خانه ای که برای پذیرایی حاکم اصفهان در قاجار ساخته شد ، شباهت زیباترین بنای تاریخی خمینی شهر به باغ ارم شیراز

به گزارش مهسان بلاگ، خانه تاریخی سرتیپ امینی سدهی شامل چند خانه، دیوانخانه، حمام و حسینیه در محله فروشان خمینی شهر واقع شده و به دست سرتیپ محمد حسین خان امینی سدهی در زمان ناصرالدین شاه قاجار بنا شده است.

خانه ای که برای پذیرایی حاکم اصفهان در قاجار ساخته شد ، شباهت زیباترین بنای تاریخی خمینی شهر به باغ ارم شیراز

خبرنگاران: در میدان ورودی شهر خمینی شهر و ابتدای خیابان توحید به تابلوی خانه سرتیپ سدهی برخورد می کنیم. در مقابل مسجد لادره کوچه ای واقع شده است که بدنه آن را خانه های تاریخی شکل می دهد. در میان کوچه یک میدان دیگر است که خانه سرتیپ با سردری باشکوه و مجلل مشرف به آن است.

خانه سرتیپ سدهی یا سرتیپ سده ای، خانه ای مربوط به دوره قاجار است که در خمینی شهر، محله لادره فروشان، بلوار توحید واقع شده است. این اثر تاریخی 25 اسفند 1380 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سرتیپ محمدحسن خان امینی سدهی فرزند یاور خان بود که پدرش از سِمت داران و نظامی های دوره قاجار بوده است. خود سرتیپ فرمانده فوج جلالی ظل السلطان حاکم وقت اصفهان بوده است. وی در دوران انقلاب مشروطیت و سال های جنگ جهانی اول و هرج ومرج و قحطی و بیماری با اقتدار نسبت به امنیت بخش وسیعی از اصفهان همت گماشت. از سرتیپ 4 فرزند برجای می ماند که هر کدام دارای خانه های تاریخی جداگانه در هم جوار دیوان خانه بوده اند. این خانه ها تبدیل به مجموعه زیبای تاریخی شده اند.

سرتیپ محمد حسین خان امینی سدهی از فرماندهان قشون ظل السلطان حاکم وقت اصفهان در زمان ناصرالدین شاه قاجار این مجموعه را بنا نهاده است. کتیبه ای در سردر ورودی این بنای تاریخی وجود دارد که تاریخ این ساخت بنا را به 1315 نسبت می دهد.

گفته می گردد ظل السلطان حاکم وقت اصفهان قصد بازدید از خمینی شهر (سده) را داشته که سرتیپ به دلیل نداشتن محل پذیرایی مناسب از وی درخواست مهلت دو ساله جهت مهیا کردن عمارتی در شان او می نماید که با موافقت روبرو می گردد. او سریعا آغاز به ساخت این مجموعه می نماید تا مکانی درخور برای یک زندگی مرفه ایجاد گردد.

با توجه به کتیبه ای که در تالار پذیرایی خانه وجود دارد ساخت این بنا یک سال طول کشیده است. بر اساس گفته های موجود در ظل السلطان حاکم وقت اصفهان قصد بازدید از خمینی شهر را داشته است که سرتیپ به دلیل نداشتن محل مناسب برای پذیرایی از وی درخواست دوساله برای مهیا نمودن عمارت درشان ایشان نموده است. پس ازاین مسئله سرتیپ به سرعت آغاز به مهیاکردن عمارت نموده است و بامهارت و استادی خاصی در مساحت 2350 مترمربع در جهت شمالی، جنوبی و با تمام امکانات را فراهم می نماید.

فرم سبک معماری و رنگ های مورداستفاده در تزیین ساختمان متعلق به معماری سبک قاجاری است تأمین روشنایی، گرمای زمستان و خنکی تابستان بیشتر به وسیله عوامل طبیعی همچون نور خورشید و جریان هوا بوده است. دیوان خانه سرتیپ سدهی دارای تالار، حوض خانه، نارنجستان، اتاق های سه دری و پنج دری و برج مراقبت است این بنای زیبا که از خشت خام و آجر ساخته شده دارای تزیینات بسیار چشم نوازی همچون گچ بری، منبت کاری آیینه کاری، پارچه های سقفی و پنجره های گره چینی شده است. این بنای باشکوه که سقف ایوان آن بر روی ستون های گچ بری شده با سرستون های برگ کنگری قرارگرفته است و دارای حجاری های ظریف و زیباست و شکل بیرونی آن شباهت انکارناپذیری با عمارت باغ ارم شیراز دارد.

سبک معماری و رنگ های مورد استفاده در تزیین این بنای تاریخی متعلق به معماری سبک قاجاری است. دیوانخانه سرتیپ سدهی نیز دارای تالار، حوضخانه، نارنجستان، اتاق های سه دری و پنج دری و برج مراقبت بوده است.

این بنای تاریخی دارای تزیینات بسیار چشم نوازی همچون گچ بری، منبت کاری، آیینه کاری، پارچه های سقفی و پنجره های گره چینی شده است.

حوض خانه این عمارت یکی از زیباترین حوض خانه های قاجار است که به سبک فرنگی ساخته شده است. بدنه حوض خانه دارای چهار ایوان با سقف های مسطح و جناغی است. دو ایوان راه های ارتباطی با اتاق های سه دری و دو ایوان دیگر عمیق تر و شاه نشین حوض خانه هستند. بدنه حوض خانه با نقاشی های فرنگی تزئین شده است.

این بنای با شکوه که سقف ایوان آن روی ستون های گچبری شده قرار گرفته دارای حجاری های ظریف و زیباست و شکل بیرونی آن شباهت انکار ناپذیری با عمارت زیبای باغ ارم شیراز دارد.

عکس ها: رسول شجاعی - ایرنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: چمدان
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 17451

به "خانه ای که برای پذیرایی حاکم اصفهان در قاجار ساخته شد ، شباهت زیباترین بنای تاریخی خمینی شهر به باغ ارم شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه ای که برای پذیرایی حاکم اصفهان در قاجار ساخته شد ، شباهت زیباترین بنای تاریخی خمینی شهر به باغ ارم شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید