فراوری نخ های بخیه زیست تخریب پذیر در کشور

به گزارش مهسان بلاگ، محققان دانشگاه تهران موفق به فراوری نخ های بخیه تک فیلامنتی زیست تخریب پذیر شدند.

فراوری نخ های بخیه زیست تخریب پذیر در کشور

به گزارش مهسان بلاگ، بابک کفاشی، مجری پروژه ساخت نخ های بخیه تک فیلامنتی زیست تخریب پذیر که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام گردیده، درباره این طرح اظهار کرد: نخ هایی که برای بخیه در امور پزشکی استفاده می شوند، اغلب چند فیلامنتی است؛ بنابراین باید بافته شوند تا استحکام لازم را داشته باشند. هدف از انجام این طرح پژوهشی ساخت نخ های تک فیلامنتی است که در داخل بدن تخریب گردد، بدون آنکه ضرری داشته باشد.عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: نخ های تک فیلامنتی زیست تخریب پذیر در داخل کشور ساخته نمی گردد، چرا که مواد اولیه مورد احتیاج برای فراوری آن وارداتی است. انجام این طرح نشان داد که امکان و توانایی ساخت آن از نظر علمی در کشور وجود دارد. همچنین ساخت آن در کشور از خروج ارز به میزان زیادی جلوگیری می نماید، زیرا نخ های بخیه برای بخیه و عمل های لاپاراسکوپی مصرف زیادی در سال دارند، البته فراوری در داخل از نظر صادرات هم مهم است.وی اظهار کرد: پلیمرهای زیست تخریب پذیر به عنوان دسته ای از مواد خیلی مفید برای کاربردهای زیست پزشکی و همچنین داروسازی معرفی می شوند، به عنوان مثال در سال های اخیر از ماتریس های پلیمری زیست تخریب پذیر منافع زیادی برای سیستم های دارورسانی برده اند. با این وجود، قبل از این که پلیمرهای زیست تخریب پذیر برای هر کاربرد زیست پزشکی انتخاب شوند، احتیاجمند یک آنالیز دقیق برروی برهم کنش ها و توانایی سازگاری در بدن موجود زنده است. امروزه، پلی استرهای طبیعی و یا سنتزی، یک گروه از زیست مواد زیست تخریب پذیر بسیار بهبود یافته را تشکیل داده اند.

کفاشی اضافه کرد: پلی(-کاپرولاکتون) و پلی لاکتاید، به عنوان پلی استرهای زیست سازگار و زیست تخریب پذیر شناخته گردیده اند که نوید دهنده کنترل هر چه بیشتر وسایل و تجهیزات سیستم دارورسانی است که از جمله می توان پلیمرهای بر پایه مالئیک اسید و پلی استرهای نوع a-(هیدروکسی اسید) را ذکر کرد که نمایندگان خوبی برای کاربردهای معالجه موقتی و زودگذر هستند. اگر چه این پلی استرها می توانند از طریق پلیمریزاسیون تراکمیتهیه شوند، ساختار با وزن مولکولی بالا، تا الان، تنها از طریق پلیمریزاسیون حلقه گشا و با استفاده از منومرهای حلقوی شان به دست آمده اند.

وی اظهار داشت: توانایی آلکوکسیدهای آلومینیوم و قلع بیس(2-اتیل هگزانوآت)، برای کنترل پارامترهای مولکولی در مورد (دی) لاکتون ها، راهی را برای به دست آوردن دامنه وسیعی از ساختارهای مولکولی گگردده است. علاوه بر ترکیبات آلی فلزی ذکر گردیده در بالا، ترکیبات غیر آلی فلزی جدیدی نیز برای کاتالیزوری و کنترل واکنش این استرهای حلقوی گزارش گردیده است که از این جمله می توان -هتروسیکلیک کربن ها را نام برد. استفاده از این مولکول های ساده آلی به عنوان کاتالیست یا یک عامل پیش برنده در سنتز پلیمر نامتقارن دسته دیگری از کاتالیزورهای آلی را علاوه بر کاتالیزورهای قدیمی و سنتی آلی فلزی در اختیار قرار می دهد.

کفاشی توضیح داد: پلی استرهای زیست تخریب پذیر، نظیر پلی لاکتیک اسید، پلی گلیکولیک اسید، پلی تری متیلن کربنات، پلی -کاپرولاکتون، پلی پارا دی اکسانون و کوپلیمرهایشان به طور گسترده برای تهیه انواع مختلف تجهیزات پزشکی به کار می روند که از جمله می توان به وسایل و تجهیزات پانسمان، تهیه بافت های مصنوعی و همچنین تهیه نخ های بخیه اشاره نمود.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: تجهیزات جراحی به طور ویژه نخ های بخیه، باید قدرت کشش و زیست سازگاری عالی داشته باشند. علاوه براین، وابسته به نوع استفاده، نخ های بخیه باید جذب پذیر باشند و با یک سرعت جذب مناسب توسط بدن موجود زنده جذب شوند. نخ های بخیه ای که در قسمت های خیلی کوچک بدن، نظیر رگ های خون استفاده می شوند، برای اینکه در حین عمل جراحی براحتی به کاربرده شوند، احتیاج به انعطاف پذیری خیلی بالا دارند. به بیان دیگر، یک نخ بخیه با انعطاف پذیری پایین یک گره مطلوب و با ایمنی بالا را ایجاد نمی نماید و بنابراین برای استفاده در قسمت های کوچک بدن نمی تواند مناسب باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 1335

به "فراوری نخ های بخیه زیست تخریب پذیر در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری نخ های بخیه زیست تخریب پذیر در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید