فعالیت 1280 مرکز اقامتی معتادان در کشور

به گزارش مهسان بلاگ، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت1280 مرکز اقامتی معتادان در کشور وجود دارد که در این مراکز خدمات مختلف درمانی، بهداشتی و آموزشی ارایه می شود.

فعالیت 1280 مرکز اقامتی معتادان در کشور

به گزارش سازمان بهزیستی، فرید براتی سده امروز در حاشیه بازدید از مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد نور امید استان قزوین اظهارکرد: در سازمان بهزیستی از 15 ماه پیش طرحی به نام مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد آغاز به کار کرده است که در آن خدمات درمان و پس از درمان در زمینه حمایت های اجتماعی، آموزشی و شغلی صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: در سال گذشته چند استان به صورت پایلوت این طرح را آغاز کرده اند و قرار است این مراکز تا انتها این ماه به صورت متمرکز در تمامی استان ها راه اندازی شوند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در ادامه گفت: مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد نور امید استان قزوین هم یکی از این مراکز است که امیدواریم تا روز افتتاح مسائل آن برطرف شده و خدمت رسانی را به نحو مطلوب انجام دهد.

براتی با اشاره به مهم ترین برنامه های سازمان بهزیستی برای پیشگری و درمان اعتیاد اظهارکرد: در سازمان بهزیستی بحث های مختلفی را در زمینه پیشگیری، درمان و فعالیت های بازتوانی دنبال می کنیم که امیدواریم نتایج مطلوبی را داشته باشد.

وی اظهار کرد: در موضوع پیشگیری برنامه سازمان به صورت اجتماع محور صورت می گیرد که به وسیله آن در مراکز آموزشی، مهدهای کودک، مدارس دانشگاه ها، ساختمان های اداری واحدهای صنعتی برنامه های پیشگیری انجام می شود که در این طرح 18 میلیون نفر خدمات دریافت می کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: در مهدهای کودک آموزش به اولیا و مربیان برای نحوه برخورد مناسب اولیا با فرزندان به منظورپیشگیری از مصرف مواد انجام می شود که امیدواریم اثر مثبتی در فرایند تربیتی فرزندان داشته باشد.

براتی سده با اشاره به دیگر اقدامات سازمان بهزیستی در زمینه پیشگیری از اعتیاد اظهارکرد: در 500 محله حاشیه شهر طرحی به نام پازک اجرا می شود که هدف آن مقابله با اعتیاد زنان و بچه ها است.

وی با اشاره به اینکه طرح کیان هم در اداره های دولتی برای پیشگیری از اعتیاد انجام می شود، اظهارکرد: سامانه خط ملی اعتیاد خدمت دیگری است که مخاطبان می توانند با آن تماس بگیرند و خدمات مشاوره ای را در زمینه اعتیاد دریافت کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه نمود: در حوزه درمان در سازمان بهزیستی در حال حاضر 1200 مرکز سرپایی، 1280 مرکز اقامتی وجود دارد و در مراکز ماده 16، 28 هزار نفر خدمات دریافت می کنند.

براتی سده با اشاره به فعالیت های بازتوانی اظهارکرد: 25 مرکز توانمندسازی برای معتادان بهبود یافته راه اندازی شده است که مکانی برای زندگی ندارد و علاوه بر اسکان خدمات آموزشی هم دریافت می کنند.

وی در ادامه گفت: طرح مدیریت مورد طرح دیگری است که در سازمان بهزیستی انجام می شود و هدف از آن پیگیری تیم مددکاری از شرایط شغلی، محل زندگی و خانواده های معتادان درمان شده است.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه نمود: مراکز موبایل ون خدمت دیگری است که به وسیله آن یک دستگاه اتومبیل ون در محل تجمع معتادان حضور می یابد و در آنجا خدمات بهداشتی و پزشکی ارایه می دهد.

مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اظهارکرد: متاسفانه ویروس کرونا در فرایند خدمات گذاری، مصرف مواد و تغییر الگوی مواد اثرگذار بوده است و امیدواریم با ریشه کن کردن این ویروس مسائل کاهش یابد و بتوانیم به نحو مطلوب تری در این زمینه خدمت رسانی کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 71295

به "فعالیت 1280 مرکز اقامتی معتادان در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 1280 مرکز اقامتی معتادان در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید