دیلی بیست: طرح ماکرون شامل تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای در آینده است

به گزارش مهسان بلاگ، یک نشریه آمریکایی ادعا نموده که طرح رئیس جمهور فرانسه مبنی بر راه اندازی خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای فروش نفت ایران، شامل تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای در آینده می گردد.

دیلی بیست: طرح ماکرون شامل تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای در آینده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نشریه آمریکایی دیلی بیست مدعی است طرح امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مبنی بر راه اندازی خط اعتباری 15 میلیارد دلاری تضمین شده با نفت ایران، شامل تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای در آینده است.

در شرایطی که پیش از این، برایان هوک رئیس کارگروه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا و از افراد نزدیک به وزیر خارجه آمریکا گفته بود که فرانسوی ها طرح ملموسی را به آمریکا ارائه ننموده اند و معافیتی برای فروش نفت ایران در کار نیست، دیلی بیست به نقل از چهار منبع مطلع ادعا نموده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور و مایک پامپئو، وزیر خارجه ایالات متحده چندان با این طرح مخالف نبوده و در حال ارزیابی آن هستند.

دیلی بیست در توصیف طرح ماکرون می نویسد: در برابر پول (اعتبار 15 میلیارد دلاری)، ایران باید به پایبندی به توافق هسته ای با قدرت های جهانی که در سال 2015 منعقد شد (برجام) بازگردد. تهران همچنین باید با عدم تهدید امنیت خلیج فارس و عدم ممانعت از دریانوردی در این منطقه موافقت کند. در نهایت، تهران باید متعهد به گفت وگوهای منطقه ای خاورمیانه ای در آینده گردد.

منظور منابع دیلی بیست از بازگشت ایران به پایبندی به برجام، احتمالا لغو گام هایی است که ایران یک سال پس از خروج واشنگتن از برجام برداشته است. ایران تاکنون در سه گام بعضی تعهدات هسته ای خود را بر اساس بندهای 26 و 36 برجام کاهش داده که آخرین آنها لغو محدودیت های تحقیق و توسعه در صنعت هسته ای بود.

تحقق طرح رئیس جمهور فرانسه در صورتی ممکن است که واشنگتن برای خط اعتباری مدنظر او معافیت از تحریم صادر کند. در اظهارات رسمی، تاکنون مقامات آمریکایی نسبت به صدور چنین معافیتی ابراز آمادگی ننموده اند.

دیلی بیست در ادامه ادعاهایش می نویسد: منابع متعددی به دیلی بیست گفته اند که مقامات خارجی پیش بینی می نمایند ترامپ یا با همکاری با طرح ماکرون موافقت می نماید یا اینکه بعضی تحریم ها علیه تهران را تسهیل می نماید. در همین حال، ترامپ دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران را در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل مدنظر دارد.

تکرار ادعای تمایل ترامپ به دیدار با رئیس جمهور ایران در شرایطی طی روزهای اخیر اجرا شده که تهران تاکید دارد با چنین دیداری موافق نیست.

روز چهارشنبه، رئیس جمهور فرانسه برای چندمین بار در هفته های اخیر با رئیس جمهور ایران تلفنی گفت وگو کرد. حسن روحانی در این گفت وگو بار دیگر تاکید نمود که از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد. (جزئیات بیشتر)

دیلی بیست شرح بیشتری در مورد آنچه لزوم تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای ذیل طرح رئیس جمهور فرانسه خوانده، ارائه ننموده است. این نشریه همچنین می گوید سخنگویان وزارت خارجه، وزارت خزانه داری و کاخ سفید در مورد آنچه منابع آن گفته اند، اظهار نظری ننموده اند.

امانوئل ماکرون در شرایطی برای میانجی گری بین ایران و آمریکا کوشش می نماید که فرانسه در گذشته و در جریان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، به عنوان دارنده نقش پلیس بد شناخته شده بود. تحلیل گران، آینده طرح ماکرون و امکان موفقیت آن را مبهم ارزیابی می نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 18309

به "دیلی بیست: طرح ماکرون شامل تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای در آینده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیلی بیست: طرح ماکرون شامل تعهد ایران به گفت وگوهای منطقه ای در آینده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید