طراحی حیاط خانه های ویلایی چه مراحلی دارد؟ چند ایده کاربردی

به گزارش مهسان بلاگ، در طراحی حیاط خانه های ویلایی و به طور کلی در طراحی فضای سبز خانه ها، ویلاها، باغ ها و … از عناصری مانند درخت، گل، درختچه، چمن برای ایجاد فضای سبز، حوض، برکه، استخر و آب نما برای ایجاد صدای آب و به اصطلاح برای آبادانی، از انواع سنگ صیقل خورده و سنگ خام، کفپوش های مصنوعی مانند سرامیک برای پوشش کف و در نهایت از جایگاه، تخت، مبلمان، آلاچیق، باربیکیو، منقل و … برای گذران وقت و استراحت استفاده می گردد. در این مقاله با ارائه راهکارهایی برای داشتن حیاطی زیبا با شما همراه هستیم.

طراحی حیاط خانه های ویلایی چه مراحلی دارد؟ چند ایده کاربردی

جهت دریافت خدمات طراحی منزل ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مراحل طراحی حیاط خانه های ویلایی

طراحی حیاط خانه های ویلایی قدیمی به این صورت بود که از در ورودی که وارد حیاط می شوید، درختان انبوه میوه یا سایه افکن جلوی شما ظاهر می شوند، با گذر از درختان به فضای بازتری می رسید که یک حوض یا باغچه کوچک در وسط آن واقع شده است. با بالا رفتن از پله هایی به ایوان می رسید، زیر ایوان تخت یا سکویی برای نشستن وجود دارد که می توان در آن چای نوشید یا استراحتی کرد، حتی صرف شام نیز در شب های تابستان در حیاط نیز دل چسب است؛ اما امروزه حیاط خانه های ایرانی تفاوت زیادی با گذشته دارد و می توان گفت که رو به سردی و به دور از شور و شوق رفته است.

برای داشتن یک حیاط زیبا ابتدا ضروری است با یک گروه معماری و طراحی فضای بیرونی آشنا شوید و از آن ها برای بازدید از حیاط خود دعوت کنید. با مشاوره و هدایت آن ها یک طرح ابتدایی برای حیاط خود انتخاب کنید و قرار داد طراحی و اجرای فضای سبز را امضا کنید.

بیشتر بخوانید: طراحی حیاط منزل ایرانی ، تحقق بهشتی کوچک در خانه ایرانیان

اگر خانه شما قدیمی است و به دنبال بازسازی آن هستید اولین کار پاک سازی حیاط است. کفپوش های قدیمی، درخت ها و بوته های بی ثمر و با رشد کم را یا از ریشه بکنید و یا آن ها را با خاک جدید و کود تقویت کنید. کفپوش حیاط را جدا کنید و در صورت لزوم اگر لوله کشی ها پوسیده هستند نسبت به تعویض آن ها اقدام کنید. شیب بندی و تسطیح خاک حیاط را اجرا کنید. کفپوش های جدید را اجرا کنید، باغچه را با گیاهان جدید احیا کنید، در سایه درختان محلی برای استراحت تعبیه کنید، اگر تمایل به حضور آب در حیاط دارید از حوض یا آب نما بهره ببرید. درختان و گل ها تاثیر زیادی در زیبایی و دل نشینی فضا دارند در نگهداری آن ها کوشا باشید. در ادامه چند ایده برای طراحی حیاط خانه های ویلایی آورده شده است.

راه چارههای طراحی حیاط خانه های ویلایی

همان طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، استفاده از درختان و گیاهان، آب نما، مبلمان فضای باز و … می تواند شما را در رسیدن به اهداف خود که داشتن حیاطی زیبا است، کمک دهد. در ادامه به چند راه چاره اشاره می گردد.

درختان، گیاهان و گل های مناسب حیاط

همواره به یاد داشته باشید از گیاهان و درختان مناسب با شرایط آب وهوایی منطقه بهره ببرید تا زیبایی آن دائمی باشد. اگر طالب استفاده از درختان هستید، درختان میوه مانند مو، شاتوت، گیلاس، هلو، زردآلو، خرمالو و … برای کاشت در حیاط مناسب هستند. اگر به کاشت مو (درخت انگور) بپردازید علاوه بر میوه های خوشمزه از سایه بی نظیر آن نیز استفاده خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: چه درختی در حیاط بکاریم؟ با توجه به اقیلم های کشور

اگر تنها جنبه زیبایی برای شما اهمیت دارد، توصیه می کنیم انواع رز و گیاهان رونده در کنار دیوار بکارید. باغچه را نیز با درختچه های گل دار مانند یاس زرد، ارغوان، یاس رازقی، پیچ امین الدوله، دم موشی، اسپیره، به ژاپنی، خرزهره، نرگس درختی، یاس پهلوی و … پر کنید، البته نه همه آن ها، ترکیب رنگ گل های زرد با ارغوانی و آبی با سفید می تواند زیبایی حیاط را دو چندان کند.

اگر حیاط عظیمی دارید و فضا برای کاشت درخت زیاد است می توانید از بید مجنون برای تزیین ورودی بهره ببرید و آن را دقیقاً پشت در ورودی یا در پیاده روی کوچه بکارید. اگر حیاط عظیمی دارید و نمی خواهید حیاط شما شلوغ باشد و یک فضای سبز مرتب را می پسندید از درختانی مانند سرو کله قندی، صنوبر، سدر اطلسی، کاج نوئل، کاج مطبق و … بهره ببرید. استفاده از شمشاد با توجه به قابلیت هَرَس و رنگ سبز زیبا برای این گونه حیاط ها مناسب است.

استفاده از آب نما و حوض کوچک

استفاده از آب نما، حوض یا استخر یک گزینه نه چندان انتخابی است. اگر حیاط شما عظیم است و فضای زیادی در اختیار دارید که برای خانه های امروزی بسیار بعید است. بهترین استفاده می تواند ایجاد یک حوض نه چندان عظیم که اطراف آن را درختان پر نموده اند، بسیار زیبا است. آب درون استخر رطوبت و خنکی خوبی در تابستان به هوای حیاط و خانه می دهد. اگر حیاط شما در حد و اندازه های حوض و استخر نیست، پس گزینه بعدی آب نما است. انواع آب نمای سنگی، دیواری، آبشاری از جمله گزینه های پیش روی شما هستند. آب نمای دیواری و آب نمای آبشاری از جمله آب نماهای کنج هستند که برای حیاط های ایرانی که دیوار آن ها را احاطه نموده است بسیار مناسب هستند.

ایجاد فضایی برای نشستن

قرار دادن تخت چوبی در انتهای حیاط در نزدیکی ورودی خانه از منظره های دلپذیر است که متأسفانه کمی حضور آن در حیاط های ایرانی کمرنگ شده است. البته جایگزین هایی مانند آلاچیق، مبلمان حصیری، باربیکیو و … نیز برای آن به وجود آمده است. البته کم نیستند حیاط خانه های تازه ساخت که از تخت و فرش برای فضای نشستن در آن ها استفاده می گردد.

بیشتر بخوانید: مبلمان فضای باز : بهترین گزینه برای تراس یا حیاط شما!

استفاده از انواع آلاچیق و سایه بان برای ایجاد محلی برای استراحت و گذراندن وقت بسیار مناسب است. اگر این آلاچیق در وسط جایی برای روشن کردن آتش داشته باشد و یا منقل کباب در نزدیکی آن ساخته گردد، برای مهمانی های آخر هفته و یا دورهمی های شب های زمستان در کنار آتش و زغال بسیار کاربردی است.

هماهنگی عناصر دکوراتیو

مهم ترین نکته در طراحی فضای باز، حیاط و محوطه را می توان، هماهنگی بین عناصر دکوراتیو با فضای کلی سازه دانست. به طور مثال استفاده از یک فضای باز سنتی ایرانی برای ساختمانی که نمای کلاسیک رومی در آن به کار رفته است، گزینه مناسبی نیست. فضای باز کلاسیک ایرانی بیشتر با ساختمان های با نمای آجری هماهنگی دارد. برای طراحی فضای سبز خانه هایی با نمای کلاسیک رومی استفاده از آب نمای دیواری با مجسمه فرشته، درختکاری محدود و شمشاد کاری زیاد، ایجاد طرح هنگام هرس در شمشادها، نشیمنگاه های سنگی با پایه های گوی مانند، ایجاد یک میدان کوچک در بین پیاده روها و نصب مجسمه یا آب نما در آن و استفاده از المان های نورانی محدود و کلاسیک به نظر مناسب می آید.

نورپردازی منحصر به فرد

نورپردازی در طراحی حیاط خانه ها بسیار مهم است، به ویژه اگر خانواده اهل شب نشینی در فضای باز و مهمانی باشند؛ زیرا نورپردازی تنها عنصر از طراحی فضای باز است که در طول روز کاربرد ندارد و تنها در شب است که استفاده از آن به درجه اعلی می رسد.

نورپردازی روی دیوارها، در بستر باغچه، لابه لای چمن و گل ها، نورپردازی در آب نما، حوض و استخر، نور پردازی مناسب در آلاچیق و نشیمنگاه ساکنان از انواع استفاده های نورپردازی در فضای باز مانند حیاط یا محوطه ویلا به حساب می آید. تعبیه المان های نوری در آلاچیق ها باید طوری انجام گردد که استفاده از آن ها را شب دچار اختلال نکند و در اطراف باربیکیو و منقل نور کافی برای انجام کارها و کباب کردن و تهیه غذا وجود داشته باشد. از طرفی هم فاصله المان نوری با امکانات استراحتی باید به گونه ای باشد که با جمع شدن حشرات در اطراف نور، مزاحمتی برای ساکنان ایجاد نگردد.

سخن آخر

طراحی حیاط خانه های ویلایی برای ساکنان آن با وجود آمیختگی سبک های معماری سنتی و مدرن کمی سخت به نظر می آید. در این میان استفاده از گروه های معماری مشغول به طراحی فضای بیرونی می تواند شما را از این سردرگمی بیرون آورد. اگر به دنبال هزینه های کمتر هستید، پس بهتر است خود دست به کار شوید و از هر چه می توانید با در نظر دریافت اصول استاندارد در کنار یکدیگر بهره ببرید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 1 خرداد 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 42609

به "طراحی حیاط خانه های ویلایی چه مراحلی دارد؟ چند ایده کاربردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی حیاط خانه های ویلایی چه مراحلی دارد؟ چند ایده کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید