برگزاری مسابقه پژوهشی دانشجویی با موضوع کرونا در دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش مهسان بلاگ، معاون دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری مسابقه پژوهشی دانشجویی با موضوع کرونا در این دانشگاه اطلاع داد.

برگزاری مسابقه پژوهشی دانشجویی با موضوع کرونا در دانشگاه آزاد اسلامی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

فربد رزازی در مصاحبه با خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری مهسان بلاگ در پاسخ به اینکه فراخوان طرح های تحقیقاتی به چه منظور صورت می گیرد و چه کسانی می توانند در این فراخوان شرکت نمایند؟ اظهار کرد: برنامه فراخوان طرح های تحقیقاتی که مخفف آن فطرت می گردد، از زمستان 98 آغاز شد. این فراخوان مشتمل بر طرح های تحقیقاتی به همراه رویداد علمی و برنامه توانمندسازی پژوهشی دانشجویان است.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه در شرایط کنونی دانشجویان در محیط دانشگاه حضور ندارند و سال جاری سال جهش فراوری است، محورهای پیشنهادی در برنامه های بهار و تابستان را به موضوعات مرتبط با جهش فراوری و مقابله با کرونا اختصاص دادیم. از این رو بیشتر محورهای این فراخوان در زمینه سرعت بخشیدن به فراوری در زمینه های مرتبط با کرونا اعم از مباحث اجتماعی، مباحث مهندسی، مباحث پزشکی یا مباحث علوم پایه مربوط به آن است. دانشجویان علاقه مند که در این زمینه ها فعالیت می نمایند می توانند در این فراخوان شرکت نمایند و از حمایت های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان برخوردار شوند.

معاون دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: برنامه های فطرت بر این مبنا طراحی شده تا دانشجویان بتوانند تمرین پژوهش نمایند. ما از خروجی طرح های فطرت به دنبال تربیت نیروی انسانی متبحر، با انگیزه و با جسارت در زمینه حل مسئله هستیم.

رزازی ادامه داد: اصولاً ما در طرح های تحقیقاتی دانشجویی باشگاه به خصوص در فراخوان فطرت، پروژه های خاصی را مطرح نکردیم و فقط محورهای تحقیقاتی را مطرح می کنیم. دانشجویان بعد از شرکت در این فراخوان می توانند طرح مورد نظر خود را در عرض چند دقیقه ارائه دهند، در شرایط فعلی این معرفی به شکل ارسال فیلم به باشگاه واحدها انجام می گردد. اینکه چگونه معرفی خوب تهیه نمایند، چگونه ارائه مناسبی داشته باشند با توانمندسازی غیرحضوری مربوط می گردد. سپس در هر واحد دانشگاهی، داوران طرح های منتخب باشگاه هر واحد را انتخاب و اعلام می نمایند.

وی اعلام کرد: به صورت مشابه در ادامه دانشجویان یاد می گیرند که چگونه پروپوزال بنویسند و فعالیت های پژوهشی انجام دهند. البته ما رویدادی حضوری پیش بینی نموده بودیم که با توجه به شرایط فعلی، این رویداد به صورت مجازی در واحدهای مختلف برگزار می گردد.

معاون دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی درباره چگونگی حمایت اقتصادی از طرح های تحقیقاتی دانشجویان گفت: بسته به میزان بودجه ای که هر واحد دانشگاهی می تواند به طرح های دانشجویی تحقیقاتی اختصاص دهد. چند طرح در هر فصل انتخاب و با آنها قرارداد پژوهشی با مبلغ متوسط سه میلیون تومان بسته می گردد. هر طرح حدود 6 ماه تا یک سال وقت دارد که این طرح را اجرایی کند و علاوه بر این از طرح حمایت اقتصادی هم بهره مند می گردد. بعد از حمایت اقتصادی، اگر طرح به نقطه ای رسیده باشد که یک محصول ملموس و قابل ارائه از آن وجود داشته باشد، دانشجویان به مراکز رشد و پارک های علمی وابسته به دانشگاه یا دارای تفاهم نامه با باشگاه معرفی می شوند تا طرح خود را به شکل تجاری دنبال نمایند.

رزازی اضافه نمود: ما فقط محورهای کلی پژوهشی را معرفی می کنیم. معمولاً در هر فصلی چهار یا پنج محور معرفی می گردد و در هر محوری، چهار پنج زیرمحور معرفی خواهد شد اما واقعیت این است که این زمینه ها، زمینه های پیشنهادی ما هستند برای اینکه دانشجویان یک پیش زمینه ای در خصوص موضوعات داشته باشند و یک همگرایی در بین طرح هایی که در رویدادها در هر فصل معرفی می شوند، وجود داشته باشد اما محدودیت جدی در این زمینه وجود ندارد. بیشتر دنبال این هستیم که دانشجویان اولاً انگیزه و شجاعت حل مسئله پژوهشی را به دست بیاورند، ثانیاً مراحل پژوهش را تجربه نمایند و به شکل عملی آن را فرا بگیرند. به همین دلیل آزاد هستند که از موضوع های مختلفی به عنوان زمینه پژوهش استفاده نمایند. دانشجویان علاقه مند می توانند جهت آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر با ستاد مرکزی باشگاه پژوهشگران جوان به آدرس https://bpj.iau.ir و یا سایت واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه نمایند.

4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 52260

به "برگزاری مسابقه پژوهشی دانشجویی با موضوع کرونا در دانشگاه آزاد اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری مسابقه پژوهشی دانشجویی با موضوع کرونا در دانشگاه آزاد اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید