خطری برای 50 میلیون نفر ایرانی ، لیست 18 استان در معرض خطر فرونشست

به گزارش مهسان بلاگ، به گزارش خبرنگاران، 56 میلیون ایرانی در خطر فرونشست زمین قرار دارند و آن طور که مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است، بروز این خطر دو علت مهم دارد: خشکسالی های ممتد چندین ساله در کشور، استحصال بی رویه آب های زیرزمینی. این دو اتفاق شرایطی را رقم زده که حالا 18 استان کشور در خطر فرونشست زمین قرار گرفته اند. بر اساس اعلام علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، استان های دربردارنده پهنه های با خطر بالای فرونشست زمین به ترتیب گسترش، شامل اصفهان، تهران، کرمان، خراسان رضوی، البرز، فارس، یزد، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، زنجان، قم، اردبیل، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و کرمانشاه هستند.

خطری برای 50 میلیون نفر ایرانی ، لیست 18 استان در معرض خطر فرونشست

18 استانی که بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن کشور، جمعیتی حدود 56 میلیون نفر در آن ها زندگی می نمایند و در خطر این اتفاق قرار دارند.

بر اساس مطالعات اجرا شده، استان اصفهان با 31 شهر واقع بر پهنه های باخطر بالای فرونشست زمین در ردیف اول از نظر سکونتگاه های شهری است که بیشترین زون فرونشست را دارد و بعد از آن استان های تهران با 30 شهر، کرمان با 25 و خراسان رضوی با 24 شهر رتبه های بعدی را از منظر این مخاطره به خود اختصاص داده اند. از نظر تعداد جمعیت شهری نیز استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، البرز، کرمان و قم، هرکدام با جمعیتی بالای یک میلیون نفر در ردیف استان های با ریسک جمعیتی بالای در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند.

حالا اگر طبق این آمار، تمام شهرهای این 18 استان را در شمار شهرهای در معرض خطر در نظر نگیریم و رقمی حدود 6 میلیون را از عدد56میلیون کم کنیم بازهم عدد نهایی یعنی 50 مییلیون ایرانی در معرض خطر فرونشست شهرها قراردارند.

مقاومت ساختمان ها چگونه است؟

حتما یکی از معیارها برای در امان بودن از خطر فرونشست زمین و آسیب دیدگی کمتر ساختمان ها، اسکلت ساختمان است اما قطعا آن هم نمی تواند امنیت کامل را به ارمغان بیاورد.

بر اساس آخرین آمار سرشماری کشور در 31 استان، جمعیتی برابر با 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر زندگی می نمایند که این جمعیت در 13 میلیون و 59 هزار و 522 واحد مسکونی دارای اسکلت و 9 میلیون و 702 هزار و815 نفر در واحدهای فاقد اسکلت ساکن هستند که استان تهران دارای بیشترین جمعیت و تراکم جمعیتی به دلیل قرار داشتن شهر تهران در آن است.

منبع: روزنامه خراسان

bestcanadatours.com: Best Canada Tours یک سرویس خدماتی جدید و چند منظوره جهت ارائه سرویس تور به کشور کانادا با کیفیت برتر است

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 57903

به "خطری برای 50 میلیون نفر ایرانی ، لیست 18 استان در معرض خطر فرونشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری برای 50 میلیون نفر ایرانی ، لیست 18 استان در معرض خطر فرونشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید