خرازی: در تامین منافع و امنیت خود و مقابله با تجاوز دیگران مسامحه نمی کنیم

به گزارش مهسان بلاگ، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی توضیح داد: ایران در تامین منافع و امنیت خود و همچنین مقابله با تجاوز دیگران مسامحه نمی کند.

خرازی: در تامین منافع و امنیت خود و مقابله با تجاوز دیگران مسامحه نمی کنیم

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سیدکمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی عصر امروز (یکشنبه) میزبانی هیأتی از وزارت بین الملل حزب کمونیست چین به ریاست سونگ تائو، وزیر امور بین الملل حزب بود. در این جلسه، دو طرف به آنالیز روابط دوجانبه، برجام، همکاری های منطقه ای و بین المللی پرداختند.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به گسترش روابط با چین و همچنین بیانیه مشترک راهبردی روسای جمهور دو کشور ایران و چین توضیح داد: ایران و چین هر دو مخالف یکجانبه گرایی و هژمونی آمریکا هستند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی فشارهای آمریکا بر چین را سیاستی راهبردی از سوی آمریکا توصیف کرد و گفت: اعمال این فشارها بر چین از سوی دولت های دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا به شیوه های متفاوتی همیشه پیگیری شده است و در آینده نیز این فشارها ادامه خواهد یافت.

خرازی با اشاره به اینکه در سند امنیت ملی آمریکا از چین، روسیه و ایران به عنوان تهدید یاد شده است، گفت: این سند نشان می دهد این سه کشور که تحت فشار آمریکا قرار دارند، باید با هم در حوزه های مختلف راهبردی و توسعه ای و مالی همکاری داشته باشند.

وی اقتصاد چین و ایران را مکمل یکدیگر خواند و گفت: باید درباره این روابط درازمدت اندیشید و چین مد نظر داشته باشد که آمریکا با فشار بر کشورهای غیرمستقل می تواند پکن را در زمینه تامین انرژی نیز با فشار روبرو سازد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی بر گسترش همکاری های امنیتی بین دو کشور نیز تاکید نمود و گفت: آمریکا برای بی ثبات سازی منطقه، بر کشورها و مردم این منطقه فشارهای بسیاری وارد آورده؛ اما ایران و چین می توانند در این منطقه حساس با یکدیگر همکاری و به بازسازی و ثبات این منطقه یاری نمایند.

خرازی از رهگیری و انهدام پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی و توقیف کشتی انگلیسی در خلیج فارس به عنوان مواردی یاد کرد که نشان می دهد ایران در تامین منافع و امنیت خود و همچنین مقابله با تجاوز دیگران مسامحه نمی نماید.

وی با اشاره به کوشش آمریکا برای تخریب برجام به شیوه های مختلف از جمله اعمال تحریم های اولیه و ثانویه و تعلل اروپا در اجرای تعهدات برجامی اش توضیح داد: چین با روحیه و تاریخ ایران آشناست و می داند ایرانی ها سختی ها را تحمل می نمایند، اما حاضر به تسلیم در برابر بیگانه نیستند. امیدواریم این شرایط سخت با یاری دوستانی مانند چین و روسیه سپری و دشمن در پیگیری برنامه هایش ناامید گردد.

سونگ تائو، وزیر بین الملل حزب کمونیست چین هم در این ملاقات با قدردانی از مواضع ایران در حمایت از چین در جنگ تجاری آمریکا علیه این کشور و پیشنهادهای رئیس شورای راهبردی روابط خارجی برای گسترش روابط دوجانبه توضیح داد: ظرفیت های فراوانی برای گسترش روابط دو طرف وجود دارد و از نظر چین، ایران شریکی صمیمی محسوب می گردد.

وی با تاکید بر اینکه چین از زاویه راهبردی و درازمدت به همکاری و رابطه با ایران می نگرد، گفت: اراده سیاسی چین بر توسعه روابط ایران و اجرای برجام، تغییرناپذیر است.

این مقام چینی همچنین بر ضرورت گسترش همکاری های میان وزارت بین الملل حزب کمونیست چین و شورای راهبردی روابط خارجی تاکید نمود و در ادامه، با اشاره به ضرورت توسعه همکاری های ایران و چین در مسائل منطقه ای گفت: چین به خوبی به اهمیت نقش ایران در منطقه واقف است.

سونگ تائو با بیان اینکه چین دغدغه ایران را در زمینه برجام درک می نماید، گفت: مسئولیت عدم اجرای این توافق هسته ای متوجه آمریکاست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 13218

به "خرازی: در تامین منافع و امنیت خود و مقابله با تجاوز دیگران مسامحه نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرازی: در تامین منافع و امنیت خود و مقابله با تجاوز دیگران مسامحه نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید