افزایش تعداد نمایندگان کمیسیون اصل 90 در هیات نظارت بر نمایندگان

به گزارش مهسان بلاگ، سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه گفت: با مصوبه امروز نماینده کمیسیون اصل 90 از این پس به جای یک نماینده، دو نماینده در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان خواهد بود.

افزایش تعداد نمایندگان کمیسیون اصل 90 در هیات نظارت بر نمایندگان

به گزارش گروه سیاسی مهسان بلاگ، سمیه محمودی نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امروز کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: در جلسه امروز ماده یک طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مورد آنالیز و تصویب نهاده شد.

وی اضافه نمود: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون، نمایندگان در طول دوران نمایندگی در داخل و خارج مجلس و در مقام ایفای وظایف نمایندگی موضوع اصول (58)، (76)، (84)، (87)، (88)، (89) قانون اساسی و مواد (73)، (76)، (110)، (206) و (207) و (216) قانون آیین نامه داخلی مجلس، ملزم به رعایت شئون نمایندگی هستند. شأنیت نمایندگی بدین معناست که افعال، گفتار و نوشتار در داخل مجلس و در مجامع عمومی اعم از حضوری و مجازی مغایر با اخلاق حسنه، موازین شرع و انقلاب اسلامی و اقتضاء صندلی نمایندگی نباشد.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون به منظور حفظ شأن و منزلت نمایندگان و نظارت درباره امور مربوط به دوران نمایندگی در ابتدای هر دوره مجلس شورای اسلامی و حداکثر سه ماه پس از انتخاب هیأت رئیسه، هیأت نظارت که از این پس هیأت نامیده میگردد مرکب از افراد زیر برای همان دوره تشکیل می گردد: یکی از نواب رئیس به انتخاب هیأت رئیسه برای هر سال، دو نفر از اعضای کمیسیون اصل نودم (90) به انتخاب مجلس، یک نفر از اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی با سابقه قضایی به انتخاب مجلس، چهار نفر از نمایندگان با سابقه حداقل چهار سال سابقه مدیریت سیاسی موضوع بند های الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری به انتخاب مجلس.

محمودی اعلام کرد: مصوبه امروز کمیسیون حتما نباید دو نفر نماینده کمیسیون اصل 90 در هیات نظارت از میان 8 نفر عضو دائم باشند بلکه هر دو نماینده می توانند از اعضای دائم یا غیردائم ک میسیون اصل 90 باشند.

وی اضافه نمود: همچنین در تبصره یک این ماده تصویب شد که هیأت رئیسه مکلف است برای ثبت نام متقاضیان عضویت در هیأت یک هفته مهلت معین نماید.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: اعضای کمیسیون همچنین در تبصره 2 مصوب کردند که داوطلبان منتخب کمیسیون های یاد شده موضوع بند (ب) و (پ) توسط کمیسیون مربوطه و نمایندگان بند (ت) به پیشنهاد جلسه مشترک هیأت رئیسه و رؤسای شعب به میزان دو برابر به صحن علنی معرفی می شوند و انصراف آنان قبل از رأی گیری و در صورت انتخاب تا شش ماه پذیرفته نمی گردد. در هر صورت انتخاب افراد در هر مرحله با رأی اکثریت مطلق نمایندگان حاضر در مجلس است.

محمودی اعلام کرد: همچنین در تبصره 3 این تبصره آمده است که هیأت از بین اعضای خود یک رئیس و دو نائب رئیس و یک سخنگو انتخاب می کند.

وی اضافه نمود: در تبصره 4 مصوبه امروز کمیسیون نیز آمده است که در صورت غیبت غیرموجه هریک از اعضای انتخابی در سه جلسه متوالی و یا یک چهارم جلسات متناوب در مدت شش ماه، یا ضرورت تغییر هریک از اعضای هیأت به تشخیص اعضای جلسه موضوع تبصره (2) این ماده فرد جایگزین مطابق تبصره مذکور انتخاب می گردد.

سخنگوی کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در خاتمه گفت: این ماده هفته گذشته در کمیسیون آیین نامه مورد بحث و آنالیز نهاده شده بود و تغییرات لازم در آن اعمال شده بود، اما به دلیل آنکه اعضای کمیسیون به حد نصاب نرسید امکان رای گیری در خصوص آن وجود نداشت و امروز این ماده از طرح به رای گذاشته شد و با اجماع به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 70711

به "افزایش تعداد نمایندگان کمیسیون اصل 90 در هیات نظارت بر نمایندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تعداد نمایندگان کمیسیون اصل 90 در هیات نظارت بر نمایندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید