دور تازه تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ، از ترویج ایران هراسی تا لاف زنی های پمپئو

به گزارش مهسان بلاگ، سردمداران رژیم آمریکا دوره تازه ای از تلاش های مذبوحانه خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز کرده اند.

دور تازه تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ، از ترویج ایران هراسی تا لاف زنی های پمپئو

به گزارش خبرنگاران به نقل از میزان، وفق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی ایران که به موجب توافق برجام وضع شده بود در تاریخ 27 مهر 99 منقضی می شود.

آمریکایی ها چند ماهی است که به رغم خروج خود از برجام، بر طبل تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می کوبند و سعی دارند قلدرمآبانه سایر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل را نیز در این خواسته غیرقانونی با خود همراه سازند.

لاف زنی های پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه رژیم آمریکا روز یکشنبه 5 مرداد طی نطقی گفت که تضمین می کنیم که تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر (مهر) تمدید شود. پمپئو پیش تر در روز سه شنبه 31 تیر نیز گفته بود که واشنگتن هرگز اجازه برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران را نخواهد داد.

وزیر خارجه رژیم آمریکا همچنین در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی گزارش دوره ای دبیرکل این سازمان پیرامون اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران که با حضور 15 عضو به صورت ویدئو کنفرانسی در روز سه شنبه 10 تیر، برگزار گشت، مدعی شد: انقضای ممنوعیت تسلیحاتی ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی است! پمپئو علناً اعضای شورای امنیت را ترغیب به نقض ضطعنامه 2231 این شورا کرد.

تضمین عجیب پمپئو در مورد تحریم تسلیحاتی ایران

تاکید پمپئو بر ادامه استفاده از زور علیه ایران | ما به طور بنیادین رفتار با ایران را تغییر دادیم

روایت برایان هوک از پروژه آمریکا برای برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

سفرهای هوک با هدف ترویج ایران هراسی

برایان هوک مسئول گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز از روز جمعه تا دوشنبه هفته جاری به سه کشور تونس، کویت و قطر سفر کرد تا ضمن پیشبرد پروژه ایران هراسی، نظر مساعد این سه کشور برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را جلب کند. هوک در کویت گفت که آمریکا به اعمال فشار تا تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، ادامه خواهد داد.

هوک همچنین به استونی و انگلیس نیز سفر کرده تا نظر مساعد این دو کشور را نیز برای تمدید غیرقانونی تحریم تسلیحاتی ایران جلب کند.

پیش نویس قطعنامه ضدایرانی آمریکایی ها

آمریکا در میانه اردیبهشت ماه سال جاری، پیش نویس قطعنامه پیشنهادی خود را برای تمدید تسلیحاتی ایران میان 5 عضو دائم شورای امنیت توزیع کرد و سپس در اوایل تیرماه، این پیش نویس را میان همه 15 عضو شورای امنیت توزیع کرد.

در متن این قطعنامه، آمریکا از اعضای شورای امنیت خواسته از عرضه مستقیم و غیرمستقیم، فروش یا انتقال تسلیحات به داخل ایران و همچنین از این کشور به خارج جلوگیری کنند.

واکنش سرد اعضای شورای امنیت به زیاده خواهی آمریکا

اما پروپاگاندای راه انداخته شده توسط آمریکایی ها برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با واکنش سرد سایر اعضای شورای امنیت سازمان ملل روبرو شده است؛ شاید علت سفرهای اخیر برایان هوک به کشورهای عضو شورای امنیت نیز ناشی از همین عدم توفیق واشنگتن در ایجاد اجماع برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران باشد.

روسیه و چین و اتحادیه اروپا از همان زمانی که آمریکایی ها زمزمه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را سر دادند، به درستی چنین استدلال کردند که آمریکا در تاریخ 18 اردیبهشت 97 از برجام خارج شده است، لذا دیگر عضوی از این توافق نیست که بخواهد برای قطعنامه ذیل آن یعنی قطعنامه 2231 مشخص تکلیف کند.

توسل واشنگتن به مکانیسم ماشه

فعال کردن سازوکار موسوم به مکانیسم ماشه یکی از راه های مدنظر آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است؛ امری که از رهگذر ارجاع پرونده هسته ای کشورمان به شورای امنیت ممکن خواهد بود.

در همین رابطه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و وانگ یی وزیر خارجه چین اواخر خردادماه به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت نامه نوشته و اعلام کرده اند، آمریکا از برجام خارج شده و نمی تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

مکانیسم ماشه یا سازوکار مقابله با نقض برجام از سوی ایران که آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می خواهد فعال سازی آن را پیگیری کند، مکانیزمی است که منجر به تجدید تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران خواهد شد. این ساز و کار در بندهای 36 و 37 برجام پیش بینی شده است.

چرا آمریکا نمی تواند به مکانیسم ماشه استناد کند؟

اما استفاده از مکانیسم ماشه و احیای تحریم های سازمان ملل علیه ایران ملزوماتی دارد از جمله آنکه این سازوکار موسوم به ماشه که در متن برجام پیش بینی شده برای پیشگیری از نقض توافق جامع هسته ای توسط ایران طراحی شده است. به عبارت دیگر، این سازوکار زمانی می تواند عملی شود که ایران آغازگر نقض برجام بوده باشد؛ حال آنکه بنا به اذعان خودِ اروپایی ها، این آمریکا بود که برجام را نقض کرد و پنج گام کاهش تعهد هسته ای ایران نیز وفق اصول 26 و 36 برجام و صرفا واکنشی به نقض آشکار این توافق بین المللی از سوی آمریکا و در پی آن، عدم تمایل یا ناتوانی اروپا در تضمین منافع ایران است.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 56743

به "دور تازه تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ، از ترویج ایران هراسی تا لاف زنی های پمپئو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور تازه تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ، از ترویج ایران هراسی تا لاف زنی های پمپئو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید