کارکرد داعش برای آمریکا چیست؟

به گزارش مهسان بلاگ، کشته شدن سرکرده داعش را از چند منظر میتوان مورد توجه قرار داد.

کارکرد داعش برای آمریکا چیست؟

اول اینکه رئیس جمهور یک کشور مدعی ابرقدرتی به منظور بهره برداری شخصی با نفرت داستان سرایی میکند. ابوبکر البغدادی و داعش آخرین مسائل برای ترویج خشونت نیستند به عبارت دیگر با این ادبیاتی که ترامپ به کار میبرد، توسعه خشونت به ذهن متبادر میشود.

آمریکایی ها برای توجیه حضورشان در منطقه احتیاجمند لولویی دیگر و چه بسا داعش دیگری خواهند بود، اما واقعیت امر آن است که این به اصطلاح عملیاتی که انجام شد را میتوان نتیجه پاس گل اردوغان به ترامپ تلقی کرد. حملاتی که اردوغان به شمال سوریه انجام داد و حدود 4 هزار زندانی داعش به علاوه 8 هزار نفر خانواده های آنها از اردوگاه پیروز به فرار شدند، فرصتی شد تا با استفاده از داعشیهای فراری محل اختفای ابوبکر البغدادی را پیدا نمایند. البته به نظر میرسد ترکیه به نوعی در این ماجرا همکاری کرده تا وی به ادلب برود.

اینکه ابوبکر البغدادی چگونه به آن منطقه از سوریه رفته سوالی است که پاسخش با کشته شدن البغدادی اگر البته ادعای ترامپ درست باشد، آسان نیست. ترامپ در داستان سراییاش سخنان نادرست فراوانی ابراز داشت به طور مثال تصاویری که از حجم تخریب وجود دارد نشان میدهد نیروهای آمریکایی از فواصل دور او را مورد هدف قرار داده اند. ترامپ به یک توجیه احتیاج داشت تا هم خروجش از سوریه را پوشش دهد و هم آنکه بتواند بر افکار عمومی در آمریکا و استیضاح نمایندگانش موج سواری کند. اما کارکرد این به اصطلاح پیروزی برای ترامپ تقویت موضعش برای توجیه حضورش در سوریه برای محافظت از چاه های دیروالزور است. در نتیجه ترامپ هیچ ابایی هم نداشت که بگوید حدود 300 نفر از نیروهای نظامی آمریکا را برای محافظت از چاه های نفتی سوریه نگه داشته است.

تمامی این مسائل نشان میدهد که ترامپ با یک روش کاسبکارانه با اعلام این خبر، آن هم با تمهیداتی که شب پیش از آن فراهم کرده بود، به فرض کشته شدن ابوبکر البغدادی، دنبال اهداف متعددی بوده است. داعش یک جنبش سیاسی و اجتماعی بود اما شرایط گسترش آن را خود آمریکاییها و متحدان منطقه ایاش فراهم کردند. داعش با پول سعودی و قطر، با یاری لجستیکی ترکیه ایجاد شد. داعش زمانی رو به اضمحلال گذاشت که این یاری ها قطع شد. داعش در حد یک جنبش باقی خواهد ماند، اما اینکه یک بار دیگر به عنوان یک چالش عمده همچون سال های گذشته که بخش هایی از سرزمین سوریه و عراق را در اختیار داشت، بعید است که محقق شود. با همه اینها به نظر میرسد آمریکاییها همچنان دنبال استفاده از لولوی داعش خواهند بود.

سفیر اسبق ایران در اردن

منتشر شده در روزنامه آرمان ملی، 8 آبان 98

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 24485

به "کارکرد داعش برای آمریکا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارکرد داعش برای آمریکا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید