زنان شگفت انگیز تاریخ علم، که دنیا را تغییر دادند

به گزارش مهسان بلاگ، خبرنگاران: در طول تاریخ زنان پیروز زیادی وجود داشته اند که با وجود نقشی اساسی در پیشرفت علم و دانش، هرگز شناخته نشده اند. برخی از آن ها در زندگی خود تحت الشعاع مردان قرار گرفته اند و برخی نیز با سرنوشت بدی روبرو شده اند و مرگی ناگوار را تجربه کرده اند. از این رو تعداد بسیار کمی از آن ها توانسته اند مسائل پیرامون خود را شکست داده و در دنیای علم و دانش خود را به اثبات برسانند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا به معرفی برخی از این زنان بپردازیم که توانسته اند تاثیر شگرفی از خود در تاریخ بر جای بگذارند.

زنان شگفت انگیز تاریخ علم، که دنیا را تغییر دادند

1. هیپاتیا

هیپاتیا که در اواخر قرن چهارم در اسکندریه به دنیا آمد، به عنوان فیلسوف و ریاضیدان در عصر خود شناخته می شد. او زندگی خود را وقف تحصیل و تدریس در راه علم کرد. او باعث پیشرفت ابزار هایی شد که می توانستند موقعیت ستارگان را تشخیص دهند. اگرچه هیپاتیا به عنوان اولین ریاضیدان زن تاریخ شناخته می شود، اما در زمان خود، میان مردم به صورت خوبی مورد استقبال قرار نمی گرفت و عده ای او را بت پرست می خواندند.

آموزه های علمی هیپاتیا بر اساس آثار افلاطون و ارسطو بودند. اما هیپاتیا متاسفانه با مرگ خوبی روبرو نشد. او در حالی که بین 40 تا 50 سال سن داشت توسط عده ای از اوباش شهر اسکندریه به قتل رسید. اما پس از مرگ او، اورستیز قتل او را محکوم کرد و بعد از این اتفاق، خشونت علیه فیلسوفان شهر اسکندریه پایان یافت. زندگی هیپاتیا همواره سرلوحه زندگی زنان پیروز بسکمک در طول تاریخ بوده است.

2. لیز میتنر

لیز میتنر که در سال 1897 در شهر وین به دنیا آمد، فیزیک دانی بود که رادیواکتیویته را مورد بررسی قرار داد. او از سال 1926 تا 1933 در مؤسسه قیصر ویلهلم و دانشگاه برلین تدریس می کرد. در سال 1938 به علت اینکه نژادی یهودی داشت مجبور به ترک کشور آلمان شد و پس از آن به کارکنان پژوهشگاه مؤسسه مانه سیگبن در شهر استکهلم پیوست.

لیز میتنر بخشی از تیمی بود که شکافت هسته ای را کشف کرد. با این حال وجود این دوست او اتو هان بود که پیروز به دریافت این جایزه و جایزه نوبل شیمی شد. اگرچه کشف میتنر بسیار مهم بود، اما اعتبار وی تا سال ها بعد مورد توجه جامعه علمی قرار نگرفت. پس از مرگ میتنر نام او در زمینه علمی، به رسمیت شناخته شد و کار های او مورد تحسین قرار گرفت.

3. آیدا لاولِیس

آیدا لاولیس متولد سال 1815 در لندن، ریاضیدان، دانشمند، نوسنده و تنها دختر آنا ایزابلا و لرد بایرون بود. ازدواج پدر و مادر آیدا ازدواجی پیروز نبود و زمانی که آیدا تنها یک ماه داشت، پدرش خانه را ترک کرد و دیگر به خانه برنگشت. این امر باعث شد که مادر آیدا به تنهایی او را بزرگ کند و همچنین باعث شکل گیری بخش اعظم شخصیت آیدا شد.

در سن 18 سالگی، آیدا با ریاضیدان چارلز بابیج آشنا شد که به او انگیزه داد تا به گروه معروف خود که دستگاه تحلیلی نام داشت، بپیوندد. آیدا نه تنها در این گروه به یکی از افراد پیروز تبدیل شد، بلکه آنچه که امروزه به عنوان اولین الگوریتم یک رایانه شناخته می شود را به ثبت رساند. این امر به طور رسمی او را به اولین برنامه نویس رایانه تبدیل می کرد. امروزه زبان برنامه نویسی که توسط وزارت دفاع ایالات متحده ایجاد شده است، به پاس قدردانی از زحمات آیدا لاولیس به نام او نامگذاری شده است.

4. ژوسلین بل بورنل

ژوسلین بل بورنل در سال 1943 به دنیا آمد. ژوسلین اخترفیزیک دانی است که اولین سیگنال رادیویی یک پالسار را کشف کرد. پالسار ستاره ای است که در فواصل کوتاه و منظم اشعه ای بسیار شدید از خود تابش می کند. ژوسلین بل بورنل نیز برای رسیدن به پیروزیت جهتی سخت را طی کرد.

با اینکه ژوسلین نخستین کسی بود که پالسار را کشف کرد، اما تمام پیروزیت این رخداد به استاد او آنتونی هویش رسید و تلاش های ژوسلین مورد توجه دنیای علم قرار نگرفت. زیرا در آن زمان هیچ کس ژوسلین را به رسمیت نمی شناخت. با این حال برنل در مصاحبه ای گفت که این اتفاق برای او خبر بدی محسوب نمی شود و این اتفاق باعث بیشتر شدن انگیزه او شده است. برنل امروزه یکی از موثرترین دانشمند ها و اخترفیزیک دان های انگلستان محسوب می شود.

5. ماری کوری

ماری کوری در سال 1867 در شهر ورشو به دنیا آمد و دانشمند معروفی بود که 2 جایزه نوبل شیمی و فیزیک را دریافت کرد. ماری کوری از پیشگامان کشف رادیواکتیویته بود و تکنیک هایی را برای جداسازی ایزوتوپ های رادیواکتیو و 2 عنصر شیمیایی پولونیوم و رادیوم کشف کرد. به خاطر این یافته ها زندگی کوری تحت الشعاع رادیواکتیویته قرار گرفت.

او این عنصر شیمیایی را بدون اطلاع از میزان آسیبش، در همه جا حمل می کرد. ماری کوری اغلب یافته های خود را با همسرش پیر کوری و یکی از دو دخترش که ایرن ژولیو کوری نام داشت به اشتراک می گذاشت. ماری کوری در زندگی خود، دوستی نزدیکی با آلبرت انیشتین نیز داشت. بدون شک ماری کوری، برنده دو جایزه نوبل، از پیروز ترین زنان تاریخ در زمینه علمی محسوب می شود.

6. والنتینا ترشکووا

والنتینا ترشکووا در سال 1937 در روسیه به دنیا آمد. او فضا نورد و سیاست مداری عالی بود. والنتینا اولین زنی بود که در تاریخ 16 ژوئن سال 1963 به وسیله فضاپیمای وستوک6 به فضا رفت. اگرچه در ابتدا این فضاپیما از جهت اصلی خود خارج شد، اما با تلاش های والنتینا این فضاپیما به جهت اصلی خود بازگشت.

ﻣﺄﻣﻮﺭﯾﺖ ﻭﺳﺘﻮﮎ6 سه ﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﻃﻮﻝ ﺍﻧﺠﺎﻣﯿﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻃﯽ ﺍﯾﻦ ﻣﺪﺕ ﺗﺮﺷﮑﻮﻭﺍ آزمایش های ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩ ﻭ ﺩﺍﺩﻩﻫﺎﯼ ﭘﺰﺷﮑﯽ ﺍﺭﺯﺷﻤﻨﺪﯼ ﺭﺍ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﺑﯽﻭﺯﻧﯽ ﺩﺭ ﻣﺤﯿﻂ ﻓﻀﺎ ﺑﺮ انسان ﮔﺮﺩﺁﻭﺭﯼ ﻧﻤﻮﺩ. ترشکووا هنوز هم نخستین زنی است که در یک ﻣﺄﻣﻮﺭﯾﺖ فضایی به صورت انفرادی حضور داشته است.

7. ریتا لوی مونتالچینی

ریتا لوی مونتالچینی در سال 1909 در شهر تورین در ایتالیا به دنیا آمد و دانشمندی بود که در زمینه های اعصاب و روانشناسی تخصص داشت. مونتالیچی همچنین پیروز شد جایزه نوبل فیزیولوژی را نیز دریافت کند. با وجود این پیروزیت ها، اما او زندگی آسانی نداشت. او که اصالتی یهودی داشت، در طول جنگ دنیای در دانشگاهی در ایتالیا تحصیل می کرد.

همزمان، در ایتالیا قوانینی برعلیه یهودی ها توسط بنیتو موسولینی وضع شد که با توجه به این قوانین ریتا مجبور به رها کردن دانشگاه شد. مونتالیچی تمام آزمایش های خود را به کمک میکروسکوپ کوچک و برخی از وسایل ارزان قیمت خود در اتاق خود انجام می داد. او پس از سال ها تلاش به همراه همکار خود استنلی کوهن توانست فاکتور عصبی رشد، که یک پروتئین اساسی برای بقای نورون هاست را جدا کند. این اتفاق، اولین یافته در ارتباط های سلول به سلول بود.

8. مارگاریتا سالاس

مارگاریتا سالس در سال 1938 در اسپانیا به دنیا آمد. وی که مدرک شیمی خود را از دانشگاه مادرید کسب کرد، مسئول ارتقاء تحقیقات اسپانیا در زمینه بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی بوده است. مطالعه وی بر روی ویروس Phi29 بود که به ما این امکان را می دهد تا درباره نحوه رفتار DNA و چگونگی ارتباط رشته های آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

مارگاریتا جوایز مختلفی را دریافت کرده است و به عنوان محقق اروپایی در سال 1999 توسط یونسکو انتخاب شده است. او همچنین در بین سال های 1995 تا 2003، مدیر موسسه علمی اسپانیا بود. در سال 2018 به پاس قدردانی از زحمات مارگاریتا سالاس، مدرسه ای در شهر ساراگوسا در اسپانیا با نام وی تاسیس شد.

9. ایرن ژولیو کوری

ایرن ژولیو کوری در سال 1897 در شهر پاریس به دنیا آمد. او دختر ماری و پیر کوری دو دانشمند برجسته بود. وی در طول جنگ دنیای اول در دانشگاه پاریس در رشته فیزیک و شیمی تحصیل کرد. پس از انتها تحصیل، او به عنوان دستیار مادر خود در رادیو پاریس، که بعد ها به موسسه کوری معروف شد، شروع به کار کرد.

تحقیقات وی در زمینه فیزیک هسته ای شامل ساختار اتم، طرح ریزی هسته و تولید مصنوعی عناصر رادیواکتیو بود. وی همچنین در سال 1935 به همراه همسر خود برنده جایزه نوبل شیمی شد. ایرن ژولیو کوری به علت تماس بیش از حد با پرتو های رادیواکتیو بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

10. هدی لامار

هدی لامار در سال 1914 در شهر وین در کشور اتریش به دنیا آمد. او مخترع و بازیگری عالی بود. داستان زندگی لامار بسیار جالب است. علی رغم اینکه او بیشتر زندگی خود را در حرفه بازیگری گذراند، ولی مخترع اولین نسخه یک طیف امواج گسترده بود که ارتباطات بی سیم از راه دور را امکان پذیر می ساخت که امروزه آن را با نام Wi.Fi می شناسیم. هدی لامار به همراه جورج آنتیل تکنیک این رمزگذاری را که به پرش فرکانس معروف است، توسعه دادند. اما قبل از کشف این تکنیک، هدی وضعیت وحشتناکی را تجربه می کرد. همسرش که فردریش ماندل نام داشت هدی را در خانه زندانی می کرد و او را مجبور کرد که از حرفه بازیگری نیز کناره گیری کند.

در سال 1937، هدی پیروز به فرار شد و به پاریس رفت تا حرفه هنری خود را ادامه دهد. در آنجا وی با لوئیس بی مایر دیدار کرد و با وی قراردادی برای بازی در هالیوود امضا کرد. در سال 1942، هدی روش ارتباطی مخفی خود را ثبت کرد. لامار این کار را برای جلوگیری از شناسایی زیردریایی ها توسط نیرو های متفقین انجام داد، اما متاسفانه هدی لامار نتوانست اعتبار ثبت اختراع خود را دریافت کند.

منبع: Brightside

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: برترین ها
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 18333

به "زنان شگفت انگیز تاریخ علم، که دنیا را تغییر دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان شگفت انگیز تاریخ علم، که دنیا را تغییر دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید