روحانی: کشور هایی که توانستند واکسن ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد ، به موقع سفارش خرید واکسن دادیم اما آمریکا مانع شده است خبرنگاران

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس جمهور با اشاره به اینکه آنفولانزا در سال 99 زیر سایه کرونا بود، گفت: امیدواریم بتوانیم از واکسن آنفولانزای ایرانی استفاده کنیم.

روحانی: کشور هایی که توانستند واکسن ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد ، به موقع سفارش خرید واکسن دادیم اما آمریکا مانع شده است خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور، صبح امروز (پنجشنبه 19 فروردین) در آئین بهره برداری از طرح های ملی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در بخش واکسن یک تحول بزرگ را در کشور شاهد هستیم و شاید در غرب آسیا جزو اولین ها باشیم و هر سال میلیون ها دوز واکسن آنفولانزا وارد می کردیم.

وی با اشاره به اینکه آنفولانزا در سال 99 زیر سایه کرونا بود، گفت: واکسن آنفولانزا را ما همیشه از بیرون خرید می کردیم، اما الان مراحل آن در ایران انجام می شود و امیدورایم در فصل پائیز سال جاری بتوانیم از واکسن آنفولانزای ایرانی استفاده کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه برای ما ایرانیان جای غرور است که در زمینه فناوری های بهداشتی داریم خودکفا می شویم، تاکید کرد: یک وقتی در ذهن ما این بود که در زمینه بهداشت و درمان هیچ وقت و در هیچ شرایطی فشار و تحریم به ما وارد نمی شود.

وی بیان داشت: همیشه در دنیا مرسوم بود آن هایی که در دنیا تحریم کننده بودند و خیلی هم جلاد بودند معمولا دارو، غذا و نیازمندی های ضروری یک کشور را استثنا می کردند، اما در عین حال ترامپ روی دست جلاد های تاریخ زد.

رئیس جمهور با بیان اینکه جنگی که ترامپ شروع کرد هیح استثنای نداشت گفت: با آمدن کرونا دولت یاغی و ضد قانون آمریکا یعنی ترامپ هیچ تحریمی را لغو نکرد و برای واکسن هم هیچ تسهیلی فراهم نشد. اهداف تحریمی آمریکا بهم خوردن ایران و سرنگونی بود، اما صد در صد شکست خوردند. مردم خیلی مسائل برایشان ایجاد شد، اما پیروز قطعی در این جنگ اقتصادی ایران بود.

وی تاکید کرد: مردم ما در این سال ها فشار، رنج و زحمت فراوانی متحمل شده اند، اما اینکه ما در یک جنگ دربرابر قدرتی مانند آمریکا بایستیم، سه سال مبارزه و ایستادگی کنیم و به طور قطعی پیروز شویم، یکی از افتخارات بزرگ ملت و دولت ایران و همچنین افتخار برای رهبر معظم انقلاب است که هدایت های لازم را از ابتدا نسبت به دولت و مسیری که باید انتخاب کنیم، ارشاد کردند و امروز هم ارشاد می کنند.

روحانی با اشاره به فعالیت های رسانه های ضد انقلاب شرح داد: امروز رسانه های ضد ایران مداوم حرف می زنند و ادعا می کنند که ایران نتوانست به موقع واکسن را به مردم برساند و کم رسید یا زیاد رسید، این درحالی است که کشور هایی که توانستند به نسبت واکسن های قابل قبولی ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد.

وی اظهار کرد: همه کشور ها در حال حاضر گرفتار واکسن هستند، چون تولید واکسن در دنیا کم است و به اندازه نیاز نیست. به اندازه یک جمعیت چند میلیاردی در دنیا، نیاز به واکسن وجود دارد. از سویی دیگر واکسن های کرونا هم دو مرحله ای است پس دو برابر دز های تولیدی، واکسن مورد نیاز است.

روحانی با بیان اینکه برای خرید واکسن سفارش دادیم و در کنار آن برای تولید هم اقدام کرده ایم، گفت: جزو کشور های سرآمدی هستیم که به موقع سفارش خرید دادیم این که آمریکا مانع شده است و انتقال پول ما را یکی دو ماه معطل کرده است به همین دلیل در مجموعه کواکس نوبت ما کمی عقب افتاده است، مقصر آن آمریکا است و باید فحش آن را به ترامپ بدهند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تولید و تامین واکسن در ایران، روسیاهی برای ذغال خواهد ماند، اضافه کرد: به جای این که شهامت داشته باشند در برابر آمریکا بایستند و حرف خود را بزنند، به ملت و بخش بهداشت و درمان ما یا به بخش سیاسی دولت و بانک مرکزی حمله می کنند که همه این ها دروغ و فریب و تحریف این رسانه های ضدایرانی و ضد ملت ایرانی است و ربطی هم به جمهوری اسلامی، مسئولان و رهبری ندارد. این ها ضد کشور و ضد ملت ایران هستند که رسوا و شکست خورده هستند و همیشه هم شکست خورده خواهند بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه جزو اولین کشور هایی بودیم که برای خرید واکسن اقدام کردیم و همه دستورات لازم در این زمینه از همان اولین روز های تولید واکسن به مسئولان امر داده شده بود، گفت:، اما تحریم ها و مانع تراشی های آمریکایی ها باعث شده نتوانیم واکسن هایی را که بعضا حتی پول آن ها را هم پرداخت کرده ایم یا برای خرید آن ها به توافق رسیده ایم به داخل کشور منتقل کنیم.

متن کامل سخنان روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برای همه ما بسیار راضی کننده است که امروز در شصت و یکمین پنجشنبه افتتاح ها در کشور شاهد افتتاح پروژه های بسیار مهم بودیم که این پروژه ها عمدتا فناورانه و علمی بود و در بسیاری از موارد ما را خودکفا و بی نیاز از واردات محصولات می کند که قبلا از خارج وارد می کردیم.

امروز در بخش تولید واکسن تحول بزرگی را در کشور شاهد هستیم. شاید در بعضی از زمینه ها ما در غرب آسیا جزو اولین ها باشیم. هر ساله در فصل پاییز میلیون ها دوز واکسن آنفلوآنزای فصلی خریداری می کردیم و هر سال این کار را تکرار می کردیم. البته در سال 99 به خاطر کرونا مقداری داوطلب برای این واکسن بیشتر بود، چون آنفلوآنزا سال جاری تحت الشعاع کرونا بود. اینکه این واکسن ها تا چه حد تاثیرگذار بود، چون کرونا شایع بود، آثار آن ها خیلی نمودار و مشهود نبود.

در سال جاری هم البته خیلی نمودار نخواهد بود، به دلیل اینکه واکسن کرونا واکسنی است که در بازار باید بیاید و نیازمندی را در این زمینه تامین کند. اما در عین حال این واکسن واکسنی است که سالانه مورد نیاز ما هست و همیشه از خارج وارد می کردیم. امروز این واکسن مراحل مختلف خود را طی کرده و بسیار امیدواریم که در فصل پاییز سال جاری بتوانیم از واکسن داخلی آنفلوآنزا استفاده کنیم. جای بسیار غرور برای ما ایرانیان است که قدم به قدم در زمینه های علمی و فناوری خودکفا می شویم. مخصوصا در زمینه بهداشت و درمان که برای ما بسیار مهم است.

یک زمانی اینگونه در ذهن ما بود که در زمینه بهداشت و درمان هیچ وقت در هیچ شرایطی، فشار و تحریم بر ما وارد نمی شود. همیشه در دنیا مرسوم بود، آن هایی هم که تحریم کننده بودند، خیلی هم در تاریخ جلاد بودند، معمولا دارو و غذا و نیازمندی های ضروری یک ملت و یک جامعه را استثنا می کردند. اما در عین حال ترامپ روی دست همه جلاد های تاریخ زد و جنگی که علیه ملت بزرگ ایران شروع کرد، این جنگ هیچ استثنا نداشت. یعنی مثل جنگی بود که از سلاح شیمیایی، میکروبی، اتمی، همه جا از همه چیز، در مناطق مسکونی و غیرمسکونی استفاده کرد و هیچ چیز سرش نمی شد. یک تحریم کامل و تمام عیار و جنگ بزرگی علیه ملت ما شروع کرد.

وقتی کرونا آمد و اتفاقا یکی از کشور هایی که صدمه فراوانی از کرونا خورد خودِ آمریکا بود، آمریکایی ها دیدند با چه معضلی خودشان روبرو شدند. اما در عین حال دولت یاغی و ضد قانون آنها، دولت ترامپ هیچ توجه نکرد و در دوران کرونا هم هیچ تسهیلی قائل نشد. هیچ تحریمی را حتی برای خرید دارو برطرف نکرد. حتی برای خرید واکسن آنفلوانزا، چه آنفلوانزا، چه کرونا فرقی نمی کند. هر نوع واکسنی که ما نیاز داشتیم برای آن ها هم هیچ گونه تسهیلی فراهم نشد و همه مسائل پیش روی ما بود. دیدیم برای اینکه از کوواکس می خواستیم واکسن بخریم با چه مسائلی روبرو شدیم تا بتوانیم پول آن را جابجا کنیم. با اینکه پول در بانک های خارجی داریم، منتها همه توسط تحریم آمریکا قفل شده است. امروز هم دولت جدید آمریکا به زبان کاملا مدعی هست که ترامپ خطا کرده و به صراحت این را می گوید و می گوید راه غلط را انتخاب کرده و می گوید فشار حداکثری شکست خورده است.

این ها را الان تمام دنیا اعتراف می کنند، تمام عالم اعتراف می کنند به اینکه فشار حداکثری نسبت به ملت ایران برای اهدافی که در نظر گرفته بودند، 100 درصد شکست خورده است. اهداف آن ها به هم ریختن اقتصاد ایران، به هم ریختن جامعه ایران و در نهایت در تصورات خودشان سرنگونی نظام بود. این ها 100 درصد در این اهداف خود شکست خوردند.

مردم ما در این سه سال در فشار و رنج و زحمت فراوانی قرار گرفتند، اما اینکه ما در یک جنگ با ابرقدرتی مثل آمریکا روبرو شویم و سه سال بایستیم، ایستادگی کنیم و به طور قطعی پیروز شویم، یکی از افتخارات بزرگ ملت و دولت ایران و همچنین افتخار برای رهبری معظم انقلاب هست که هدایت های لازم را از اول نسبت به دولت و مسیری که باید انتخاب کنیم، ارشاد کردند و امروز هم ارشاد می کنند.

امروز خیلی راضییم که در زمینه واکسن، در زمینه واکسن آنفلوانزا قدم به قدم به خودکفایی کامل می رسیم و انشاءالله در زمینه کرونا هم امیدوارم در ماه های پیش رو به نقطه ای برسیم که بتوانیم به توان داخلی خودمان تکیه کنیم.

امروز شما می بینید در دنیا، این رسانه های ضد ایران مداوم حرف می زنند و القا می کنند به اینکه ایران در واکسن نتوانست به موقع برساند، به موقع نرسید، کم رسید، زیاد رسید .... اولا کشور هایی که توانستند واکسن به اندازه نسبتاً قابل قبولی تزریق کنند به تعداد انگشتان دو دست نیستند، الان همه کشور ها گرفتار واکسن هستند. تولید واکسن در دنیا کم هست و به اندازه نیاز نیست. یک جمعیت بزرگ چند میلیاردی در دنیا نیاز به واکسن دارند، واکسن های کرونا هم دو مرحله ای هست بنابراین دو برابر مورد نیاز هست.

ما به موقع هم برای خرید سفارش دادیم و هم برای تولید اقدام کردیم. واقعا ما جزو کشور های سرآمدی هستیم که به موقع سفارش خرید دادیم. اینکه آمریکا مانع شد، نگذاشته، ما را معطل کرده، یک ماه، دو ماه برای اینکه این پول ما منتقل شود، به همین دلیل هم در مجموعه کوواکس نوبت ما مقداری عقب افتاده، دیگر این مقصر آمریکاست. باید فحش آن را به ترامپ بدهند. به جای اینکه شهامت داشته باشند در برابر آمریکا بایستند و حرف خودشان را بزنند، می آیند به ملت ایران حمله می کنند یا به بخش بهداشت و درمان ما حمله می کنند یا به بخش سیاسی دولت ما حمله می کنند و یا به بانک مرکزی ما حمله می کنند. این همه دروغ و فریب و تحریف در رسانه های ضد ایران و ضد ملت ایران ساخته شدند و ربطی هم به جمهوری اسلامی ایران و مسئولین و دولت و رهبری ندارد، این ها ضد کشور ایران و ضد ملت ایران هستند، البته رسوا هستند، شکست خورده اند و همیشه شکست خورده خواهند بود.

امروز الحمدالله ایران کشوری است که هم از واکسن خارجی استفاده می کند، حال ما با یک کشوری قرارداد واکسن بستیم، آمریکایی ها آمدند و مانع آن شدند، یعنی آمدند شرکت هایی که بخش هایی از آن واکسن را از بیرون تامین می کنند به آن ها فشار آوردند، آن فشار آورده به آن کشور، 10 میلیون دوز واکسنی که بنا بوده و صحبت کرده بودیم که بیاوریم وارد کشور کنیم، آن را قفل کردند.16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن از کوواکس خریداری کردیم که بخش کوچکی وارد شده و بقیه آن هم به تدریج خواهد آمد. ما اقدامات خودمان را انجام دادیم. از هند واکسن خریدیم و پول آن را هم پرداخت کردیم، آن ها می گویند قوه قضاییه ما مانع شده و نمی توانیم بدهیم.

می خواهم بگویم مساله، مساله ساده ای نیست، اما دولت، وزارت بهداشت و درمان، بانک مرکزی، تمام اقدامات لازم را انجام دادند و من از روز اول تاکید کردم، دستور دادم، الان هم تاکید می کنم که هیچ چیز برای ما مقدم و اولی بر مساله واکسن نیست. هر جا واکسن باشد بلافاصله پول آن را تامین و خریداری و وارد کشور می کنیم.

الحمدالله آن هایی که مدافعین سلامت و در خط مقدم هستند، امروز از واکسن استفاده می کنند و آن ها مهم هستند، چون در خط مقدم این مبارزه هستند. انشاءالله در مرحله بعد هم آن هایی که در سن بالاتر هستند یا بیماری زمینه ای دارند، استفاده خواهند کرد. واکسن های داخلی را هم تلاش خواهد شد و به ثمر خواهد نشست و به بازار می آید و به هر حال روسیاهی برای ذغال خواهد ماند. یعنی یکی دو ماه دیگر وقتی واکسن خارجی به اندازه کافی آمد، واکسن داخلی ما هم وارد بازار شد، آن ها شرمنده ملت ایران می شوند.

امروز یک قدم مهم در این افتتاح، مساله واکسن های مختلف بود. از واکسن انسانی آنفلوانزا تا واکسن آبزیان و دامی که آن ها هم بسیار مهم بود، تا اقداماتی که برای استارتر لبنی انجام گرفت، تا در زمینه صنعت؛ در زمینه صنعت دیدیم که الحمدالله توانستیم یک موتور سبک سه سیلندری را تولید کنیم که مصرف آن خیلی کم هست. همانطور که اعلام کردند مصرف آن 5 لیتر است، موتور هم قدرتمند است، یورو 6 هم هست، یعنی کاملا از نظر محیط زیستی استاندارد روز دارد که برای ما بسیار مهم است.

یکی از اقدامات بسیار مهم زیست محیطی این دولت و همچنین علمی- فناورانه این دولت هست که در این زمینه انجام گرفته است.

همچنین در زمینه واگن مترو که امروز در کلان شهر ها واگن مترو یک نیاز فوری ما در تهران و شهر های بزرگ است. الحمدالله این قدرت پیدا شده که بتوانیم در تولید واگن های مورد نیاز به تدریج روی پای خودمان بایستیم و خودکفا بشویم. امروز هم بهره برداری از یک رام قطار هفت واگنی را به عنوان افتتاح این طرح شاهد بودیم و همچنین ناحیه فناوری دانشگاه شریف که بسیار اهمیت دارد.

دانشگاه های بزرگ ما مخصوصا دانشگاه هایی که در زمینه علوم تجربی، علوم ریاضی، مکانیک یا پزشکی کار می کنند باید در کنار خود یک مرکز فناوری هم داشته باشند. اگر نباشد حتما این دانشگاه ناقص خواهد بود. از این به بعد هر دانشگاه بزرگی باید در کنارش یک مرکز نوآوری و فناوری هم باشد و شتاب دهنده ها در آنجا فعال باشند و این شتاب دهنده ها هستند که باید دانشگاه را کاملا به تولید وصل کنند و بعد هم این اتصال را به بازار فروش برسانند تا شاهد یک تحول بزرگ باشیم.

تشکر می کنم از همه این ها و از بخش علمی- فناوری ریاست جمهوری، آقای دکتر ستاری و همکاران شان که تلاش بسیار خوب و زیادی را در این هفت سال و نیم انجام دادند. انشاءالله چهار ماه پیش رو هم این تلاش ها ادامه خواهد یافت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 82138

به "روحانی: کشور هایی که توانستند واکسن ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد ، به موقع سفارش خرید واکسن دادیم اما آمریکا مانع شده است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: کشور هایی که توانستند واکسن ارائه کنند به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد ، به موقع سفارش خرید واکسن دادیم اما آمریکا مانع شده است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید