خاتمهِ مسافران ایرانی سرگردان در روسیه

به گزارش مهسان بلاگ، 38 مسافر ایرانی پس از سه شبانه روز بلاتکلیفی و سرگردانی در فرودگاه روسیه به کشور بازگردانده شدند.

خاتمهِ مسافران ایرانی سرگردان در روسیه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این مسافران با مجوز Fan ID و بلیت بازی های جام ملت های اروپا به روسیه سفر نموده بودند، اما در فرودگاه شرمیتووا روسیه از ورود آن ها به خاک این کشور جلوگیری شد. درحالی که سایر مسافران ایرانی که با همان مجوز ها به روسیه سفر نموده بودند اجازه ورود پیدا کردند، 38 مسافر دیگر با این ظن که اسناد و مجوز های آن ها برای ورود به روسیه جعلی بوده است، از صبح روز پنجشنبه 27 خردادماه تا بامداد روز یکشبنه 30 خردادماه در سالن ترانزیت همان فرودگاه بدون امکانات نگه داشته شدند و پایان با پرواز صبح روز یکشنبه (30 خردادماه) به ایران بازگردانده شدند.

سفارت روسیه در تهران مدعی شده اسناد این مسافران جعلی بوده و هدف سفر آن ها واقعی نبوده است. در اطلاعیه ای که این سفارتخانه منتشر کرد، آمده اخیراً موارد صدور غیرقانونی مجوز های ورود به فدراسیون روسیه با استفاده از گذرنامه های جعلی هوادار فن آیدی و بلیت مسابقه به بهانه تماشای فوتبال (یورو 2020) به سن پترزبورگ به وسیله بعضی از شرکت های ایرانی افزایش یافته است.

سفارت توجه را به این نکته جلب می نماید که مدارک مذکور حق ورود به فدراسیون روسیه را نمی دهند. در صورت پرواز اتباع خارجی به روسیه با این اسناد جعلی از عبور آن ها از مرز جلوگیری می گردد و دیپورت خواهند شد.

بعلاوه این نکته را خاطرنشان می سازیم که هدف واقعی سفر اتباع ایرانی به روسیه با هدف درخواستی آن ها غالباً مطابقت ندارد. کوشش برای سفر به روسیه برای عبور غیرقانونی متعاقب از مرز کشور های اروپایی را هم خاطرنشان می سازیم که نقض قانون است و مسئولیت کیفری به همراه دارد.

خاطرنشان می شویم که به خاطر شیوع عفونت ویروسی کرونا سفر اتباع ایرانی طبق مصوبه دولت فدراسیون روسیه به شماره 635-р طبق گذشته محدود است. در صورت تغییر نظام جاری متعاقبا سفارت فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی خواهد نمود.

سفارت ایران در روسیه هم پس از سرگردانی این مسافران، در بیانیه ای توضیح داد که از حدود 250 مسافر ایرانی که با پرواز شرکت هواپیمایی ایرفلوت روز پنجشنبه 27 خردادماه وارد مسکو شدند، بعضی از مدارک ارائه شده از سوی 38 نفر از مسافران مورد تایید مسئولین پلیس مرزی روسیه قرار نگرفته و بعلاوه اظهارات این مسافران هم مغایر با هدف سفر آن ها بوده است. همان طور که در خبر منتشرشده نیر ذکر شده تعدادی از این شهفرایندان بچه ها خردسال و افراد مسن و بیمار هستند که سفر آن ها به روسیه با فن آیدی از سوی پلیس مرزی روسیه توجیه منطقی نداشته و آنان هم در اظهارات خود به اهداف دیگری غیر از تماشای مسابقات فوتبال از جمله گذراندن ماه عسل و یا ملاقات بعضی اقوام و نزدیکان اشاره نموده اند که این موضوع برخلاف قوانین و مقررات کشور روسیه است. این در حالی است که شرکت های مسافری که از سابقه گردشگری با روسیه برخوردارند ملزم به اطلاع و رعایت قوانین و مقررات بوده و باید خود را مکلف به رعایت این قوانین و مقررات بدانند و همزمان مسافرین خود را از این مقررات آگاه نمایند.

این سفارتخانه در دو بیانیه مجزا به مسافرانی که قصد سفر به روسیه را دارند توصیه کرد ضمن اطمینان از اعتبار و تجربه آژانس مسافرتی و مدارک لازم برای سفر، از قوانین و مقررات ورود به روسیه به طور کامل آگاه و نسبت به نوع ویزا و هدف سفر خود توجیه باشند.

با این وجود، حرمت الله رفیعی ـ رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ ادعا های مطرح شده درباره جعلی بودن اسناد این مسافران را رد کرد و درباره این که فن آیدی حق ورود به فدراسیون روسیه را نمی دهد، به ایسنا گفت: مرز روسیه به خاطر کرونا مدت هاست به روی پاکستان، افغانستان، هند و ایران بسته است. تمام مسافران با Fan ID به روسیه می فرایند که قابل استعلام است و غیرقانونی نیست. تا همین دیروز (یکشنبه 30 خرداد) مسافران این جهت همچنان با فن آیدی سفر کردند و وارد روسیه شدند.

او اضافه کرد: اگر شائبه مهاجرت غیرقانونی این افراد از روسیه با Fan ID وجود دارد، این سوال مطرح است که مگر با ویزا نمی گردد از روسیه مهاجرت غیرقانونی داشت؟ روسیه خود این Fan Id و بلیت بازی های جام اروپا را در دسترس قرار داده و هر مسافری می تواند آن را تهیه کند، چرا با شهفرایند ایرانی این برخورد شده است؟ همه آن ها طبق مقرراتی سفر نموده اند که روسیه مجاز دانسته است و سفارت ایران باید از حقوق آن ها دفاع می کرد.

ایران و روسیه به تازگی برنامه اقدام مشترک لغو ویزا برای سفر های گروهی شهفرایندان دو کشور را امضا نموده اند. بعضی آژانس های ایرانی این نگرانی را مطرح نموده اند که بعضی سوء رفتار ها سبب سنگ اندازی در اجرای توافق دو کشور در آینده گردد.

مصطفی سروی ـ فعال گردشگری در بازار روسیه و عضو جامعه تورگردانان ایران ـ پیش تر و قبل از برخورد روسیه با این 38 مسافر، گفته بود: احتمال می دهم همین ویزایی که تازه امضا شده، به زودی مسدود گردد، چون دولت روسیه با فروش فن آیدی فرصت یک ماهه به کسانی داده که می خواهند بازی های ملت اروپا را ببینند. بعضی این بلیت های گران را خریداری نموده اند. نمی دانم چند نفر از مرز رد شده اند، اما می دانم تا کنون سه نفر را در مرز فنلاند گرفته اند. صربستان هم وقتی ویزایش را برداشت، آن قدر ایرانی ها درخواست پناهندگی دادند و در مرز ها دچار مشکل شدند که بعد از سه ماه، صربستان امکان لغو ویزا را برداشت. بعید نیست این اتفاق در روسیه هم بیفتد، چون مرز های دریایی و خشکی دارد. گرفتن ویزای روسیه هم سخت نیست. به همین علت خیلی ها را مشتاق خواهد نمود تا به اروپا پناهنده شوند. همین الان هم اگر شرکت های مسافرتی درخواست ویزا نمایند، ولی مسافران شان به ایران برنگردند، لایسنس ویزای شان را می بندند؛ بنابراین در ادامه این طرح، ممکن است چنین مشکلاتی هم به وجود بیاید.

asemaneto.ir: آسمان تو: خرید بلیط پرواز، تور های لحظه آخری مسافرتی

asiaro.ir: تور آسیایی ارزان | تور ترکیبی آسیایی | تور ترکیبی جنوب شرق آسیا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 92309

به "خاتمهِ مسافران ایرانی سرگردان در روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمهِ مسافران ایرانی سرگردان در روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید