راستگرایان در یک قدمی کسب اکثریت مجلس اروپا

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران، گروه بین الملل -شقایق لامع زاده: در حالی 427 میلیون نفر از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا از 23 ماه می تا 26 ماه می برای انتخاب 751 نماینده در پای صندوق های رأی رفته اند که مطالبات آنها در این دور از انتخابات مواردی مانند هزینه های اتحادیه اروپا، تغییرات آب و هوایی و دستمزد کارگران و کارمندان عنوان شده است.

راستگرایان در یک قدمی کسب اکثریت مجلس اروپا

با وجود اینکه 8 فراکسیون در مجلس اروپا وجود دارد، اما همیشه دو فراکسیون متعلق به احزاب راست میانه و چپ میانه با در اختیار داشتن کرسی های بیشتر از تعداد رأی بیشتر نیز برخوردار بوده و هستند.

احزاب راست گرا سیاست هایی مبتنی بر بسته و یا محدود شدن مرزهای اروپایی که کاهش ورود مهاجران و پناهجویان به اروپا از تبعات و اهداف اصلی است را با جدیت دنبال می نمایند، اما از سوی دیگر چپ های میانه درست سیاستی مغایر با راست گراها را دنبال می نمایند. آنها بر این باورند که با توجه به اهمیتی که اتحادیه اروپا برای آنها دارد همکاری بین کشورهای عضو برای پذیرش پناهجویان و کنترل مرزها می توان سیاست معقول و سنجیده ای بشمار آید.

در انتخابات در حال برگزاری مجلس اروپا چند نکته بیشتر مورد توجه بوده است:

-چگونگی حضور انگلیس در اتحادیه اروپا و مجلس اروپا

-مشخص تنها یک مقر اصلی برای مجلس اروپا

-افزایش دستمزدها به بهانه بهبود اوضاع مالی حاکم بر اروپا

-چگونگی تقابل و تعامل میان احزاب راستگرا و چپ گرا

چگونگی حضور انگلیس در اتحادیه و مجلس اروپا

50 میلیون شهروند انگلیسی در حالی حائز شرایط شرکت در انتخابات مجلس اروپا بودند که تعویق تحقق برگزیت دلیل عمده حضور آنها در پای صندوق های رأی بود. تداوم حضور 73 نماینده انگلیس در مجلس اروپا همچنان در هاله ای از ابهام وجود دارد، زیرا در صورت اجرای توافق اولیه میان بروکسل -لندن نمایندگان این کشور نیز باید مجلس را ترک نمایند.

باید به این نکته توجه داشت که حضور نمایندگان انگلیس در مجلس جدید اروپا به نفع منتقدان اتحادیه اروپا، سبزها و سوسیالیست ها خواهد بود. این در حالی است که ائتلاف راست میانه به دلیل خروج حزب محافظه کار انگلیس از این ائتلاف، از حضور نمایندگان این کشور در مجلس آینده متضرر می گردد.

تداوم حضور انگلیس در مجلس اروپا سبب می گردد تا توزیع 27 کرسی از کل 73 کرسی این کشور میان سایر کشورهای اروپایی با تعویق روبرو گردد.

مشخص تنها یک مقر اصلی برای مجلس اروپا

یکی از دلایل مشارکت اروپایی ها در انتخابات در حال برگزاری مجلس اروپا مشخص تنها یک مقر برای برگزاری نشست های مجلس است. در حال حاضر نیمی از نشست های مجلس اروپا در استراسبورگ و نیمی دیگر در بروکسل برگزار می گردد.

در حالی که شماری از مسئولان اروپایی نه تنها انتقادی نسبت به وضع موجود ندارند، کارشناسان نهادهای اروپایی بر این باورند که گرچه مثلث دفاتر مجلس اروپا در استراسبورگ، بروکسل و لوکزامبورگ به منظور ایجاد یک جغرافیای کوچک و نمادین انتخاب شد، اما اکنون هزینه های جابجایی میان این شهرها به دردسری پرهزینه برای اروپا تبدیل شده است. هر ماهه تعداد زیادی از نمایندگان، کارکنان، اعضای گروه های مجلسی، دستیاران مجلسی و مترجمان آزاد مجلس اروپا مجبور هستند میان این شهرها تردد داشته باشند، از سوی دیگر نباید از حمل و نقل و جابجایی اسناد و مدارک آنها با کامیون نیز غافل بود.

مسئولان اروپایی اما از این دوگانگی مکانی بعنوان یکی از عوامل اتحاد میان کشورهای اروپایی یاد می نمایند، بقول منفرد وبر کاندیدای اصلی حزب مردم اروپا که معتقد است: از آنجایی که استراسبورگ نماد آشتی فرانسه و آلمان بعد از چند دهه جنگ است، تشکیل بعضی از نشست های مجلس اروپا در این مکان خالی از لطف نیست.

افزایش دستمزدها به بهانه بهبود اوضاع مالی حاکم بر اروپا

یکی از ملاک های مشارکت مردمی در انتخابات مجلس اروپا به برنامه ها و سیاست های احزاب درباره حقوق و دستمزد است. آنچه تاکنون محرز بوده روند کند رسیدگی به خواسته های مردمی در زمینه بیمه های اجتماعی، افزایش دستمزد و تضمین امنیت شغلی است. کارگرانی که در کشورهای شرق و جنوب اروپا زندگی می نمایند مجدانه خواستار گسترده شدن پوشش بیمه های اجتماعی و کاهش نرخ خدمات آنها، به ویژه خدمات درمانی هستند.

چگونگی تقابل و تعامل میان احزاب راستگرا و چپ گرا

رویکردهای اصلی بین جریان های سیاسی در کشورهای اروپایی در واقع بر دو محور راست و چپ سیاسی می چرخد که هر کدام شاخص های خاص خود را دارند. عقاید غالب راستگراها از این قرار است: ملی گرایی افراطی و تاکید بر سنت های تاریخی، خروج از اتحادیه اروپا، مخالفت با حضور مهاجرین در کشورهای اروپایی و مخالفت با تعدد فرهنگی. بطور کلی راستگراها بر این باورند که آیندهٔ بهتری در کار است و آنها راه گذر از ترس، تردید، و رسیدن به این آینده را در اختیار دارند.

اما آنچه در میان چپ گراها رواج دارد عبارتند از: تاکید بر ارزش های سوسیالیستی، توزیع عادلانه ثروت بین لایه های مختلف اجتماعی، آزاد گذاشتن مرزها برای ورود مهاجرین و برسمیت شناختن تعدد فرهنگی.

در حال حاضر و درباره انتخابات 2019 پیش بینی های حاصل از نتایج نظرسنجی در میان کشورهای اروپایی حاکی از حداقل دوبرابر شدن تعداد کرسی های احزاب راستگرا در مجلس اروپا است. نشریه آلمانی بیلد در ماه فوریه نظرسنجی با موضوع صندلی احزاب در مجلس اروپا برگزار کرد. نتایج حاکی از آن بود که گروه راست تندرو موسوم به اروپای ملت ها و آزاد می تواند در انتخابات ماه می حدود 67 کرسی را در اختیار بگیرد، در حالی که در فرانسه، حزب اجتماع ملی به رهبری مارین لوپن می تواند 23 درصد از آرا را کسب کند و در ایتالیا نیز حزب اتحادیه شمالی به رهبری ماتئو سالوینی احتمالاً بتواند 33 درصد آرا را بدست آورد.

شگفتی انتخابات 2019 تاکنون

بر خلاف تمام نظرسنجی های صورت گرفته حزب کارگر هلند توانست با کسب حداکثر آرا پیروزی را از آن خود کند. نتایج منتشر شده از انتخابات مجلس اروپا در هلند نشان می دهد که جریان اصلی چپ میانه این کشور پیروز شده از احزاب دست راستی لیبرال و پوپولیستها موقعیت بهتری را کسب کند. حزب کارگر هم با کسب تقریباً 18 درصد آرا توانسته 5 کرسی از 26 صندلی کشور هلند در مجلس اروپا را کسب کند. لازم به ذکر است فرانتس تیمرمنز رهبر حزب رهبر حزب سوسیال هلند از کاندیداهای اصلی احراز پست ریاست کمیسیون اروپا نیز هست.

نظر کارشناسی

سوزی دنیسون تحلیلگر سیاست خارجی از اندیشکدهٔ شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) درباره انتخابات در حال برگزاری مجلس اروپا معتقد است که شمار بالای لیست نامزدها بیش از هر چیز نشان می دهد که سیاست اروپا تحت تأثیر احساس شدید شکست سیستم قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه احزاب ضداروپایی به فعالیت خود شتاب داده اند، بر این باور است که تا یک سوم کرسی های مجلس آینده اروپا را احزاب دست راستی و ضداروپایی از آن خود نمایند و حدود 50 حزب دیگر می توانند با هم ائتلاف تشکیل بدهند.

نتایج رسمی انتخابات مجلس اروپا در تمام کشورهای عضو اتجادیه اروپا یکشنبه شب ساعت 23 بوقت محلی و پس از بسته شدن آخرین حوزه های رأی گیری اعلام خواهد شد.

گروه آبان لوکس: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 9989

به "راستگرایان در یک قدمی کسب اکثریت مجلس اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستگرایان در یک قدمی کسب اکثریت مجلس اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید