الأخبار: مذاکرات بغداد-واشنگتن برای دور کردن عراق از محور مقاومت است

به گزارش مهسان بلاگ، روزنامه الاخبار نوشت، گفت وگوهای بغداد-واشنگتن در حالی تا ساعاتی دیگر آغاز می شود که برخی ها این گفت وگو را تلاشی از جانب آمریکا برای جدایی عراق از همسایگانش در محور مقاومت می دانند.

الأخبار: مذاکرات بغداد-واشنگتن برای دور کردن عراق از محور مقاومت است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آغاز گفت وگوهای بغداد-واشنگتن تا ساعاتی دیگر همزمان با اجرای قانون موسوم به قیصر(سزار) درباره سوریه، سوالاتی را مطرح کرده است.

روزنامه الأخبار لبنان در گزارشی به آغاز مذاکرات بغداد-واشنگتن طی ساعات آینده پرداخت و با اعلام مطلب فوق نوشت که تا ساعاتی دیگر گفت وگوهای راهبردی عراق و آمریکا آغاز می شود، شرایط عراق، منطقه و جهان نیز سخت است و بنا به گفته یک منبع امنیتی اولویت با مسائل امنیتی و توافق دو طرف برای خروج نظامیان اشغالگر آمریکا از کشور یا باز استقرار آن است و باید دغدغه پیدایش دوباره داعش را نیز در نظر گرفت.

الأخبار نوشت: برخی ها معتقدند که این گفت وگوی غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن و تلاشی از جانب عراق برای نزدیک کردن دیدگاه های این دو کشور است اما برخی ها نیز معتقدند که این گفت وگو تلاشی از جانب آمریکا برای جدا کردن عراق از همسایگانش در محور مقاومت و همسو کردن آن با محور آمریکایی-عربی با سرمایه گذاری بر روی شخص مصطفی الکامظی است که احیانا گفته می شود دارای هویت آمریکایی است.

این روزنامه همچنین با اشاره به اجرای قانون موسوم به قیصر(سزار) درباره سوریه و ارتباط آن با عراق نوشت که برخی ها این سوال را مطرح می کنند که آیا قانون قیصر در عراق و روابط آن با سوریه تأثیرگذار خواهد بود؟ هنوز کسی به این سوال دقیق پاسخ نداده اما برخی منابع سیاسی و دیپلماتیک بر این باورند که دولت سوریه قادر است با استفاده از روابط خود با کشورهای دوست اعم از روسیه، چین، برخی کشورهای آسیایی و آفریقایی و کشورهای همسایه همانند عراق، اردن و لبنان با این قانون مقابله کند.

دولت آمریکا پس از ناکامی در به زانو درآوردن دولت سوریه و تجزیه این کشور از طریق حمایت از گروه های تکفیری و تروریستی، به تصویب قانون ضد بشری موسوم به قیصر(سزار) روی آورد که توان اقتصادی سوریه را هدف قرار داده است و قرار است از ژوئن 2020 اجرا شود.

در همین ارتباط عبدالعزیز علیوی استاد علوم سیاسی می گوید که اجرای این قانون تأثیرات سیاسی، اقتصادی و امنیتی برای عراق که مسائل مشترکی با سوریه دارد، خواهد داشت.

وی اضافه نمود که همزمانی اجرای این قانون با آغاز گفت وگوی راهبردی بین بغداد و واشنگتن امری است که دولت عراق را در صورت عدم پایبندی به آن در تنگنا قرار خواهد داد چرا که این امر به مذاق واشنگتن خوش نمی آید حال آنکه تهران به هیچ گونه موضع موافق یا حتی سکوت عراق در برابر اجرای قانون قیصر هرگز راضی نخواهد شد.

الأخبار همچنین با اشاره به اینکه عراق دارای سه گذرگاه مرزی با سوریه است، نوشت که ممکن است عراق نیز با جنگ غذایی روبرو شود چرا که هدف این جنگ کشورهای محور مقاومت است که واشنگتن می خواهد ارتباط بین آن ها قطع شود و به همین دلیل دنبال وضع قوانین جدید برای اهداف ژئوسیاسی، اقتصادی و نظامی است.

این روزنامه همچنین به نقل از یک منبع آگاه سیاسی نوشت که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در صورت ناتوانی برای مقابله با متحدان تهران در عراق، سوریه و لبنان، به ایجاد روابط جدید با عراق بر اساس منافع خود روی خواهد آورد.

الأخبار اضافه نمود: ممکن است یکی از اهداف اجرای قانون قیصر درباره سوریه که عراق نیز دربرمی گیرد، تکرار سناریوی تحریم های تحمیلی بر ایران باشد، زیان بزرگ آن نیز اقتصادی خواهد بود و مبادلات تجاری بین دو کشور را هدف قرار داده است زیرا این قانون روشن نیست و حد و مرز آن نامعلوم است و ممکن است هر گونه همکاری تجاری، حمایت از دمشق تلقی شود و از سوی دیگر باب باج خواهی آمریکا از عراقی ها برای امتیازگیری های بیشتر را باز خواهد کرد تا در ازای آن اجازه برخی فعالیت های تجاری با سوریه داده شود همانگونه که در قضیه واردات سوخت و انرژی از ایران اینگونه رفتار می کند.

م

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 51753

به "الأخبار: مذاکرات بغداد-واشنگتن برای دور کردن عراق از محور مقاومت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الأخبار: مذاکرات بغداد-واشنگتن برای دور کردن عراق از محور مقاومت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید