شاهکار انصارالله با فتح پایگاه ماس؛ گشایش دروازه آزادی مأرب

به گزارش مهسان بلاگ، پایگاه نظامی ماس بر بخش وسیعی از استان نفت خیز مأرب سیطره دارد، با تصرف این پایگاه راه برای آزاد سازی این استان مهم و مناطق اطراف آن باز شده است.

شاهکار انصارالله با فتح پایگاه ماس؛ گشایش دروازه آزادی مأرب

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع یمنی دیشب (آدینه 30 آبان ماه) از آزاد سازی پایگاه راهبردی ماس در استان مأرب خبر دادند، گرچه ارتش یمن هنوز بیانیه ای رسمی در این باره منتشر ننموده ولی احمد العلیی وزیر گردشگری دولت یمن در صنعاء آزاد سازی پایگاه استراتژیک ماس را تائید کرد و گفت که این پایگاه عملا در اختیار نیروهای یمنی قرار گرفته است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در هر صورت، آزادی سازی پایگاه ماس دارای اهمیت راهبردی و نقش بسزایی در آزاد سازی شهر مهم و راهبردی مأرب دارد.

عملیات انصارالله که از 14 فروردین شدت بیشتری به خود گرفت، پس از شناسایی کامل منطقه و آنالیز خط دفاعی ائتلاف در چند مرحله توسط انصارالله، در نهایت منجر به آزادسازی پایگاه ماس به عنوان مهمترین خط دفاعی متجاوزان در این شهر شده است.

نیروهای انصارالله و کمیته های مردمی با پیشروی هایی که طی روزهای اخیر داشته اند، پیروز به محاصره اردوگاه استراتژیک ماس شده و خطوط امداد رسانی به نیروهای حامی عبدربه منصور هادی در این استان را نیز قطع نموده اند. در حال حاضر پیشروی نیروهای ارتش یمن در میدان نبرد ادامه دارد و به این ترتیب فرایند محاصره کامل مأرب در حال تکمیل شدن است.

اهمیت پایگاه استراتژیک ماس

اهمیت پایگاه یا به عبارت دیگر پادگان نظامی ماس در این است که این پایگاه در راستا صنعا به شهر مأرب قرار گرفته است. این پادگان نظامی در غرب شهر مأرب ایجاد شده و بر بخش وسیعی از استان نفت خیز مأرب سیطره دارد. با تصرف پایگاه ماس راه برای آزاد سازی شهر مأرب و مناطق اطراف آن باز می گردد. در حقیقت، این پایگاه کلید کارگشایی برای آزادسازی مناطق مختلف استان مأرب به شمار می رود.

از آنجایی که پایگاه یا پادگان نظامی ماس برای طرف های درگیر در جنگ مارب بسیار مهم است، در جریان عملیات نیروهای انصارالله برای آزاد سازی این پادگان، بسیاری از مزدوران و نیروهای عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن کشته و تعداد قابل توجهی از آنان فرار کردند.

ماس دروازه ورود به شهر مأرب

اکنون نیروهای انصارالله در موضعی قرار دارند که با صدور فرمانی می توانند عملیات نظامی خود را برای تصرف شهر مأرب آغاز نمایند.

رضا میرابیان کارشناس تحولات حوزه خلیج فارس و یمن با اشاره به اهمیت این تحولات در میدان یمن، درباره عملیات احتمالی برای تصرف شهر گفت: انصارالله ترجیح می دهد که به وسیله نظامی وارد شهر مأرب نگردد.

به اعتقاد این کارشناس، انصارالله می خواهد به وسیله گفت وگو با سران قبایل و بزرگان مأرب وارد این شهر گردد تا بهانه ای به دست سعودی ها نداده باشد که به تاسیسات زیرساختی نظیر آب، برق و نفت وگاز مأرب حمله و آنها را نابود نمایند و بر مسائل مردم بیفزایند.

دستاوردهای سیاسی تصرف ماس

به هرحال، با تصرف پایگاه ماس بستر برای گفت وگو با سران قبایل و بزرگان استان مأرب فراهم شده و آنان فهمیده اند، انصارالله قدرت برتر را در نبرد دارد و این استان در آستانه تصرف کامل انصارالله قرار گرفته است لذا بزرگان و قبایل مأرب می توانند با مذاکره و توافق با انصارالله بستر را برای تصرف کامل این استان توسط دولت نجات ملی (انصارالله) فراهم کند.

در صورتی که انصارالله بتواند به وسیله مذاکره وارد مأرب گردد، احتمال حمله به زیرساخت های این استان توسط عربستان بسیار کاهش می یابد و ریاض درموضع تنگنای سیاسی و اعتباری قرار می گیرد و بستر هرگونه مذاکره آینده با ریاض و مزدوران آن در یمن سختتر خواهد شد. درحقیقت، عربستان قبایل مأرب را جزء هواداران خود و دولت عبدربه هادی منصور می داند و بر روی همکاری این قبایل حساب باز نموده است، چنانچه ورود انصارالله به مأرب بر اساس مذاکره و دعوت این قبایل باشد، دیگر سعودی ها نمی توانند به بهانه حمایت از قبایل مأرب به این استان حمله نمایند و کار برای بمباران تاسیسات زیرساختی مأرب سخت خواهد شد اگرچه نمی توان چنین اقدامات ضد انسانی را از سوی سعود ها دور از ذهن دانست.

چرا آزادسازی مأرب اهمیت راهبردی دارد؟

به هرحال، آزاد سازی مأرب از لحاظ نظامی و امنیتی بر موقعیت صنعا تاثیرات مثبتی به جای خواهد گذاشت و از لحاظ مالی نیز دارای دستاوردهای پرباری خواهد بود، از جمله اینکه درآمدهای نفتی این استان می تواند اثرات مثبتی در زندگی مردم تحت حاکمیت دولت صنعا به جای بگذارد.

نکته ای که در اینجا نباید از نظر دور داشت، این است که با آزاد سازی مأرب، نقاط مرزی با عربستان در اختیار انصارالله قرار می گیرد و این جنبش در زمین عملا همجوار عربستان خواهد شد و این موضع از لحاظ نظامی بسیار دارای اهمیت است چرا که به انصارالله این امکان را می دهد تا عملیات بازدارنده خود را در عمق خاک عربستان بیشتر و بهتر انجام دهد.

در مجموع می توان گفت که فرایند تحولات میدانی در یمن نشان از رجحان انصارالله دارد. اکنون نیروهای دولت عبدربه (مورد حمایت عربستان) در شرق عدن مشغول نبرد با نیروهای شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) هستند و این موضوع کفه ناتوانی های عربستان و امارات را در تحولات یمن سنگین ترمی کند. پیشروی به سمت مأرب پایتخت مالی یمن و مرکز فرماندهی نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن نشان دهنده روحیه بالای محور مقاومت در پی پیروزی های متوالی سالهای اخیر در عرصه میدانی است و فاز معادلات نظامی انصارالله را از دفاع به حمله تغییر می دهد.

cicagraphic.ir: مجله گرافیک | همه چیز درباره طراحی بصری و گرافیکی

cruisero.ir: کشتی کروز، نمایندگی کشتی کروز ایران، MSC، تور نوروز، بهار، تابستان، پاییز، زمستان کشتی کروز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 69143

به "شاهکار انصارالله با فتح پایگاه ماس؛ گشایش دروازه آزادی مأرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکار انصارالله با فتح پایگاه ماس؛ گشایش دروازه آزادی مأرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید