چگونه در هر بحثی برنده باشیم؟

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران: اینکه بدانید چگونه خودتان را جای طرف مقابل تان قرار دهید و با او همدلی کنید، یکی از بهترین راه های برنده شدن در هر بحث و مشاجره ای است، چون به شما این امکان را می دهد که روی پیدا کردن یک راهکار مناسب متمرکز شوید.

چگونه در هر بحثی برنده باشیم؟

هیچکس دوست ندارد با اطرافیانش جر و بحث کند، اما گاهی این جر و بحث ها برای ابراز عقیده لازمند. در این مطلب نکاتی را به شما ارائه می دهیم که چگونه می توانید برنده هر بحثی باشید.

پیش از هر چیزی باید بگوییم که جنگ و دعوا کردن هرگز خوب نیست و بهتر است با مصاحبه مسائل را حل کنید؛ درست مثل یک انسان متمدن! اما واقعیت این است که برخی از آدم های دور و بر ما بلد نیستند چگونه مصاحبه و رفتار نمایند که تبدیل به مشاجره و درگیری نگردد.

متمدن باشید

نباید فراموش کنید که جنگ و دعوا جنبه غیرمنطقی دارد و نمی گذارد درست فکر کنیم. حفظ خونسردی و آرامش یکی از اصلی ترین ابزار های در دسترس برای پیروزی در بحث است. باید به حرف های طرف مقابل گوش دهید و درگیر احساسات نشوید. بدین ترتیب می توانید منطقی فکر کنید و تسلیم هیجانات خود نشوید. در ضمن حفظ آرامش به معنی احترام به نظر طرف مقابل نیز هست و به او نیز فرصت می دهید بدون تنش حرفش را بزند.

مطلع و مطلع باشید

یکی از بهترین راه های برنده شدن در هر بحثی این است که تمام اطلاعات لازم را که به شما این امکان را می دهد تا ایده ای را رد کنید یا بپذیرید در اختیار داشته باشید. برای اینکه با اطمینان صحبت کنید باید مطلع باشید. شاید طرف مقابل شما به این دلیل بحث می نماید که مطلع نیست و به محض اینکه حقیقت را از شما بشنود، نظرش را تغییر بدهد. قرار نیست اگر کسی مشاجره را آغاز کرد شما نیز با همان شیوه پیش بروید، بلکه باید تمام ابزار ها و منابع را رو کنید تا طرف مقابل بتواند از زاویه دیگری به مسئله نگاه کند.

به خود نگیرید

گاهی بحث ها واقعا مربوط به شخص شما نمی شوند یا دست کم مستقیما شما را هدف نمی گیرند. مثلا اگر رئیس شما به دلیل رفتار نادرست مراجعه نماینده ای عصبانی و بداخلاق شده باشد ممکن است بی دلیل فرد دیگری را سرزنش کند که اصلا ربطی به او ندارد. وقتی مشاجره ای را شخصی تلقی می کنید و همه چیز را به خود می گیرید، جنگ را باخته اید. چرا؟ زیرا احساسات و هیجانات جولان می دهند و نمی گذارند مسائل را منطقی و شفاف ببینید.

سعی نکنید برنده شوید

صادقانه بگوییم، یکی از بهترین راه های برنده شدن در بحث این است که نخواهید برنده شوید! شاید ضد و نقیض به نظر برسد، اما واقعا اینطور نیست. اگر عقیده تان این باشد که تا سر حد مرگ بجنگید، یعنی اجازه نمی دهید هیچ تغییری در ذهن تان روی بدهد و طرف مقابل نیز دقیقا همینطور فکر و رفتار خواهد نمود. از سویی دیگر، اگر نسبت به چیزی که طرف مقابل تان می گوید علاقه نشان دهید و هدف تان این باشد که از این بحث هر دوی شما سود ببرید، احتمال اینکه به چیزی که می خواهید برسید خیلی بیشتر خواهد بود.

خودتان را جای طرف مقابل بگذارید

گاهی ممکن است فکر کنید موضوعی که طرف مقابل تان پیش کشیده اصلا مشکل یا مسئله خاصی نیست، اما برای او واقعا اینطور است (یا برعکس!). اگر خودتان را جای طرف مقابل بگذارید هرگز ضرر نمی کنید. تغییر زاویه دید نسبت به یک موقعیت یاری تان می نماید بدون اینکه مجبور شوید آنچه طرف مقابل می گوید را اجبارا بپذیرید، او را درک کنید و موضع دفاعی نگیرید، در نتیجه شانس برنده شدن شما در بحث خیلی بیشتر می گردد. درک و همدلی اولین قدم برای شکستن دیواری است که مشاجره بین شما می سازد. خودتان را از دعوا جدا کنید و روی طرز فکر طرف مقابل و راهکار تمرکز کنید تا هر چه زودتر و مفیدتر، بحث تان تمام گردد.

بحث را به حاشیه نبرید

این نکته بسیار مهم است، زیرا یاری تان می نماید روی موضوع متمرکز بمانید و هدف تان را که پیدا کردن راهکار است نباید فراموش کنید. وقتی با کسی بحث می کنید، گاهی ممکن است او از موضوع اصلی پرت گردد و در خصوص چیز هایی حرف بزند که در این لحظه جایشان نیست (مثلا پیش کشیدن مسائل گذشته) و صحبت را به حاشیه می برند. اگر چنین اتفاقی افتاد سعی کنید مصاحبهی تان را به موضوع اصلی برگردانید. با طفره رفتن و به حاشیه کشاندن نه تنها چیزی حل نمی گردد بلکه پیچیده تر هم می گردد.

سوال های باز بپرسید

این تکنیک نیز در پیروز شدن در بحث بسیار سودمند است، زیرا به تمام افراد درگیر در بحث این امکان را می دهد که به راهکار فکر نمایند. به جای اینکه سوال های اتهام آمیز بپرسید یا پرسشی مطرح کنید که مسئله را بغرنج تر کند، سوال تان را جوری بپرسید که طرف مقابل (یا نفرات مقابل) احساس خطر یا تهدید ننمایند. مثلا بپرسید: فکر می کنی ما چگونه می توانیم شرایط اقتصادی مان را بهتر کنیم؟ نظرت در خصوص دو مقصدی که برای سفر در نظر گرفته ایم چیست؟ چطور می توانیم مشتریان را ترغیب کنیم که به سمت بازار رقیب مان نروند؟

احساسات خود را کنترل کنید

کنترل احساسات حین بحث و مشاجره واقعا مهم است، زیرا بیشتر بحث ها احساسات ما را تحریک می نمایند و به سختی می توانیم آن ها را کنترل و آرام کنیم. در دست دریافت کنترل هیجانات اصلا کار ساده ای نیست، مخصوصا اگر موضوع مورد بحث، حساس و عاطفی هم باشد، اما غیر ممکن نیست. چطور می توانیم تسلیم احساسات خود نشویم؟ با حفظ خونسردی، تنفس عمیق و اگر ممکن بود، قدم زدن و کمی فاصله دریافت از بحث.

یادتان باشد نه کسی که داد و فریاد می نماید قوی تر است و نه کسی که ساکت می گردد و گریه می نماید ضعیف است، بلکه حفظ خونسردی و کنترل افکار و احساسات است که قدرت و تدبیر را نشان می دهد. البته اجرا کردن تمام تکنیک های توصیه شده چیزی است که احتیاج به تمرین و تمرکز و توجه دارد. اما بعد از دیدن نتیجه خواهید دید که ارزشش را دارد، چون هم به آنچه که می خواهید می رسید و هم دلخوری و کینه به جا نمی گذارید.

منبع: steptohealth

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: برترین ها
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 52661

به "چگونه در هر بحثی برنده باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در هر بحثی برنده باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید