افزایش 29 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال گذشته، سهم مالیات بر ثروت به 6 درصد افزایش یافت

به گزارش مهسان بلاگ، رییس سازمان امور مالیاتی از رشد 29 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال گذشته اطلاع داد و گفت: رشد مالیات بر ثروت به گونه ای است که سهم مالیات بر ثروت از 4.5 درصد به 6 درصد افزایش یافت و مالیات بر مشاغل نیز افزایش قابل ملاحظه ای داشت.

افزایش 29 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال گذشته، سهم مالیات بر ثروت به 6 درصد افزایش یافت

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، امیدعلی پارسا رییس سازمان امور مالیاتی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه 18 خرداد) مجلس شورای اسلامی و در جریان آنالیز شرایط مالی کشور گفت: درآمدهای مالیاتی در سال 1398، 29 درصد رشد داشته و در مقایسه با 20 درصد رشد درآمدهای مالیاتی در سال های گذشته نشانگر توفیق نسبی در وصول مالیات است اگرچه هنوز هم با آنچه که باید باشد فاصله داریم، اما نتیجه این عملکرد افزایش نسبت مالیات به اعتبارات هزینه ای بوده است.

وی با بیان اینکه رشد مالیات بر ثروت در کشور به گونه ای بود که سهم مالیات بر ثروت از 4.5 درصد به 6 درصد افزایش یافت و مالیات بر مشاغل نیز افزایش قابل ملاحظه ای داشت اضافه نمود: ما دوماهه امسال تمرکز بر طبقات بالا و حداقل فشار بر آحاد مردم را مورد توجه قرار دادیم.

رییس سازمان امور مالیاتی توضیح داد: آنچه که ما در سازمان مالیاتی دنبال می کنیم وصول با حصول است بحث و راهبرد اصلی آن هوشمند سازی است. لذا باید همه دیتاهای فراوری شده در همه دستگاه ها به صورت برخط در اختیار سازمان مالیاتی باشد و همه معاونان به نوعی به سازمان متصل باشند تا مالیات متناسب با حد و اندازه هرکس وصول گردد.

پارسا اظهار امیدواری کرد که قبل از خاتمه دولت به نقطه اول مالیات هوشمند برسیم. ضمن اینکه متاسفانه منطق حاکم بر محاسبات ما منطق سنتی است و نظام مالیاتی ما هوشمند نشده و همه اطلاعات در اختیار سازمان مالیاتی نیست.

وی با تاکید بر ضرورت مقابله موثر با فرار و فساد در حوزه مالیات خاطرنشان کرد: عدد فرار مالیاتی بالاست و ما بدون سروصدا داریم فرار مالیاتی را در امسال سامان می دهیم.

پارسا گفت: در خصوص فساد یک جنبه درون سازمانی دارد که کم و بیش در مجموعه ها هست و دیگری مربوط به

سازمان مالیاتی به عنوان دستگاه دخل است که باید مستقل، سالم، عالم و شایسته باشد لذا ما دستورالعمل شایسته سالاری را ابلاغ کردیم تا در دو ماه آینده اجرایی کنیم تا بساط توصیه و سفارش در سازمان امور مالیاتی جمع گردد.

وی با اشاره به تمرکز بر اخذ مالیات از اقشار پردرآمد و ثروتمند یادآور شد: ما اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم را برای هدفمند کردن مالیات به دولت دادیم که در آن مالیات عایدی سرمایه، دارایی و مجموعه درآمد نیز پیش بینی شده است.

رییس سازمان امور مالیاتی با اشاره به فرهنگ مالیاتی خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی در استان ها تنهاست و تمام فشار به سازمان برای نگرفتن مالیات است. در حالی که مالیات از حقوق حقه مردم است.

وی در خاتمه از مجلس یازدهم خواست هرچه سریع تر قوانین جدید به مجلس بیاید تا بتوانیم به اهداف بلند خود دست پیدا کنیم و به سمت ستادن مالیات متناسب با ثروت، درآمد و مصرف برویم.

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 51338

به "افزایش 29 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال گذشته، سهم مالیات بر ثروت به 6 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 29 درصدی درآمدهای مالیاتی در سال گذشته، سهم مالیات بر ثروت به 6 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید