فیستول واژن چیست؟

به گزارش مهسان بلاگ، فیستول واژن (Vaginal Fistula) بیماری است که به سبب نوعی آسیب در بافت واژن بوجود می آید. با علت، علائم و راه های درمان فیستول واژن آشنا شوید.

فیستول واژن چیست؟

فیستول سوراخ یا شکافی است که بین دو عضو در بدن یا یک عضو از بدن و پوست ایجاد می گردد. بنابراین به فیستولی که در دیواره واژن ایجاد گردد، فیستول واژن می گویند. این فیستول می تواند ما بین واژن و قسمت های دیگر بدن ایجاد گردد که بسته به این موضوع انواع مختلفی از آن وجود دارد:

 • فیستول وسیکو واژینال (vesicovaginal fistula): یا فیستول مثانه به واژن: همانگونه که از اسم آن مشخص است، این فیستول ما بین واژن و مثانه ایجاد می گردد.
 • فیستول رکتوواژینال (rectovaginal fistula): در این نوع، سوراخ مابین واژن و رکتوم (به قسمت انتهایی روده بزرگ رکتوم گفته می گردد.) بوجود می آید.
 • فیستول کولو واژینال (colovaginal fistula): شکاف ایجاد شده در این بیماری مابین واژن و کولون (قسمتی از روده بزرگ) می باشد.
 • فیستول انترو واژینال (enterovaginal fistula): اگر سوراخ ایجاد شده در اثر این بیماری مابین واژن و روده کوچک باشد به آن فیستول انترو واژینال گفته می گردد.

علت فیستول واژن چیست؟ چرا این بیماری بوجود می آید؟

این بیماری با نوعی آسیب در بافت واژن شروع می گردد و ممکن است پس از سال ها سر باز کند و علائم آن مشخص گردد. با این حال این بیماری می تواند پس از هر یک از موارد زیر بروز کند:

 • جراحی دیواره پشت واژن، پرینوم، مقعد یا رکتوم (انجام عمل هیسترکتومی اغلب با فیستول وسیکو واژینال همراه خواهد بود.)
 • انجام عمل پرتو درمانی برای درمان سرطان در اعضای لگن
 • قرار دریافت در معرض بیماری های التهابی روده همانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و دیورتیکولیت
 • شکاف عمیق ایجاد شده در پرینوم پس از انجام زایمان طبیعی

علائم فیستول واژن چیست؟

 • این بیماری بدون درد می باشد ولی باعث نشت ادرار و یا ورود تکه های مدفوع در واژن می گردد که به آن بی اختکمک گفته می گردد و کنترل آن از دست شما خارج می باشد.
 • اگر شما به فیستول وسیکو واژینال مبتلا شده باشید، اغلب نشت و خروج مایع از واژن در شما دیده خواهد شد.
 • اگر شما به فیستول رکتوواژینال، کولو واژینال یا انترو واژینال دچار شده باشید، احساس بوی بد واژن و خارج شدن باد از واژن از علائمی می باشد که ممکن است آنرا مشاهده کنید.
 • ناحیه تناسلی زخم و آلوده از دیگر علائم این بیماری می باشد.
 • در مناطقی که زنان از امکانات بهداشتی محروم هستند بروز این بیماری شایع تر است. معمولا پس از زایمان هایی که نوزاد به خوبی در جهت واژن قرار نمی گیرد زنان در عضوهایی از بدن خود نظیر واژن، مثانه و رکتوم بشدت دچار آسیب می شوند و این خود باعث بروز فیستول می گردد.

راه های تشخیص فیستول واژن چیست؟

علائمی که در اثر این بیماری در شما بروز می کند علائم بسیار واضحی هستند که نشان دهنده ابتلای شما به این بیماری می باشد. پزشک شما ممکن است در مورد این علائم با شما صحبت کند و در مورد جراحی، آسیب ها یا بیماری هایی که ممکن است در گذشته داشته اید از شما سوال بپرسد. ممکن است معاینه واژن برای شما لازم باشد که این کار به کمک ابزاری بنام اسپکولوم انجام می گیرد. روش های تشخیصی دیگر شامل انجام آزمایش ادرار و آزمایش خون برای تشخیص عفونت و انجام آزمایش هایی نظیر آندوسکوپی، ام آر آی ( MRI) یا X-Ray برای تشخیص آسیب هایی است که در ممکن است در بدن شما بوجود آمده باشد و باعث ایجاد فیستول در بدن شما شده باشد.

راه های درمان فیستول واژن چیست؟

اگر شما به این بیماری دچار شده باشید، به احتمال زیاد برای درمان به جراحی نیاز خواهید داشت. قبل از انجام عمل جراحی، پزشک فیستول را بررسی می کند تا تشخیص دهد که بافت بوجود آمده سالم می باشد یا در ابتدا به درمان نیاز دارد. پس از انجام عمل جراحی، توصیه های پزشک خود را به دقت دنبال کنید و در صورت بروز عفونت، تب کردن و ایجاد حساسیت به پزشک خود مراجعه نمائید.

منبع: setare.com
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: mahsanblog.ir شناسه مطلب: 71298

به "فیستول واژن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیستول واژن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید