انتقاد شدید عراقچی از اقدام اخیر سه کشور اروپایی

به گزارش مهسان بلاگ، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران توسل سه کشور اروپایی به سازوکار حل و فصل اختلافات در بند 36 برجام را یک تصمیم غلط در زمانی اشتباه خواند.

انتقاد شدید عراقچی از اقدام اخیر سه کشور اروپایی

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با قیمت تور ایتالیا همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز (چهارشنبه) در دیدار سفیر کرواسی در تهران، که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد، توسل سه کشور اروپایی به سازوکار حل و فصل اختلافات در بند 36 برجام را یک تصمیم غلط در زمانی اشتباه خواند.

وی با اشاره به اینکه ایران قبلا این سازوکار را فعال نموده و به خاتمه رسانده است، گفت: گام های پنجگانه ایران در کاهش تعهدات خود نتیجه فعال شدن این سازوکار بوده و این حق جمهوری اسلامی ایران است تا تعهدات خود را متناسب با عدم انجام تعهدات از سوی سایر طرف های برجام کاهش دهد.

معاون سیاسی وزیر خارجه افزود: با وجود طی شدن راستا بند 36 برجام از سوی ایران، اقدام مشابه از سوی سه کشور اروپایی نه تنها از موضع انفعالی است بلکه اصولا به لحاظ حقوقی و سیاسی فاقد وجاهت بوده و نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد.

عراقچی از موضع دوگانه نماینده عالی اتحادیه اروپا که به عنوان هماهنگ نماینده برجام باید نقش بیطرفانه ای داشته باشد، ابراز تعجب نموده و از برخورد متفاوت او با نامه سه کشور اروپایی نسبت به نامه های متعدد وزیر امور خارجه کشورمان طی سال های گذشته به شدت انتقاد کرد.

عراقچی افزود: ما همچنان به برجام پایبند هستیم و چنانچه طرف های اروپایی به تعهدات خود در رابطه با برجام عمل نمایند، تمامی اقدامات ایران بازگشت پذیر خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در مورد موثر بودن سازوکار اینستکس اظهار تردید نموده و اینکه این سازوکار هنوز عملیاتی نشده است را نشانه روشنی از ناتوانی سه کشور اروپایی در عمل به تعهدات خود خواند.

اشتامبوک سفیر کرواسی در ایران نیز در این دیدار ضمن اعلام آمادگی کشور متبوعش و اتحادیه اروپایی برای هر اقدامی در جهت کاهش تنش در منطقه ابراز امیدواری کرد با تعامل بیشتر بین طرف های مختلف، آرامش در منطقه حاکم گردد. وی تاکید نمود: نگرانی های طرف ایرانی را به مراجع ذیربط در اتحادیه اروپایی منعکس خواهد نمود.

کرواسی از اول ژانویه 2020 به مدت 6 ماه ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپایی را بر عهده دارد.

سه کشور اروپایی عضو برجام (فرانسه، انگلیس و آلمان) روز سه شنبه مکانیسم حل و اختلافات در برجام را فعال کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 30398

به "انتقاد شدید عراقچی از اقدام اخیر سه کشور اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد شدید عراقچی از اقدام اخیر سه کشور اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید