سایه ایران بر سر رقابت های انتخاب مدیرکل جدید آژانس

به گزارش مهسان بلاگ، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی درباره رقابت های کنونی بر سر انتخاب مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت که موضوع ایران، این رقابت ها را تحت الشعاع قرار داده است.

سایه ایران بر سر رقابت های انتخاب مدیرکل جدید آژانس

به گزارش خبرنگاران به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی به دنبال یک رئیس جدید است که رقابت ها برای انتخاب مدیرکل جدید، تحت الشعاع رویکرد آژانس درقبال فعالیت های هسته ای ایران قرار گرفته است.

اعضای شورای حکام آژانس روز دوشنبه (امروز) برای انتخاب یک مدیرکل جدید از میان کاندیداهایی که اصلی ترین آنها اخیرا به دو نفر محدود شده است، کوشش خواهند کرد اما دیپلمات ها بر این باورند که آنها احتمالا به موفقیت دست نمی یابند، چراکه اختلاف نظرهایی بر سر رویکرد آژانس درخصوص برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

به گفته این دیپلمات ها، یکی از این کاندیداها کورنل فروتا از کشور رومانی است که تاکنون نشان داده، میخواهد راستا محتاطانه و دقیق مدیرکل قبلی، یعنی یوکیا آمانو را در پیش بگیرد که در ماه ژوئیه از جهان رفت. کاندیدای دیگر نیز رافائل گروسی از آرژانتین است که پیشتر یک مقام ارشد آژانس بوده و به نظر می آید که می خواهد کمی دیده بان هسته ای سازمان ملل را تکان دهد، ازجمله به وسیله اتخاذ یک رویکرد سخت اما عادلانه درقبال ایران.

گروسی خود را کاندیدایی معرفی نموده که خواستار تغییرات است و این پیغام را منتقل نموده که قصد اتخاذ رویکردی سخت درباره ایران را دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئولیت نظارت بر فعالیت های هسته ای در سراسر جهان را دارد. یکی از حساس ترین فعالیت های آن در طول بیش از یک دهه اخیر نظارت بر برنامه هسته ای رو به گسترش ایران در سال های 2003 تا 2013 و سپس نظارت و راستی آزمایی توافق هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5 بوده است که در سال 2015 حاصل شد. این توافق موجب محدودیت فعالیت های هسته ای تهران در ازای لغو تحریم های این کشور شد.

اینکه آژانس چگونه این وظایف خود را به انجام برساند و اینکه آیا به اندازه کافی سخت گیر بوده است یا نه، مسئله ای است که موجب اختلاف میان قدرتمندترین اعضای آژانس را در شرایطی شده که اجرای توافق هسته ای دچار مشکل شده و با موانعی روبرو است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که از همان ابتدای روی کار آمدنش با توافق هسته ای مخالف بود انتها سال گذشته به طور یک جانبه از توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را بازگرداند. جمهوری اسلامی ایران هم پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا بیان کرد که اجرای تعهدات هسته ای اش ذیل توافق را به صورت گام به گام کاهش می دهد و تاکنون نیز اقداماتی را در این زمینه انجام داده است.

اکنون، رقابت ها بر سر مدیرکل جدید آژانس همزمان با اعلام تهران برای برداشتن گام دیگر خود در راستای کاهش تعهداتش در توافق هسته ای به اوج خود رسیده است. دیپلمات های غربی نگرانند که اقدام پیش روی ایران در ابتدای ماه آینده (میلادی) بزرگ ترین گام تهران در این راستا خواهد بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 24117

به "سایه ایران بر سر رقابت های انتخاب مدیرکل جدید آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه ایران بر سر رقابت های انتخاب مدیرکل جدید آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید