بحران بیکاری 50 میلیونی در 20 اقتصادبزرگ، مشاغل پاره وقت رواج یافت

به گزارش مهسان بلاگ، به گزارش خبرنگاران، سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود درباره وضعیت اشتغال در کشورهای گروه 20، گفت: بهبود ضعیف شرایط اقتصادی به شدت بر بازارهای کار کشورهای گروه 20 تاثیرگذار است و نبود شغل مناسب و معقول می تواند به روند رو به رشد اقتصاد ضربه بزند.

بحران بیکاری 50 میلیونی در 20 اقتصادبزرگ، مشاغل پاره وقت رواج یافت

گزارش های سازمان جهانی کار، سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه و بانک جهانی درباره شرایط بازار کار در سال 2015 نشان می دهد تقویت ارتباط بین رشد اقتصادی و اشتغال در میان اقتصادهای گروه 20 به طور متوسط در طول 3 سال گذشته کمتر از رشد اقتصادی و اشتغال زایی در فاصله سال های 2000 تا 2007 بوده است.

همچنین نرخ بیکاری در کشورهای گروه 20 که در فاصله سال های 2007 تا 2009 به میزان 5.1 تا 6 درصد بوده، در سال 2014 میلادی به 5.8 درصد رسیده؛ از اینرو برآورد می شود کشورهای گروه 20 با کسری 50 میلیون شغل نسبت به قبل از بحران اقتصادی روبرو باشند.

از سویی رشد پایین دستمزد به همراه شکاف در اشتغال به کاهش سهم نیروی کار از درآمد ملی و افزایش نابرابری های اقتصادی در کشورهای گروه 20 منجر شده است. روند آهسته رشد اقتصادی همچنان تاثیرات شدیدی بر بازارهای کار کشورهای عضو این گروه دارد.

نبود شغل مناسب و معقول می تواند به روند بهبود اقتصادی کشورها ضربه وارد کند. بررسی ها نشان می دهد دلایل رشد کُند اشتغال، اقتصادی نبوده و دلایل دیگری نیز وجود دارد. از سویی، چالش اشتغال علاوه بر مقدار آن به کیفیت کار نیز مربوط می شود.

با وضعیت موجود در کشورهای گروه 20، مشاغل بسکمک بین سال های 2009 تا 2014 به صورت پاره وقت ایجاد شده است. مشاغل پاره وقت دارای سطح پایین تری از درآمد، امنیت شغلی و همچنین پوشش های اجتماعی است. اینگونه مشاغل کمتر از کارهای تمام وقت می تواند به مصرف خانوار هزینه ها کمک کند.

در اقتصادهای نوظهور کشورهای این گروه 51 درصد از کارگران در مشاغل آسیب پذیر بودند که این موضوع نشان می دهد که اشتغال غیررسمی، دستمزد کم و بهره وری پایین همچنان به عنوان یک چالش در بازارهای کار مطرح است.

این گزارش سازمان جهانی کار بر این نکته تاکید دارد که بازارهای کار کشورهای گروه 20 به سمت افزایش نابرابری و کاهش سهم نیروی کار از درآمد ملی در حرکت هستند و نابرابری درآمدها به طور قابل توجهی در بسکمک از کشورهای پیشرفته گروه 20 افزایش یافته است. هم اکنون بیش از نیمی از مهاجران جهان (55 درصد یا 128 میلیون نفر) در کشورهای گروه 20 زندگی می کنند.

کشورهای گروه 20 متشکل از وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی 19 کشور آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، انگلیس، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا است که توسط شورای ریاست دوره ای و بانک مرکزی اروپا در این اجلاس کنندگی می شود.

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 20715

به "بحران بیکاری 50 میلیونی در 20 اقتصادبزرگ، مشاغل پاره وقت رواج یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران بیکاری 50 میلیونی در 20 اقتصادبزرگ، مشاغل پاره وقت رواج یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید