استرس پیش از ازدواج؛ دلایل، راه های پیشگیری و درمان

به گزارش مهسان بلاگ، آمادگی برای تشکیل زندگی مشترک استرس هایی را به همراه دارد که ممکن منجر به بروز مشکلاتی در روابط مابین زوجین گردد. به همین دلیل، با شناسایی عوامل استرس زا و آگاهی از راه های مقابله با آن می توان در جهت برطرف استرس های پیش از ازدواج اقدام کرد.

استرس پیش از ازدواج؛ دلایل، راه های پیشگیری و درمان

| سرویس روانشناسی - همان طور که می دانید، ازدواج پیمانی است که دو فرد پس از علاقه مندی به یکدیگر و آنالیز بعضی نکات مشترک و وابستگی ها تصمیم می گیرند تا با یکدیگر ازدواج نمایند. آنها بدین ترتیب از زندگی مجردی خود دور شده و با یکدیگر تشکیل زندگی مشترک می دهند. به طور کلی، روابط مابین دو نفر تا زمان تصمیم برای ازدواج به خوبی پیش می رود. در واقع، پس از آشنایی خانواده های طرفین با یکدیگر، مسائلی همچون سازگاری خانواده های زوجین و روابط خوب با یکدیگر از جمله مسائلی است که می تواند منجر به ایجاد استرس در افراد گردد. در این مقاله، به آنالیز سایر عوامل استرس زای مربوط به پیش از ازدواج پرداخته و راهکارهایی را برای مقابله با آن ها ارائه می دهیم.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

  • دلایل استرس های پیش از ازدواج
  • راه های مقابله با استرس پیش از ازدواج

دلایل استرس های پیش از ازدواج

به طور کلی، عوامل مختلفی در ایجاد استرس، اضطراب و تنش در زوجین و در دوران پیش از ازدواج تاثیرگذار هستند که در ادامه بعضی از بارزترین آن ها را مورد آنالیز قرار می دهیم.

1. با ازدواج وارد یک بهشت می شوید!

بر اساس نظر کارشناسان، اکثر افراد گمان می نمایند که با ازدواج و تشکیل زندگی مشترک تمام مسائلشان برطرف می گردد به طوری که هرگز هیچ مشکل یا کمبودی در زندگی مشترک ایشان رخ نخواهد داد و همواره با بهترین اتفاقات در زندگی مشترک روبرو خواهند بود. در ابتدا زوجین باید رویای یک زندگی بدون مشکل را از ذهن خود بیرون نمایند. در واقع، شرایط زندگی مشترک به متغیرهای مختلفی بستگی دارد و احساسات شما در طی زمان ممکن است تغییر کند که بسته به شرایط مختلف باید در جهت مدیریت زندگی خود اقدام کنید و به خاطر داشته باشید که همه چیز هرگز کامل نخواهد بود. نکته مهم این است که برای داشتن یک زندگی شاد و سالم باید احترام، عشق و گذشت متقابل داشته باشید.

2. آیا او همسر مناسبی برای من است؟

در جامعه ما، دختران تصور می نمایند که در بزرگسالی عاشق کسی می شوند، سپس با او ازدواج نموده و ازدواجشان با طرف مقابل ابدی خواهد بود! با این حال، زندگی واقعی بسیار متفاوت تر از این رویا است. تحقیقات در جوامع مختلف نشان می دهند که تنها در یک پنجم موارد ازدواج ها دوام داشته و زوجین تا آخر عمر به یکدیگر پایبند بوده اند! به عبارتی، مسائلی همچون پذیرش مسئولیت زندگی، وفاداری همسر به زندگی مشترک و ... نیز از جمله مواردی هستند که منجر به ایجاد استرس در افراد می شوند. به طور کلی، زوجین در دوران پیش از ازدواج با مسائلی همچون تغییر دیدگاهشان به زندگی و پذیرش نقش همسر روبرو بوده و بدیهی است که دچار بعضی تنش ها و اضطراب ها می شوند.

به علاوه، در دوران پیش از ازدواج، زوجین شروع به سنجش یکدیگر می نمایند. آن ها به دنبال پاسخ به بعضی پرسش هایی هستند که بعضی از آن ها عبارتند از:

  • اگر همسر مناسبی برای من باشد، آیا قادر به راضی کردن من خواهد بود؟
  • آیا می توانم با او زندگی شادی داشته باشم؟

سوالاتی از این دست موجب فشار و استرس به زوجین می شوند. نتیجه این فشارهای روانی ایجاد تردید و دودلی در تصمیم ازدواج خواهد بود.

2. پرداختن بیش ازحد به جزئیات

همان طور که از موضوع این بخش معین است، آنالیز تمامی مسائل پیش از ازدواج با پرداختن به کوچک ترین جزئیات می تواند منجر ایجاد تنش و استرس در افراد و حتی موجب آزار طرف مقابل گردد. برای مثال، مسائل ساده ای مانند مدل لباس عروس، رنگ نیمکت در روز عروسی و غیره تبدیل به معضلی بزرگ شده و منجر به دعوایی شدید مابین زوجین می شوند.

با این حال، افراد ممکن است فکر نمایند که همه این مسائل بسیار مهم هستند در حالی که پرداختن به تمامی مسائل موجب ایجاد استرس می گردد. بنابراین، احتیاج است تا در جهت کاهش مشاجره، استرس و تنش های پیش از ازدواج خود اقدام کنید و به خاطر داشته باشید که هر دوی شما افرادی با نظرات و سلایق مختلف هستید و ممکن است بعضی مواقع با یکدیگر اتفاق نظر نداشته باشید. به عبارتی، با رعایت آنچه که در بالا بدان اشاره نمودیم می توانید ازدواجی ایده آل داشته و با استرس های احتاقتصادی مقابله کنید.

همچنین دوران عقد و نامزدی یکی از بهترین و شگفت انگیزترین دوران زوج های جوان است، اما این در حالی است که استرس، تنش و فشار روانی روی زوجین می تواند با نزدیک شدن به روز عروسی این روزها را به روزهایی پر از اضطراب و تنش تبدیل کند. به طور کلی، جدا شدن افراد از زندگی مجردی و ورود به دنیای ناشناخته متأهلی، تغییر خصوصیات افراد و روبروه با بعضی ویژگی ها و اختلاف نظرهای همسر از جمله مواردی هستند که ذهن زوجین را به خود مشغول نموده و موجب ایجاد استرس در افراد می شوند.

با توجه به موارد گفته شده، می توان گفت که تا حدودی استرس دوران نامزدی امری طبیعی است و با همدلی زوجین با یکدیگر می توان به مقابله با آن پرداخت. در ادامه، به آنالیز بعضی راه کارهای مقابله با استرس پیش از ازدواج می پردازیم.

راه های مقابله با استرس، تنش و افسردگی های پیش از ازدواج

همان طور که اشاره شد، تشکیل زندگی مشترک بنا به دلایل فوق الذکر بعضی استرس ها و فشارهای روانی را برای زوجین به همراه دارد که با آگاهی از علل بروز استرس و همچنین روش های مدیریت آن ها می توان دوران پراسترس پیش از ازدواج را پشت سر گذاشته و یک زندگی شاد، کم تنش و پیروز را برای خود رقم زد. به همین دلیل، در این بخش به آنالیز راه های مقابله با استرس پیش از ازدواج می پردازیم.

1. علائم و نشانه های استرس را شناسایی کنید

برای درمان استرس، اضطراب و تنش های احتاقتصادی احتیاج است تا به خوبی با علائم آن آشنا باشید. برای مثال، بعضی از نشانه های استرس پیش از ازدواج عبارتند از درد معده، سردرد، اختلال خواب، تمرکز کم، خستگی، افکار مشوش و ...

2. منشأ استرس ها را شناسایی کنید

یکی از مواردی که موجب ایجاد تنش های پیش از ازدواج می گردد، عدم توافق مابین زوجین و انتظاراتی است افراد قادر به درکشان نیستند. از جمله دیگر مواردی که ممکن است موجب افزایش استرس در افراد گردد، تغییراتی است که با نزدیک شدن به زندگی متأهلی در زندگی شخصی افراد اعمال می گردد. برای مثال، می توان به کوشش برای شناخت اخلاقیات طرف مقابل، کنار آمدن با اختلاف نظرهای جزئی، پذیرش مسئولیت زندگی مشترک، تغییر نگرش های مربوط به زندگی مجردی و غیره اشاره نمود.

بنابراین برای کاهش استرس پیش از ازدواج احتیاج است تا منشأ آن را شناسایی نموده و در جهت برطرف مسائل مذکور اقدام کنید. با این حال، بعضی از عوامل استرس زا قابل کنترل بوده و بعضی از کنترل افراد خارج است. برای مثال، می توان مسئله ای همچون نحوه برگزاری مراسم عروسی را کنترل کرد اما سایر مواردی همچون بیماری و اتفاقات غیرمنتظره دیگر از کنترل انسان خارج هستند. باید نسبت به تمامی مسائل خارج از کنترل بی اهمیت بوده و آن ها را رها کرد.

3. با همسر خود صحبت کنید

همان طور که اشاره شد، به منظور کاهش استرس پیش از ازدواج می توان بعضی عوامل استرس زای قابل کنترل را مدیریت کرد. برای مثال، می توانید برنامه های مربوط به نحوه برگزاری مراسم عروسی را با همفکری همسر خود آنالیز کنید تا دقیقاً مطابق با خواسته های شما باشد.

4. بعضی از کارهای روز عروسی را به دیگران بسپارید

در این مورد می توانید تنها انجام کارهایی را خودتان بر عهده بگیرید که به راحتی قادر به انجام آن ها هستید و استرسی برای پذیرفتن مسئولیتشان ندارید. در واقع، سپردن بعضی کارها به همسر، دوست، آشنا یا مؤسسات برگزاری مراسم عروسی تا حدودی منجر به کاهش استرس شما شده و به شما یاری می نماید تا بتوانید راحت تر از عهده سایر امور برآیید.

5. محدودیت ها را بپذیرید

همان طور که می دانید، امروزه انتظارات و فشارهای دوستان، آشنایان و خانواده های زوجین موجب می گردد تا افراد به سمت برگزاری مراسم های عروسی آنچنانی با هزینه های سنگین کشیده شوند اما این در حالی است که با پذیرش شرایط اقتصادی، مسائل شروع زندگی جدید و ... می توان از جزئیات مراسمات بزرگ صرف نظر نموده و مسائل، نواقص و کمبودهای احتاقتصادی را نادیده گرفت. به علاوه، به خاطر داشته باشید که پس از گذشت چند سال از زندگی مشترک آنچه که در یادها می ماند خاطرات شیرین روز عروسی بوده و حتی خودتان نیز توجهی به جزئیات برگزاری مراسم نخواهید داشت.

6. از حجم کار خود بکاهید

همچنین از جمله راهکارهایی که می تواند منجر به کاهش اضطراب زوجین گردد، کاهش حجم کارهای مرتبط با شغل حرفه ای است. به عبارتی، با دریافت مرخصی و کاهش بار کاری خود می توانید به کارهای مربوط به پیش از ازدواج رسیده، خودتان آرامش بیشتری داشته و زمان بیشتری را در کنار همسر خود بگذرانید.

7. به خودتان برسید!

از جمله دیگر راهکارهای کاهش استرس می توان به انجام کارهای شخصی همچون ورزش، خواب کافی، رعایت وعده های غذایی سالم، گذراندن زمان با همسر خود و انجام تمرین های افزایش آرامش مانند مِدیتیشن و غیره اشاره نمود که موجب کاهش استرس فرد شده و به داشتن دورانی کم استرس برای زوجین یاری می نماید.

جمع بندی

همان طور که اشاره شد، با شناسایی منشأ استرس های پیش از ازدواج و معین کردن بعضی عوامل قابل کنترل می توان در جهت برطرف عوامل استرس زا اقدام نموده و بدین ترتیب دوران نامزدی خاطره انگیز را برای یکدیگر رقم زد. از سوی دیگر، کوشش برای برطرف عوامل استرس زا و همچنین برطرف استرس همسر موجب می گردد تا علاوه بر ایجاد آرامش در روابط مابین زوجین، با ویژگی های شخصیتی یکدیگر بیشتر آشنا شده و دودلی، اضطراب و استرس پیش از ازدواج همسر خود را مرتفع کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: setare.com
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 12043

به "استرس پیش از ازدواج؛ دلایل، راه های پیشگیری و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس پیش از ازدواج؛ دلایل، راه های پیشگیری و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید