محبت تمام به گله ها و شکایت های شما گوش فرا می دهند اما هرگز سعی نمی نمایند شما را به سطوحی جدید از آگاهی و هوشیاری سوق دهند.

برخی دوست دارند بگویند این روزها به جلسات مشاوره و رواندرمانی می فرایند آن هم تنها به این دلیل که این جمله نشانه تشخص و به معنای آن است که آنان دارند برای بهبود خود کار می نمایند و خواستار تغییر و پیشرفت هستند، در حالی که واقعیت امر آن است که مشاوره و روان درمانگری را برای خود انتخاب نموده اند که بیشتر محرم راز است تا شفا دهنده حرفه ای و واقعی. اما چنانچه شما به پیشرفت خود به طرزی جدی تر نگاه می کنید کسی را برگزینید که در یاری به شما در راستای رشد و تحول و تغییر شخصی جدی تر باشد و همین امروز این کار را انجام دهید.

چگونه می توانیک مشاوره یا روانشناس خوب را بیابید؟

  • می توانید از دوستان و آشنایان خود بپرسید آیا آنان مشاوری را با این خصوصیات سراغ دارند و سپس از آنان بخواهید برایتان وقت قبلی بگیرند.
  • می توانید از پزشک خانوادگی خود که به او اعتماد دارید سوال کنید. باید از سبک، برخورد و منش و مرام روان درمانگر خود جویا شوید تا مطمئن شوید با آنچه شما به دنبال آن هستید همخوانی داشته باشد.
  • پس از مراجعه به مشاور و روانشناس خود بگویید به چه نوع مشاوره و رواندرمانی علاقه مند هستید. به عنوان مثال آیا کسی را می خواهید که شما را تحت فشار بگذارد تا مجبور شوید تغییر کنید؟ کسی که شما را هل دهد و تشویق کند؟ کسی که تکلیف ها و تمرین های زیادی بدهد تا در خانه انجام دهید؟ کسی که آنجا نشیند فقط شما را تماشا کند و مانند اینها... خجالت نکشید و سوالات خود را آزادانه مطرح کنید و به پاسخ هایی که می شنوید خوب گوش دهید. به زودی خواهید فهمید آیا با این شخص احساس راحتی می کنید یا نه. به خاطر داشته باشید این جلسات متعلق به شماست و شما هستید که هزینه آن را پرداخت می کنید پس باید نیازها و خواسته های خود را مطرح کنید.

در انتها به خاطر داشته باشید مشاور و روانشناس هرگز نمی تواند مسائل و مسائل شما را حل نماید و درد و رنجتان را التیام دهد و تنها خود شما هستید که می توانید خودتان را التیام دهید. مشاور و روان درمانگر می تواند هدایت مهربان باشد تا به شما یاری کند کوره راه های تاریکی روحی - روانی درونی خود را به سوی بهبود بپیماید و به سلامت، موانع را پشت سر بگذارید. کسی که به شما راه رسیدن به آزادی شخصی را نشان دهد.

منبع: از باربارا بپرسید

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: setare.com
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 67366

به "ویژگی های یک روانشناس خوب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های یک روانشناس خوب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید