سرنوشت جعبه سیاه چه می گردد؟، فراخوان خانواده قربانیان به پزشکی قانونی

به گزارش مهسان بلاگ، حوالی ساعت 6:30 دقیقه امروز یک فروند هواپیمای بوئینگ 737 اوکراین تنها شش دقیقه بعد از بلندشدن از باند فرودگاه امام خمینی(ره) با 176 خدمه و مسافر در محدوده شاهد شهر سقوط کرد که در پی این سانحه تمامی سرنشینان و خدمه پروازی آن جان باختند.

سرنوشت جعبه سیاه چه می گردد؟، فراخوان خانواده قربانیان به پزشکی قانونی

به گزارش خبرنگاران، شدت این حادثه به حدی بود که هرچند تیم هایی از آتش نشانی تهران به محل حادثه اعزام شدند اما امکان عملیات امداد و نجات در دقایق اولیه وجود نداشت. دقایقی پس ازسقوط هواپیمای مسافربری در محدوده پرندک تهران، چندین تیم از ماموران انتظامی نیز به محل حادثه اعزام و نسبت به تامین امنیت منطقه اقدام کردند. شدت حادثه به حدی است که شناسایی جانباختگان غیر ممکن است و پیکرها برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی منتقل شدند. در ساعت 13:30 دقیقه در حالی سازمان امداد و نجات رسما سرانجام عملیات جمع آوری پیکرها را بیان کرد که چهار تیم عملیاتی هلال احمر برای پاکسازی احتمالی منطقه در محل سقوط هواپیما حضور خواهند داشت.

16:39: از میان 179 نفری که بنابر اعلام رییس اورژانس کشور در پی سقوط هواپیمای اوکراینی در جنوب تهران جان خود را از دست دادند، 147 نفر ایرانی بودند که نیمی از آنان در رده سنی جوان بودند.

15:03: حسن رضایی فر مدیر کل دفتر آنالیز سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که براساس قانون جعبه سیاه هواپیما در کدام کشور باید خوانده و آنالیز گردد، اظهار کرد: جعبه های سیاه این هواپیما در اختیار ما است و براساس قوانین و مقررات موجود این که جعبه سیاه در کجا و چگونه خوانده گردد در اختیار ما است چرا که قانون به صراحت گفته است باید جعبه سیاه در لابراتور معتبر و با راهنمایی کشور مسئول یعنی ایران خوانده گردد. بنابراین ما معین می کنیم در این زمینه چه اتفاقی بیفتد.

15:03: رضا جعفرزاده - سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری- در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون گزارش اولیه تیم آنالیز سانحه به دست شما نرسیده و مسائلی که در زمینه آتش دریافت هواپیما در حین پرواز در فضای مجازی منتشر می گردد را تایید می کنید یا خیر؟ به خبرنگاران گفت: هر گونه اظهار نظر درباره علت سانحه منوط به گزارش تیم آنالیز سانحه ای است که در محل حضور دارند و به محض اینکه گزارشی در این زمینه به دست من برسد، آن را اطلاع رسانی می کنیم. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در گزارش هایی که تا کنون به دست شما رسیده خبری مبنی بر اینکه هواپیمای سقوط نموده اوکراینی قبل از سقوط آتش گرفته بود و منفجر شد یا آنکه در هنگام برخورد با زمین این رخ داد؟ اضافه کرد: چیزی تا کنون در این زمینه گزارش نشده است.

14:49: بر اساس گزارشی که رویترز بعد از انتشار اخبار مربوط به سقوط هواپیمای بوئینگ 800-737 منتشر نموده، مطابق قوانین و مقررات بین المللی سازمان ملل، از آنجایی که محل سقوط این هواپیمای اوکراینی حوالی تهران بوده است، ایران مسئولیت انجام تحقیقات و آنالیز های مربوط به علل و نحوه حادثه را برعهده دارد اما با توجه به آنکه هواپیمای مذکور به ایرلاین اوکراین اینترنشنال تعلق داشته و ساخته شرکت بوئینگ آمریکا بوده است، ایالات متحده و اوکراین نیز در تحقیقات مربوطه همکاری و مشارکت خواهند داشت. همچنین بعضی دیگر از کارشناسان فعال در حوزه هوانوردی بر این باورند که فرانسه نیز در این امر دخیل خواهد بود چراکه موتور این هواپیما در این کشور ساخته شده است. انجمن ملی امنیت حمل و نقل در ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر روابط و تحریم های واشنگتن علیه تهران در این خصوص اظهارنظر خاصی نداشته ولی از بوئینگ درخواست نموده که نهایت همکاری را برای آنالیز علل و نحوه حادثه با طرفین مربوطه داشته باشد.

14:33: در پی اعلام مراجعه خانواده های قربانیان سقوط هواپیما برای اخذ نمونه DNA برای معین هویت پیکرها به ادارات کل پزشکی قانونی استان محل سکونت خود سازمان پزشکی قانونی کشور گفت که اولویت مراجعه بستگان به ادارات پزشکی قانونی با پدر و مادر (هردو) و در درجه بعدی با پدربزرگ و مادربزرگ (هردو یا هریک که در قید حیات هستند) است. در صورت رحلت همه افراد فوق و یا عدم دسترسی به آنان، حضور فرزندان به همراه همسر متوفی و در نهایت در صورت عدم دسترسی به تمامی این افراد، سایر بستگان مانند برادر، خواهر و عمو ضروری است. همچنین برای نمونه برداری، امکان مراجعه به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران تا ساعت 24 امشب وجود دارد. این مرکز از ساعت 8:30 صبح فردا نیز پذیرای بستگان قربانیان برای اخذ نمونه خواهد بود.

14:25 : حکایت تنها بازمانده پروازهواپیمای تهران - اوکراین و زنده ماندنش نیز داستانی است شنیدنی که می توانید آن را در اینجا بخوانید.

13:44: شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین پروازهای این شرکت به تهران را متوقف کرد. شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین تصمیم گرفته است پروازهای خود به تهران را به مدت ناتعیین متوقف کند.

13:38: رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر سرانجام عملیات جمع آوری پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را بیان کرد و گفت: چهار تیم عملیاتی هلال احمر برای پاکسازی احتمالی منطقه در محل سقوط هواپیما حضور خواهند داشت. مرتضی سلیمی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه بر اساس گزارش شاهدان محلی و ارزیابی های صورت گرفته در محل حادثه، هواپیما در آسمان دچار حریق شده است، گفت: 300 نیروی عملیاتی از سازمان امداد و نجات، جمعیت هلال احمر استان های تهران و قم از طریق 45 دستگاه خودرو به محل وقوع حادثه اعزام شده اند. ترافیک سنگینی نیز در لحظات اولیه وقوع حادثه به دلیل تجمع ساکنان محلی ایجاد شده بود که 2 فروند بالگرد با انجام 3 سورتی پرواز نیرو و تجهیزات امدادی، ایمنی و بهداشت فردی اعزام شد.

13:23 : وزیر راه و شهرسازی ضمن تسلیت جان باختن مسافران پرواز تهران-کی یف در سانحه سقوط هواپیما، بر آنالیز دقیق علت سانحه تاکید نمود.

13:08 : رئیس قوه قضاییه در پیامی جان باختن شهروندان ایرانی و خارجی در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری را تسلیت گفت.

13:00: سازمان پزشکی قانونی کشور از خانواده های قربانیان سقوط هواپیما خواست تا برای اخذ نمونه DNA جهت معین هویت پیکرهای عزیزانشان به ادارات کل پزشکی قانونی استان محل سکونت خود مراجعه نمایند.

12:43 : خبرگزاری خبرنگاران اینفوگرافی آمارهایی از سانحه سقوط هواپیما در حوالی فرودگاه امام را منتشر کرد که برای دیدن این اینوگرافی می توانید اینجا کلیک کنید.

12:38: رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، جان باختن دو تن از فرزندان دکتر اسدی لاری - مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را تسلیت گفت.

12:20 : با سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ متعلق به ایرلاین اوکراینی در حوالی تهران، بسیاری بر این باورند که این همان مدل هواپیمایی است که در سال گذشته دو بار سقوط کرد. این سومین باری است که در طول یک سال گذشته یک هواپیمای بوئینگ تنها دقایقی بعد از پرواز سقوط می نماید چراکه دو فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس به فاصله کمتر از شش ماه در سال گذشته سقوط کردند و بالغ بر 300 نفر از مسافران و خدمه پروازی آنها جان باختند. بعد از این حوادث ناگوار که شباهت های زیادی به یکدیگر داشتند، تمامی ایرلاین های فعال در دنیا پرواز این مدل از هواپیما را در خطوط پروازی خود ممنوع و متوقف بیان کردند تا نتایج سازمان هوانوردی فدرال آمریکا و سایر موسسات مربوطه در مورد نقص نرم افزاری و سایر مسائل ایمنی آن معلوم و تعیین گردد. پس از آن اخباری مبنی بر توقف موقت فراوری این نوع خاص از هواپیما توسط شرکت بوئینگ آمریکا در ماه ژانویه سال 2020 میلادی منتشر شد.

حالا بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه هوانوردی بعد از سقوط سومین هواپیمای بوئینگ که این بار در تهران رخ داد، ضمن اشاره به خسارات و دردسرهای فراوانی که از این پس برای شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا پیش خواهد آمد، خاطرنشان نموده اند که این اتفاق نیز شباهت زیادی به سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس دارد چراکه همه آنها تنها دقایق کوتاهی بعد از شروع پرواز، سقوط نموده و همگی به مدل 737 بوئینگ تعلق دارند.

12:15: در پی سقوط هواپیمای مسافربری بویینگ 737، سرپرست دادسرای جنایی در محل حادثه حضور یافت.

12:05 : آنالیز لیست مسافران هواپیمای اوکراینی که صبح امروز در جنوب تهران سقوط کرد نشان می دهد که 32 نفر از کل مسافران این هواپیما غیر ایرانی و از اتباع پنج کشور دنیا بودند. بر اساس آنالیز ها 11 نفر از مسافران تبعه کشور اوکراین، 10 نفر تبعه کشور افغانستان و شش نفر نیز از اتباع کشور کانادا بودند. همچنین چهار مسافر نیز دارای تابعیت سوئدی و یک مسافر نیز دارای تابعیت انگلیسی هستند. لازم به ذکر است که این آنالیز ها از لیست اعلام شده مسافران استخراج شده است.

11:51: مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد که فرآیند شناسایی هویت جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی حدود سه روز تا یک هفته به طول خواهد انجامید.حامد نائیجی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه برای شناسایی اجساد ممکن است احتیاج به اخذ آزمایش از خانواده جانباختگان باشد، اضافه کرد: در این خصوص در صورتی که احتیاج به انجام آزمایش باشد با شناسایی خانواده ها نسبت به انجام آزمایش از آنان در مراکز پزشکی قانونی استان محل سکونتشان اقدام خواهیم کرد و احتیاجی به حضور این خانواده ها در تهران نیست.

11:50 : سفارت اوکراین در تهران اخبار مبتنی بر اصابت موشک یا تروریستی بودن حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ایرلاین اوکراینی در تهران را تکذیب و بیان کرد که این اتفاق تنها به علت نقص موتور هواپیما اتفاق افتاده است. گزارش های منتشر شده در آسوشیتد پرس حاکی از آن است که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز ضمن تسیلت و همدردی با خانواده جان باختگان این حادثه ناگوار، بلافاصله برنامه سفر خود را به عمان لغو کرد و به منظور پیگیری مسائل مربوط به سقوط هواپیما در کیف، پایتخت این کشور، باقی ماند.

11:41: رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی ضمن تسلیت برای جان باختن سرنشینان هواپیمای مسافربری اوکراینی تاکید نمود که ضرورت دارد مسئولان ذیربط به آنالیز علل و عوامل بروز این سانحه دردناک پرداخته و نتایج آن را به اطلاع عموم مردم برسانند.

11:20 : دادستان تهران، از انتقال پیکرهای جانباختگان حادثه سقوط هواپیما به پزشکی قانونی برای احراز هویت و همچنین پیدا شدن هر دو جعبه سیاه این هواپیما اطلاع داد.

10:38: اسامی مسافران هواپیمای اوکراینی که به بنابر اعلام مسئولان تمامی آنان جان خود را از دست داده اند، اعلام شد.

10:38: سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از پیدا شدن یکی از جعبه های سیاه هواپیمای 737 اوکراینی که حوالی 6 صبح امروز در حوالی تهران سقوط کرد، اطلاع داد.

10:31: محمد تقی زاده معاون عمرانی استانداری تهران در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: در این حادثه 176 سرنشین هواپیما جان باختند که از این تعداد 9 نفر خدمه هواپیما و مابقی مسافرین هواپیما بودند. به این ترتیب 70 نفر مرد، 81 زن، 15 بچه و یک نوازد در این حادثه جان باختند. در حال حاضر جمعا 500 نفر نیروهای امدادی شامل هلال احمر، آتش نشانی و اورژانس در سطح منطقه مشغول فعالیت هستند تا جمع آوری اجساد انجام گردد. امیدواریم تا 30 دقیقه دیگر کار جمع آوری اجساد به اتمام برسد و این اجساد به پزشک قانونی تهران برای آزمایشات دی ان ای و شناسایی منتقل خواهد شد. پس از این مرحله پاکسازی لاشه هواپیما که در سطح وسیعی پخش شده است، انجام خواهد شد. در حال حاضر اولویت با جمع آوری اجساد است، ولی تیم های فنی برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما مشغول به کار شدند و به دنبال جعبه سیاه هواپیما هستند تا اقدامات فنی و علت سقوط هواپیما تعیین گردد.

10:29: درحالی که سازمان هواپیمایی کشوری مدل هواپیمای سقوط نموده اوکراینی در نزدیکی تهران را 737-800 ذکر نموده، وبسایت این خط هوایی اوکراینی مدل هواهای درحال پرواز خود را 737NG اعلام نموده که نامی است که به مدل ارتقا یافته 737-800 اختصاص دارد.

10:24 : علیم یارمحمدی عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید نمود که کمیسیون عمران مجلس علل حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را دنبال خواهد نمود.

10:18: در پی ابهامات ایجاد شده در مورد کشف جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی سرهنگ سرپناه معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: تا به امروز جعبه سیاه این هواپیما کشف نشده است و ممکن است چند قطعه ای که شبیه به جعبه سیاه بوده این ابهام را ایجاد را نموده باشد اما تا به امروز جعبه سیاه این هواپیما کشف نشده است.

10:14: رئیس اورژانس کشور تعداد ایرانیانی که در هواپیمای سقوط نموده حضور داشتند را 147 نفر بیان کرد. بنابر اظهارات پیرحسن کولیوند از بین 179 تن که در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری جان باختند 32 نفر غیرایرانی و 147 نفر ایرانی بوده اند.

10:05 : به گفته مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران سوله مدیریت بحران در مرکز کهریزک برای تحویل اجساد آماده شده است. بر این اساس اجساد سانحه سقوط هواپیما بعد از جمع آوری به مرکز تشخیص آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران در کهریزک منتقل خواهد شد تا پس از آن اقدامات برای شناسایی و معین هویت شروع گردد.

9:56: گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که هواپیمای بوئینگ 737 اوکراین که صبح روز چهارشنبه (امروز) تنها دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی در تهران سقوط کرد و تمامی 176 نفر مسافر و خدمه پروازی آن در این حادثه جان باختند، متعلق به هواپیمایی اوکراین اینترنشنال (Ukraine International) بوده است. این هواپیما که قرار بوده در ساعت 5:15 به مقصد کیف، اوکراین پرواز کند، با تاخیر یک ساعته در ساعت 6:12 پرواز نموده است. هنوز معلوم نیست که این تاخیر به علت نقص ایمنی بوده است یا خیر. طبق اطلاعات مندرج در وب سایت سیمپل فلایینگ، مدل این هواپیما بوئینگ 737- 800 بوده است که ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکاست و تنها سه سال از عمر آن می گذرد.

9:50: مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور از آمادگی این سازمان برای تحویل دریافت اجساد جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای مسافربری در جنوب تهران اطلاع داد و اظهار کرد: به دنبال سقوط هواپیما، مرکز تشخیص هویت پزشکی قانونی استان تهران در کهریزک به آماده باش درآمد تا اجساد جانباختگان این سانحه را دریافت کند، اما تا به امروز طبق گزارش های دریافتی هیچ جسدی به مرکز تشخیص هویت کهریزک تحویل داده نشده است.

9:41 : بر اساس مشاهدات خبرنگار خبرنگاران از محل حادثه؛ هواپیمای اوکراینی در منطقه خالی از سکنه و زمین کشاورزی سقوط نموده است و به خانه های اطراف محل خسارتی وارد نشده است.

هم اکنون نیروهای امدادی، انتظامی و تشخیص هویت و ... در محل حضور دارند و در حال امدادرسانی و انتقال پیکر جانباختگان این سانحه هستند.

9:41: سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت که بیشتر مسافران هواپیمای سقوط نموده اوکراینی، اتباع جمهوری اسلامی ایران بودند و مسافرینی با سایر ملیت ها نیز در این پرواز حضور داشتند.

9:36 : سازمان هواپیمایی کشوری با صدور اطلاعیه ای بیان کرد که یک فروند هواپیمای بوئینگ 800-737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت UR-PSR که با شماره پرواز 752 در ساعت 6:12 روز چهارشنبه 1398/10/18 از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف پرواز نموده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت 6:18 در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.

9:27 : رییس مرکز اطلاع رسانی ناجا در گفت وگویی با خبرنگاران بیان کرد که تیم های تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا به محل سقوط هواپیمای اوکراینی در جنوب تهران اعزام و اقدام به تامین امنیت محل کردند و مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

09:10 : به همین دلیل رئیس اورژانس کشور نیز از جانباختن تمام سرنشینان هواپیمای اوکراینی اطلاع داد و گفت که اجساد غالبا قطعه قطعه هستند و همکاران فوریت های پزشکی در حال یاری کردن برای جمع آوری اجساد هستند تا برای شناسایی به پزشکی قانونی منتقل شوند.

08:42 : شدت حادثه شناسایی جانباختگان را نیز غیر ممکن نموده است؛ به طوریکه دکتر صابریان، رئیس مرکز اورژانس تهران به خبرنگاران گفت: با توجه به شرایط سقوط امکان شناسایی مسافران و خدمه پرواز بسیار سخت است. اجساد تقریبا متلاشی شده اند و باتوجه به شرایط سقوط ، امکان شناسایی مسافران و خدمه پرواز که گفته می گردد 167 مسافر و 9 خدمه پرواز هستند بسیار سخت است.

08:31 : ساعاتی پس از سقوط هواپیما شرایط ترافیکی در محل سانحه نیز پرحجم شد. به طوریکه سرهنگ نادر رحمانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا به خبرنگاران گفت: ترافیک محدوده صباباتری صباشهر نیمه سنگین است که این ترافیک به علت ازدحام جمعیت ایجاد شده است. همزمان با رحمانی مرتضی سلیمی، رییس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر نیز در گفت وگو با خبرنگاران از مردم خواست که از تجمع در اطراف محل سانحه پرهیز نمایند تا امکان تردد خودروهای امدادی سلب نگردد.

08:18: رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور نیز حدود دو ساعت بعد از سقوط هواپیما تعداد مسافران هواپیما را بیان کرد و به خبرنگاران گفت: بر اساس گزارش دقیق اولیه سانحه سقوط هواپیمای 737 اوکراینی 167 مسافر و 9 خدمه سوار این هواپیما شده بودند.

08:16 : سرهنگ سرپناه، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی ویژه غرب استان تهران نیز از تامین امنیت محل و آماده باش پلیس در محل اطلاع داد و به خبرنگاران گفت: دقایقی پس ازسقوط هواپیمای مسافربری در محدوده پرندک تهران، چندین تیم از ماموران انتظامی به محل حادثه اعزام شده و نسبت به تامین امنیت منطقه اقدام کردند. در حال حاضر ماموران در آماده باش هستند. شدت حریق به حدی بوده است که امکان عملیات امداد و نجات در دقایق اولیه وجود نداشته است.

08:16 : شدت این حادثه اما به حدی بوده که تیم هایی از آتش نشانی تهران به محل حادثه اعزام شدند. سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران دراین باره به خبرنگاران گفت: سه تیم حریق و سه تیم نجات به محل سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی فرودگاه امام خمینی (ره) اعزام شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 41323

به "سرنوشت جعبه سیاه چه می گردد؟، فراخوان خانواده قربانیان به پزشکی قانونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت جعبه سیاه چه می گردد؟، فراخوان خانواده قربانیان به پزشکی قانونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید