iOS 15؛ مشخصات و ویژگی های کامل

به گزارش مهسان بلاگ، اپل در جریان کنفرانس توسعه دهندگان WWDC 2021 در روز دوشنبه 7 ژوئن (17 خردادماه) از جدیدترین نسخه سیستم عامل آیفون یعنی iOS 15 رونمایی کرد. iOS 15 تماس های FaceTime را طبیعی تر می نماید، SharePlay را برای تجربیات مشترک معرفی می نماید و به کاربران یاری می نماید تا با روش های جدید برای مدیریت اعلان ها تمرکز نمایند. Apple Maps از روش های جدید و زیبایی برای کشف دنیا رونمایی می نماید، بخش آب و هوا با نقشه های تمام صفحه و نمایش تصاویر گرافیکی بیشتر از نو طراحی شده است، Wallet پشتیبانی از کلید های خانه و کارت های شناسایی را اضافه می نماید و مرور اینترنت با Safari و یک نوار برگه جدید، ساده تر شده است. این ها بخشی از تغییراتی است که سیستم عامل جدید iOS 15 به خود دیده است.

iOS 15؛ مشخصات و ویژگی های کامل

به گزارش خبرنگاران به نقل از وبسایت رسمی اپل، کریگ فدریگی، معاون ارشد مهندسی نرم افزار اپل در مورد معرفی نسخه جدید سیستم عامل iOS 15 گفت: امروزه آیفون برای بسیاری از کاربران در دنیا، به یک دستگاه ضروری بدل شده است بنابراین ما باید برنامه ریزی دقیقی می کردیم تا این دستگاه بتواند زندگی روزمره ما را ارتقا بخشد. iOS 15 به کاربران یاری می نماید تا ضمن به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در زمان واقعی، با یکدیگر در ارتباط باشند، تمرکز خود را افزایش دهند، از هوش مصنوعی برای ارتقای تجربه عکاسی های خود استفاده نمایند و با بهره گیری از برنامه جدید Maps، روش های جدیدی برای کشف دنیا در اختیار داشته باشند.

قابلیت ها و ویژگی های جدید سیستم عامل iOS 15

کاربران آیفون مدت ها بود که منتظر یک تغییر عمده در سیستم عامل iOS بودن، اما این تغییرات بنا به دلایل مختلفی از جمله شیوع گسترده ویروس کرونا، به تأخیر افتاد. پایان، این تغییرات به نسخه iOS 15 محول شد تا طبق اعلام قبلی در اواسط سال 2021 معرفی گردد. iOS 15، اما بیشترین تغییرات را در اپلیکیشن های فیس تایم، iMessages، مپس، آب وهوا و Photos شاهد بود که به نظر می رسد متناسب با شرایط همه گیری ویروس کرونا باشد. در ادامه شما را با قابلیت ها و ویژگی های جدید سیستم عامل iOS 15 آشنا خواهیم کرد.

تماس های FaceTime طبیعی تر و تجربیات مشترک با SharePlay

FaceTime به کاربران یاری می نماید تا به راحتی با کسانی که بیشترین اهمیت را برای آن ها دارند ارتباط برقرار نمایند و با iOS 15، مکالمات با دوستان و خانواده حتی طبیعی تر باشد. فیس تایم در iOS 15 به قابلیت Spation Audio تجهیز شده که به لطف آن، صدای اشخاص مختلف حاضر در تبادل نظر به صورت سه بعدی از نقاط مختلفی پخش می گردد تا حس قرارگرفتن در یک هم نشینی واقعی تداعی گردد. حالت پرتره با الهام از عکس های پرتره خیره نماینده گرفته شده در آیفون، هم اکنون برای FaceTime در دسترس است و به طور خاص برای تماس های ویدئویی طراحی شده است، بنابراین کاربران می توانند پس زمینه خود را محو نموده و خود را در کانون توجه قرار دهند. امکان بخش بندی صفحه و نشان دادن همه افراد شرکت نماینده در تبادل نظر نیز به صورت همزمان وجود دارد. فیس تایم اکنون برای کاربران اندروید، ویندوز و همچنین بستر وب نیز در دسترس است.

اکنون کاربران می توانند هنگام برقراری ارتباط با دوستان در FaceTime، تجربیات خود از جمله گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه با Apple Music یا تماشای یک برنامه تلویزیونی محبوب را با SharePlay به اشتراک بگذارند. این برنامه در حال حاضر با بسیاری از پلت فرم های اجتماعی از جمله تیک تاک، ادغام شده است و می تواند تجربیات موجود در آن ها را با افراد در فیس تایم به اشتراک بگذارد.

ابزار هایی برای افزایش تمرکز کاربر

iOS 15 ابزار های قدرتمندی را ارائه می دهد که به کاربران در تمرکز و کاهش حواس پرتی یاری می نماید. تمرکز، ویژگی جدیدی است که اعلان ها و برنامه ها را براساس آنچه کاربر می خواهد روی آن تمرکز کند فیلتر می نماید. مشتریان می توانند با ایجاد Focus سفارشی یا انتخاب Focus پیشنهادی، که با استفاده از هوش مصنوعی صورت می گیرد، نشان می دهد کدام افراد و برنامه ها مجاز به اطلاع رسانی هستند. گزینه Focus پیشنهادی بر اساس زمینه کاربر است، مانند ساعت کار یا وقتی که برای خوابیدن در نظر می گیرد. وقتی گزینه Focus روی یک دستگاه Apple تنظیم گردد، به طور اتوماتیک روی سایر دستگاه های Apple نیز اعمال می گردد. کاربران می توانند صفحه اصلی را طوری با برنامه ها و ابزارک هایی تنظیم نمایند که در زمان هایی که کاربر احتیاج به تمرکز دارد، فقط آن ها در دسترس باشند و میزان وسوسه کاربر برای استفاده از برنامه های دیگر را کاهش دهد. همچنین وقتی Focus کاربر اعلان های ورودی را مسدود می نماید، شرایط او به طور اتوماتیک در Messages برای دیگران نمایش داده می گردد تا نشان دهد که کاربر فعلاً قابل دسترسی نیست.

تجربه جدید نوتیفیکیشن ها

نوتیفیکیشن ها در iOS 15 دوباره طراحی شده اند؛ عکس های مخاطب برای افراد و آیکون های بزرگتر برای برنامه ها اضافه می شوند که شناسایی آن ها را آسان تر می نماید. برای یاری به کاهش حواس پرتی، اعلان های غیررسمی را برای تحویل در زمان مناسب تر، مانند صبح و عصر به عقب می اندازند. با استفاده از هوش مصنوعی، اعلان ها براساس اولویت مرتب می شوند، مهمترین اعلان ها به بالا منتقل می شوند که براساس تعاملات کاربر با برنامه ها تنظیم می شوند. پیغام های فوری سریعاً تحویل داده می شوند، بنابراین ارتباطات مهم محدود نمی شوند و کاربر به راحتی می توانید هر برنامه یا پیغام غیر مهم را برای زمان های بعدی به طور موقت بی صدا کند.

قابلیت Live Text با استفاده هوش مصنوعی

قابلیت Live Text با استفاده از هوش درون دستگاه، متن را در عکس ها تشخیص می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا آن را ثبت نمایند. به عنوان مثال، کاربران می توانند تصویر یک دستورالعمل دست نویس خانوادگی را جستجو و مکان یابی نمایند و یا یک شماره تلفن را از روی ویترین فروشگاه، با گزینه برقراری تماس ضبط نمایند. با استفاده از موتور عصبی اپل، برنامه Camera همچنین می تواند به سرعت متن هایی مانند رمز عبور Wi-Fi نمایش داده شده در یک کافی شاپ محلی را در لحظه شناسایی کند. همچنین با استفاده از قابلیت Visual Look Up، کاربران می توانند با قراردادن دوربین در مقابل آثار هنری و دیدنی های سراسر دنیا، گیاهان و گل های موجود در طبیعت، نژاد های حیوانات خانگی و حتی کتاب، اطلاعات زیادی را دریافت نمایند. علاوه بر این، قابلیت Spotlight از هوش مصنوعی برای جستجوی عکس ها بر اساس مکان، افراد، صحنه ها یا اشیا استفاده می نماید و با استفاده از Live Text می تواند متن و دست خط را در عکس ها پیدا کند.

یک تجربه جذاب با مرورگر سافاری جدید

سافاری طراحی جدیدی به دست می دهد که دستیابی به کنترل ها را با یک دست آسان می نماید و محتوا را در جلو و مرکز قرار می دهد. نوار برگه جدید جمع و جور و سبک است و در پایین صفحه شناور اس، بنابراین کاربران می توانند به راحتی بین زبانه ها صفحه را بکشند. Tab Groups به کاربران امکان می دهد تا برگه ها را ذخیره نموده و در هر زمان به وسیله iPhone، iPad یا Mac به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند. ویژگی های جدید، مانند صفحه آغاز قابل تنظیم و برنامه های افزودنی وب در iOS، Safari را حتی بیشتر شخصی و قدرتمند می نماید.

دنیا را با نقشه های اپل کاوش کنید

اپل متعهد به ساختن بهترین نقشه دنیا است و iOS 15 با روش های کاملاً جدید جهت پیمایش و کاوش، نقشه ها را حتی بیشتر از پیش ارتقا داده است. کاربران جزئیات قابل توجهی را در شهر ها و محله ها، مناطق تجاری، ارتفاعات و ساختمانها، رنگ ها و تابلو های جدید جاده ها، نشانه های طراحی شده به صورت سفارشی و حالت جدید شبانه با درخشش مهتاب، را تجربه می نمایند. این یک روش کاملاً جدید برای نگاه کردن به دنیا به وسیله Maps است. هنگام پیمایش با استفاده از iPhone یا CarPlay، سرویس Maps یک تجربه سه بعدی رانندگی در شهر با جزئیات جدید جاده را به کاربران منتقل می نماید که می تواند جزئیات مهمی مانند راستا های چرخش، میدان ها، راستا های دوچرخه سواری و عابر پیاده ها را برای کابر بهتر قابل درک کند. افراد درون خودرو نیز می توانند با سایر دستگاه های اپل خود، راستا حرکت را زیر نظر داشته باشند.

قابلیت جدید Apple Wallet

Apple Wallet با پشتیبانی از انواع اضافی کلیدها، دسترسی به مکان های روزمره را فقط با یک ضربه امکان پذیر می نماید. با این قابلیت کاربران برای مثال می توانند بدون برداشتن آیفون خود از جیب یا کیف، قفل ماشین خود را با اطمینان باز نمایند. همچنین از آیفون می توان برای باز کردن قفل خانه، دفتر کار یا حتی یک اتاق هتل به وسیله کلید های ذخیره شده در Wallet استفاده کرد. در اواخر سال جاری، مشتریان در ایالات متحده می توانند گواهینامه رانندگی یا شناسه های دولتی و کارت های بانکی خود را به Wallet اضافه نمایند. اداره امنیت حمل و نقل آمریکا در کوشش است تا ایست های بازرسی فرودگاه را به عنوان اولین جایی که کاربران می توانند از کارت شناسایی دیجیتال خود در Wallet استفاده نمایند، فعال کند. کارت های شناسایی در Wallet رمزگذاری شده و با اطمینان کامل در Secure Element ذخیره می شوند.

ویژگی های جدید حریم خصوصی

iOS 15 برای یاری به محافظت از اطلاعات کاربر، کنترل های حریم خصوصی بیشتری را ارائه می دهد. با تشخیص گفتار روی دستگاه، صدای درخواست های Siri اکنون به طور پیش فرض کاملاً در iPhone پردازش می گردد و عملکرد به طور قابل توجهی بهبود می یابد. محافظت از حریم خصوصی ایمیل همچنین آدرس IP را پنهان می نماید، بنابراین ارسال نمایندگان نمی توانند مکان کاربر را شناسایی کند یا از آن برای ایجاد نمایه استفاده کند. گزارش حریم خصوصی برنامه ها نیز بر نحوه استفاده از برنامه ها و دسترسی به مکان، عکس، دوربین، میکروفون، مخاطبان و دامنه های دیگر نظارت می نماید.

برنامه جدید و جذاب آب و هوا

برنامه جدید آب و هوا شامل نمایش های گرافیکی بیشتری از داده های آب و هوا، نقشه های تمام صفحه و طرح های پویا است که براساس شرایط تغییر می نماید. پس زمینه های متحرک که به زیبایی طراحی شده اند با دقت بیشتری شرایط خورشید و میزان بارش را منعکس می نمایند و اعلان ها هنگام آغاز و توقف باران یا برف برجسته می شوند.

مجله صادق ویلا: مجله صادق ویلا | آموزش چاپ و طراحی گرافیکی، موشن گرافیک

اخبار ورزشی: اخبار ورزشی، مجله خبری و تحلیلی ورزش ایران و جهان

منبع: فرارو
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 89195

به "iOS 15؛ مشخصات و ویژگی های کامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "iOS 15؛ مشخصات و ویژگی های کامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید