در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ چگونه خشم خود را هنگام رانندگی کنترل کنیم؟

به گزارش مهسان بلاگ، یک روانشناس گفت: در هنگام بروز خشم، می توانید با یاری یک نشانه ذهن خود را برای رسیدن به آرامش شرطی کنید.

در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ چگونه خشم خود را هنگام رانندگی کنترل کنیم؟

ماندانا رکنی روانشناس و مشاور در مصاحبه با خبرنگار ، در مورد کنترل خشم به هنگام رانندگی اظهار کرد: اگر به رفتار موجودات زنده در برابر ناکامی ها و خطر ها دقت کنیم، تفاوت بسیار زیادی را می یابیم و هرچقدر به موجودات عالی نزدیک تر می شویم، می بینیم رفتار ها پیچیده تر و حساب شده تر می گردد.

رکنی اعلام کرد: ما انسان ها در مقابله با ناکامی و خطر به جای انتخاب یک راهکار عاقلانه، دست به حمله می زنیم، یعنی اگر کسی به ما فحاشی کند، ما هم فحاشی می کنیم، اگر کسی تهدیدمان کند ما هم تهدید می کنیم، اگر کسی به ما ضربه فیزیکی وارد کند، ما نیز همین کار را می کنیم.

این روانشناس گفت: رانندگان وسایل نقلیه برای مقابله با اتفاقات ناگواری که در حین رانندگی برای آن ها رخ می دهد، باید به جای تهدید، سرزنش و حمله، به راهکاری که شایسته مغز انسان است، متوسل شوند و از یک شیوه انسانی و متفکرانه برای حل مسأله استفاده نمایند.

وی اضافه کرد: به این ترتیب خود را از تبعات و خطرات بعدی مصون نگه می دارند و وقت خود را از دست نمی دهند و همچنین مسائل جسمی ناشی از زد و خورد پیدا نمی نمایند و اعتراض دیگران را هم بر نمی انگیزند.

رکنی با بیان اینکه سعی کنید تا رفتار های نامطلوب را به مطلوب تبدیل کنید، توضیح داد: هر هفته آمار بگیرید و پیشرفت تان را تعیین کنید و برای هر پیشرفتی خود را تحسین کنید. به خودتان پاداش دهید و کوشش کنید تا از رفتار های ناشایست دیگران تقلید نکنید، بلکه با تفکری منطقی به مبارزه با مسائل بپردازید.

گذشت، پایه های زندگی مشترک را محکم می نماید

این روانشناس تاکید نمود: یکی از فکر هایی که در این شرایط می تواند کارساز باشد، این است که در لحظه خود را به جای راننده ای که تخلف می نماید یا با سرعت بالا می خواهد راه خود را باز کند، قرار دهید و به این فکر کنید که شاید بیماری در خودرو باشد که باید سریع تر به بیمارستان منتقل گردد و یا راننده خاطی مشکل روحی و غیره دارد که در حال حاضر قادر به کنترل خود نیست.

وی با اشاره به اینکه در هنگام بروز خشم، می توانید با یاری یک نشانه ذهن خود را برای رسیدن به آرامش شرطی کنید، گفت: به عنوان مثال با خود قرار بگذارید که اگر زمانی عصبانی شدید و نتوانستید پردازش و منطقی فکر کنید، مابین انگشتان شست و اشاره خود را فشار دهید تا هرچه سریع تر به آرامش برسید، چرا که با به کار بستن این تمرین، به مرور ذهن شما شرطی شده و هنگام عصبانیت، انجام این کار موجب آرامش شما می گردد.

رکنی توضیح داد: تأثیر چند نفس عمیق در هنگام عصبانیت نیز بر کسی پوشیده نیست و می توانید با این عمل، به راحتی تا حد زیادی عصبانیت خود را مهار کنید.

این روانشناس گفت: با تمرین و در طول زمان بهتر و به موقع می توانید عصبانیت و خشم خود را کنترل کنید و بر این احساس خود مسلط شوید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 9409

به "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ چگونه خشم خود را هنگام رانندگی کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ چگونه خشم خود را هنگام رانندگی کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید