خودروسازان ایرانی، آلمان و ژاپن را جایگزین فرانسه و چین نمایند

به گزارش مهسان بلاگ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، استراتژی برندهای معتبر خودروسازی دنیا را به عنوان تجربه ای برای شرایط پساتحریم و برنامه ششم توسعه مورد آنالیز قرار داد.

خودروسازان ایرانی، آلمان و ژاپن را جایگزین فرانسه و چین نمایند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه مالی مهسان بلاگ، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهشهای مجلس با بیان اینکه یافته های این مطالعه نشان می دهد، یکی از وجوه اشتراک تمامی برندهای معتبر خودروسازی دنیا بعد از ایمنی، کیفیت، راحتی، رعایت توامان دو اصل کلیدی دوستداری طبیعت و کاهش آلایندگی خودروها ومالی بودن منابع انرژی مورد مصرف در خودروهاست، اضافه کرد: رویکرد کلی برندهای معتبر خودروسازی دنیا طی سال های اخیر ، عمدتا به سمت فراوری خودروهای دیزلی و هیبریدی بوده است که در این ببین به ترتیب شرکت های آلمانی و ژاپنی پیشتازند.

آخرین تغییرات در تکنولوژی موتور خودروها باتوجه به نوع سوخت مصرفی حاکی از آن است که فراوری خودروهای الکتریکی و به خصوص پیل سوختی با مصرف سوخت هیدروژن مورد تاکید این برندها واقع شده است. رویکرد فراوری خودروهای با مصرف گاز رو به افول بوده و سوخت اتانول نیز تقریبا از چرخه صنعت خودروسازی در حال حذف شدن است.

می توان نتیجه گرفت که در آغاز تعاملات جدید با برندهای معتبر خودروسازی دنیا در فضای پساتحریم قبل از هر چیز باید استراتژی صنعت خودروی کشور و ترکیب سبد انرژی در راستای سند جامع انرژی تعیین گردد تا نحوه همکاری بر پایه حل معضل بغرنج آلایندگی زیست محیطی به ویژه مشکل کلانشهرها و دستیابی به مزیت های کیفیت، ایمنی، رقابت پذیری، آلایندگی پایین و مسویی کامل با رویکرد غالب صنعت خودروسازی دنیای پی ریزی گردد.

همچنین با توجه به سیاست های برنامه پنجم توسعه (ماده (160)) و تمرکز رویکرد غالب فراوری خودروهای دیزلی و هیبریدی در برندهای آلمانی و ژاپنی پیشنهاد می گردد صنعت خودروسازی کشور رویکرد سرمایه گذاری مشترک در فضای پساتحریم را از برندهای فرانسوی و چینی به سمت برندهای آلمانی و ژاپنی (صرفا با تکنولوژی موتورهای دیزلی و هیبریدی) تغییر دهد که علاوه بر دستیابی به مزیت های فوق الذکر به تدریج سوخت بنزین را از حالت کالای استراتژیک خارج خواهد ساخت. این امر در بلندمدت از ابعاد سیاسی - امنیتی حائز اهمیت فراوان است.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 1 مهر 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 29409

به "خودروسازان ایرانی، آلمان و ژاپن را جایگزین فرانسه و چین نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروسازان ایرانی، آلمان و ژاپن را جایگزین فرانسه و چین نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید