جذب خانم ها در هیات علمی دانشگاه های تک جنسیتی 2 برابر شد، اختصاص همه سهمیه به خانم ها

به گزارش مهسان بلاگ، با دستور وزیر علوم برای متناسب سازی جذب هیات علمی خانم و آقا در دانشگاه ها و افزایش تعداد خانم ها در هیات علمی، سهمیه جذب عضو هیات علمی در دانشگاه های تک جنسیتی 2 برابر شد و به خانم ها اختصاص یافت.

جذب خانم ها در هیات علمی دانشگاه های تک جنسیتی 2 برابر شد، اختصاص همه سهمیه به خانم ها

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مهسان بلاگ، براساس آمار مرکز جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تا قبل از سال 88 تعداد اعضای هیات علمی خانم در دانشگاه های کشور دو هزار و دویست نفر بود و تا بهمن 97 این تعداد به 12 هزار نفر افزایش یافته است.

سال پیش که منصور غلامی وزیر علوم برای پاسخگویی به سوال برخی نمایندگان به مجلس رفت، یکی از سوالاتی که مطرح شد در باره تعداد اعضای هیئت علمی خانم و اداره دانشگاه های تک جنسیتی با مدیریت مردان بود نمایندگان از پاسخ وزیر علوم قانع نشدند و غلامی از مجلس کارت زرد گرفت.

دستور وزیر علوم برای متناسب سازی جذب هیات علمی خانم و آقا در دانشگاه ها

سال پیش وزیر علوم برای متناسب سازی جذب خانم ها و آقایان در هیات علمی دانشگاه ها دستوراتی را صادر کرد.

منصور غلامی وزیر علوم درباره جذب خانم ها در هیات علمی دانشگاه ها، گفت: اگرچه ورود زنان به مقطع دکترا در سال های اخیر کمتر بوده اما از سال 96 تا به امروز حدود 38 درصد خانم ها در پست های هیئت های علمی دانشگاه ها جذب شده اند و 6 هزار و 500 زن به عنوان هیات علمی در دانشگاه ها مشغول فعالیت هستند که ادامه این رویکرد در دستور کار وزارت علوم است. به طور کلی 50 درصد از جمعیت دانشجویان را دختران تشکیل می دهند و در بسیاری از رشته ها تعداد دانشجویان دختر بیش از پسران است.

کمتر بودن تعداد متقاضیان خانم نسبت به آقا، یکی از مشکل متناسب سازی

اما یکی از مشکلاتی که در راستا اجرایی شدن این دستگاه وجود دارد این است که از گذشته تا به امروز تعداد متقاضیان خانم جذب در هیات علمی ها از آقایان کمتر است و به همین دلیل هم در خروجی کار تعداد خانمهایی که به عنوان عضو هیات علمی انتخاب می شوند از آقایان کمتر است.

به طور معمول تعداد متقاضیان خانم برای جذب هیئت علمی ها حدود 15 درصد از آقایان کمتر است.

آخرین فراخوان جذب هیأت علمی در بهمن 98 انجام شد. در این فراخوان مجموعاً 10498 داوطلب در 27299 اولویت (هر متقاضی تا 3 اولویت) شانس خود را برای راه یافتن به عضویت هیأت علمی جستجو کردند. در این فراخوان هم 43 درصد از داوطلبان را زنان و 57 درصد را مردان تشکیل دادند. 40 درصد متقاضیان فراخوان عضویت هیأت علمی در بهمن 98 مجرد و 60 درصد متاهل بودند.

راه حل کمکی به خاطر تعداد کمتر متقاضیان خانم

پیش از این، برای جبران تفاوت آماری متقاضیان خانم و آقای جذب هیات علمی، وزارت علوم توصیه داشته که نسبت به بررسی پرونده متقاضیان خانم مساعدت و نگاه مثبتی داشته باشند. به این معنی که اگر معدل متقاضی خانم از مقداری که اعلام شده کمی کمتر باشد یک یا دو نمره را مسامحه می کنیم.

در آخرین فراخوان جذب هیأت علمی که در بهمن 98 انجام شد. محمد رضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب وزارت علوم در این باره به خبرنگار ما، گفت: در سال 98 برنامه جذب هزار نفر در هیات علمی دانشگاه ها را داشتیم که هر سال 2 فراخوان اعلام می شود و در سال 99 هم تقریبا هزار نفر جذب می شوند.

اما در آخرین فراخوان جذب هیأت علمی در بهمن 98، در راستای متناسب سازی جذب هیات علمی خانم و آقا در دانشگاه ها و افزایش جذب اعضای هیئت علمی خانم، تغییراتی در جذب هیات علمی خانم در برخی دانشگاه ها اعمال شد.

سهمیه هیات علمی دانشگاه های تک جنسیتی 2 برابر شد

در این فراخوان، به دستور وزیر علوم و به مناسبت ولادت حضرت زهرای اطهر و به عنوان بزرگداشت مقام زن سهمیه جذب خانم ها در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه های تک جنسیتی دو برابر افزایش یافت و به جذب خواهران اختصاص پیدا کرد.

محمدرضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب وزارت علوم در این باره، گفت: در این دستور بر اعمال سیاست های تسهیلی در جذب خواهران به عنوان یک سیاست راهبردی وزارت علوم خصوصاً در دانشگاه های تک جنسیتی تاکید کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 14 تیر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 48094

به "جذب خانم ها در هیات علمی دانشگاه های تک جنسیتی 2 برابر شد، اختصاص همه سهمیه به خانم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذب خانم ها در هیات علمی دانشگاه های تک جنسیتی 2 برابر شد، اختصاص همه سهمیه به خانم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید