دو قدم به جلو، یک قدم به عقب

به گزارش مهسان بلاگ، از امروز (دوشنبه 22 اردیبهشت) کشورهای عمده ای همچون فرانسه، اسپانیا و بریتانیا فرایند سست کردن تدابیر مهارنماینده بیماری کرونا را شروع می نمایند زیرا بازگشت به کسب و کارها چنان چیزی را می طلبد. این یک تست عظیم برای این کشورها و به واقع هر ملت دیگری است که در پنج ماه و اندی گذشته آماج حملات ویرانگرانه کووید 19 قرار گرفته است.

دو قدم به جلو، یک قدم به عقب

اسپانیا که قربانیان متعددی را برجای نهاد، مدعی است می تواند موج دوم حمله احتمالی این بیماری را بی اثر کند اما نگرانی ها به قوت خود باقی است. قرار است رستوران ها و کافه ها بخصوص در شهرهای کوچک و روستاها با نیمی از ظرفیت خود آغاز به کار مجدد نمایند و فرایند بازگشایی شامل کلیساها، تماشاخانه ها و موزه ها هم می گردد ولی مقرر شده است فقط از دو سوم مراجعان عادی استقبال گردد. پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در عین این بازگشایی ها به مردم هشدار داده است که در صورت عدم مراقبت یک دور تازه از قدرت نمایی کرونا را موجب خواهند شد. در فرانسه هم پس از 60 روز قفل بودن درها و قرنطینه نیمه کامل مردم و ادارات، از امروز درهای بسیاری گگردده خواهد شد. برای سفرهای تا سقف 100 کیلومتر نیاز به کسب مجوز از مقام های عالی نیست و وسایل نقلیه عمومی از حالت فعالیت با یک دوم ناوگان و توان خود به فعالیت با 75 درصد توان شان تغییر شرایط خواهند داد.

دوچرخه سواری کنید

تفاوت فرانسه با اسپانیا این است که هنوز به فرانسوی ها اجازه باز کردن غذاخوری ها، سالن های سینما و موزه ها داده نشده است و مراکز خرید عظیم هم همچنان بسته خواهند ماند. در بریتانیا که آمار کشته هایش در بالاترین سطح و در رقابت با اسپانیا و ایتالیا است، تدابیر بازگشایی ادارات و مغازه ها در دست اجرا است اما با احتیاط بیشتر و دایره شمول کمتر. دولت مرکزی لندن به مردم اجازه داده است بیشتر از گذشته به خیابان ها بفرایند اما برخی اصناف و کسب و کارها همچنان نیمه تعطیلند. این دولت در ابتکاری جالب رفت و آمدها در سطح برخی شهرها را فقط با دوچرخه مجاز اعلام نموده است زیرا می داند این وسیله نقلیه یک نفره نمی تواند موجب ازدیاد اشاعه کووید 19 گردد.

آغاز مجدد برخی سفرهای هوایی

سیاست بازگشایی حرفه ها و واحدهای تحصیلی و صنعتی به اروپا محدود نمی گردد و به کره خاکی بسط یافته و اگر در کره جنوبی فرایند عادی سازی امور شدت گرفته، در برزیل و استرالیا هم که در قاره هایی در دوردست (امریکای جنوبی و اقیانوسیه) قرار دارند، همین سیاست ها برقرار است. خوشبینی ها در نیوزیلند نسبت به عارضه ای که ابتدا در ووهان چین شناسایی و سپس غافلگیر شد، در سطح بالایی واقع شده است به حدی که پروازهای عادی و هر روزه از این کشور به سمت کشور همسایه- استرالیا- تا آخر این هفته از نو برقرار خواهد شد.

پدرعظیم، کجایی که ببوسمت!

نخستین دلمشغولی مردم در سطح جهان در ایام طولانی قرنطینه، ندیدن اقوام و خویشان از نزدیک و اکتفا به تماس های اینترنتی و فقط دیدن ویدئوهای یکدیگر بوده است. به همین خاطر است که اینجا و آنجا می شنویم افراد مختلف می گویند دل شان برای بوسیدن مجدد پدرعظیم و مادرعظیم شان بشدت تنگ شده است. در عین حال همین خانواده ها از کثرت خانه نشینی خود و اعضای خانواده به تنگ آمده اند. شوهرها و زنان به جان یکدیگر افتاده اند و حتی فرزندان دلبند آنها که همواره عزیز دل بودند، آنقدر شیطنت نموده اند که پدرها و مادرها از دست شان دیوانه شده اند.

مدارسی که به سختی باز می شوند

این چنین است که فرایند فرستادن مجدد بچه ها به مدارس در کشورهایی مثل فرانسه، اسلوونی و بلغارستان با استقبال پدر و مادرها روبه رو شده اما در آلمان، یونان، پرتغال و ویتنام ترس از تبعات گشایش واحدهای تحصیلی باعث استمرار در تعطیلی آنها شده است. در ایرلند شمالی این احتیاط به حدی می رسد که مقرر شده مدارس تا سپتامبر (شهریور) تعطیل بمانند و این بدان معنا است که فصل تحصیلی جاری بدون حضور بچه ها در مدارس سپری و تمام خواهد شد. در نیکاراگوئه که مدعی است کرونا چندان آسیب رسان نبوده، مدارس طی این مدت هرگز بسته نبوده اما به اعتراف مقام های حکومتی 40 درصد والدین اصلاً بچه های خود را به آکادمی ها نفرستاده اند و ژاپن که فصل جدید تحصیلی معمولاً از آوریل (فروردین) آغاز می گردد، پس از تأخیر در اجرای این تاریخ حالا صحبت از تعویق آن تا سپتامبر (شهریور) در میان است ولی در ماداگاسکار مدارس از دیروز (یکشنبه) بازگشایی شد و رئیس جمهوری این کشور در حرکتی سمبلیک در یکی از مدارس حاضر شد و به هر یک از بچه ها ماسک مراقبتی و قدری مایع ضد عفونی داد.

در پارک ها بدوید اما شلوغ نکنید

سیاست های موسوم به دو قدم به سمت جلو و یک قدم به سمت عقب که توصیف دقیق و درستی از فرایند بازگشایی ها با احتساب شکل و روش فعالیت مجدد حرفه ها و واحدهای کاری و مراکز تحصیلی است، در سایر کشورها هم در دست اجرا است. در آفریقای جنوبی به مردم اجازه داده شده به پارک ها بفرایند و بدوند و روی وسایل تمرینی و عضله سازی مستقر و با آنها تمرین نمایند اما به مدیران پارک ها دستور داده شده از تجمع بیش از حد افراد جلوگیری نمایند. در اوگاندا به کارگران متعلق به واحدهای مهم تولیدی اجازه داده شده به سفرهای دور برای ارسال محموله های خود بفرایند و ایست مراقبت های وسط راه، کاری با آنها ندارند منوط به اینکه لوگوی وزارت بهداشت روی شیشه جلویی کامیون آنها نصب شده باشد.

چه خوب که آرایشگاه ها باز شد!

از همه جالب تر تجلی عشق مردم به محل ها و مشاغل پیش پا افتاده ای است که پیش تر باز بودن شان اصلاً توجهی را جلب نمی کرد اما تعطیلی سه ماهه شان مردم را کلافه نموده بود و حالا که مجدداً باز شده اند، مردم قدرشان را بیشتر فهمیده اند. یکی از این اصناف، آرایشگاه ها است که در برخی جاها دادن نوبت به متقاضیان پرشمار آنها الزامی شده است و ثبت نام نموده ها به حدی زیادند که نوبت برخی آدم ها فقط دو ماه دیگر می رسد!

تغییر یک سیاست قدیمی در کوبا

در هند بازگشایی نسبی برخی اماکن و بخصوص رستوران ها و کافه ها به حدی پر سر و صدا و توأم با ازدحام شد که دولت دهلی نو در یک سیاستگذاری مجدد تأکید نموده که فرمانداری های محلی فقط 50 درصد این اماکن را باز بگذارند و این باز بودن نوبتی باشد و فروش الکل هم از نو ممنوع شده است مگر برای مقاصد ضدعفونی باشد. در یونان، کلیساها از اواخر این هفته بازگشایی می شوند و در کوبا که همواره با پخش تلویزیونی آیین های کلیسایی و مراسم برخاسته از مسیحیت مخالفت می شد، برای راضی کردن مردمی که راهی به این اماکن ندارند، تصمیم به پخش آیین ها و شکرگزاری های روز یکشنبه از تلویزیون شهرهاوانا گرفته شده است.

یکی سبزی خوردن می خواهد، دیگری از قحطی می ترسد

در اروپای غربی نگرانی ها حول این محور است که چرا سبزیجات و حتی نمونه های پلمب شده و بهداشتی شان برخلاف گذشته در دسترس عموم نیست تا آنها را با غذاهای پخته خود میل نمایند اما در نقاطی دیگر از جهان و بخصوص کشورهای فقیر و جهان سومی این ترس حاکمیت دارد که کمبود هرگونه مواد غذایی، قحطی های تازه و کشنده ای را موجب گردد و سر سازمان ملل نیز آنقدر گرم و مشغول تأمین ماسک و ژل های ضدعفونی برای سطح جهان است که تأمین غذای اولیه مستمندها را از یاد برده است. با این همه آیین های ماه مبارک رمضان و لزوم روزه داری در کشورهای مسلمان گیتی برقرار است و پنجه پرقدرت کرونا نتوانسته است کوچک ترین آسیبی را به رویکرد عظیم مذهبی وارد کند. البته عربستان هنوز نتوانسته است تضمینی را برای مراسم سالانه حج برای زوار فراهم آورد و ترس از کرونا، تکلیف این آیین الهی را نامعلوم نموده است.

کرونا هم حفتر را فراری نداده است

در لیبی نه کووید 19 بلکه جنگ های داخلی بین دولت تریپولی و یک ژنرال شورشی به نام حفتر هر رویداد دیگری را زیر سایه خود برده است اما در ژاپن که سابقه برخورد با فاجعه هسته ای سال 1945 خود را دارد، گام ها و اقدامات بازدارنده بیماری کرونا اصولی تر و با صبر بیشتری آمیخته است و هیچ کس تصمیم های برخاسته از سر عجله و آشفتگی نمی گیرد. چنین فرایندی در مکزیک که زلزله به یار همیشگی اش تبدیل شده و بوسنی که چند سال با فاجعه هجوم ددمنشانه صرب ها جنگید نیز برقرار است و از اقدامات آنها بیشتر بوی پختگی می آید. در السالوادور تدابیر بازگشایی آغاز نشده چون حاکم شدن موج مرگ و میرها هم دیرتر آغاز شد ولی برخورد با افراد خاطی و کسانی که به قرنطینه خانگی بی توجهی نشان بدهند و به خیابان ها بریزند، بسیار سفت و سخت تر صورت می گیرد و حتی به بازداشت موقتی چهار هزار نفر در 10 روز اخیر منجر شده است.

برای مردم بنوازید

در کلمبیا که چند قدم از السالوادور جلو است، به مردم بوگوتا پایتخت این کشور اجازه داده شده که از دیروز (یکشنبه) در خیابان ها و پارک ها به تفرج و ورزش بپردازند اما اگر پلیس ببیند که فاصله گذاری های فردی در این ارتباط مراعات نمی گردد، حق برخورد تند با خاطیان را دارد. در مایورکای اسپانیا که همواره یک شهر ساحلی توریستی بوده، فرمانداری محلی دستور داده گروه های موسیقی در پارک ها برای مردم بنوازند تا پس از دو ماه قرنطینه و خمودگی، روحیه شان شاد گردد اما تجمع بیش از دو نفر در هر یک از گوشه های پارک ها ممنوع است. در برزیل اوضاع برعکس است و رئیس جمهوری این کشور آنقدر بی خیال با مسائل هولناک کرونا برخورد نموده که هر روزه تظاهراتی کم و زیاد در ریودوژانیرو و سائوپائولو برقرار است.

به گرمای فوتبال خوش آمدید

در چنین شرایطی بازگشایی فوتبال باشگاهی در آلمان و کره جنوبی (البته بدون تماشاگر) و باز شدن مجدد برخی تئاترها و مراکز هنری در سوئیس به این معنا است که جهان و 213 کشور به رسمیت است.

لیسون: لیسون: مجله هنر هفتم، سینما

مجله روگذر: مجله روگذر | مجله وقایع نگاری روزمره یک مهندس معماری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 48513

به "دو قدم به جلو، یک قدم به عقب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو قدم به جلو، یک قدم به عقب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید